Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
30.09.2016 12:20

Handlová ide rekonštruovať mestské komunikácie za viac ako 2,8 milióna eur


Ilustračná snímka: (int.).


Na viac ako 2,8 milióna eur vyčíslila handlovská samospráva celkovú investíciu do postupnej rekonštrukcie mestských komunikácií a chodníkov na území Handlovej.


S jej realizáciou chce začať budúci rok a dokončiť ju v roku 2019, pričom na financovanie svojho zámeru si zoberie aj úver vo výške milión eur. Prijatie úveru ako i zámer samosprávy jednomyseľne schválili handlovskí mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok (29. 9.).      

Ešte v roku 2010 zrealizovala handlovská samospráva pasportizáciu mestských komunikácií a chodníkov. Z nej vyplynulo, že na celkovú rekonštrukciu by potrebovala asi 20 miliónov eur. "Keďže 20 miliónov eur sú tri ročné rozpočty mesta Handlová, z pasportizácie sme si vybrali cez stavebný odbor prvé najhoršie úseky ciest. Dali sme ich do menného zoznamu, ktorý mestskí poslanci pripomienkovali do konca apríla. Materiál sme spracovali a v auguste ho predstavili poslancom, pričom z neho vzišlo, že chceme rekonštruovať cesty asi za tri milióny eur," načrtol genézu zámeru primátor Handlovej Rudolf Podoba.      

Mestské komunikácie pre motorové vozidlá a peších na celom území Handlovej vrátane prímestských častí má v pláne rekonštruovať mesto etapovito, pričom v prípade ciest ide o rekonštrukciu o dĺžke sedem kilometrov a rozlohe 32 000 štvorcových metrov (m2). Predpokladané náklady tu predstavujú 2 576 000 eur. V prípade chodníkov ide o dĺžku celkovo 3,4 kilometra a rozlohu 5000 m2. Náklady sú tu zhruba vo výške 240 000 eur.      

Z celkového objemu prác na rekonštrukciu komunikácií vo výške 2 809 250 eur bude komerčný úver predstavovať jeden milión eur, mesto počas troch po sebe idúcich rozpočtových rokov vygeneruje z vlastných  príjmov zdroje v rovnakej výške a zvyšnú sumu do celkových rozpočtovaných nákladov plánuje usporiť v procese verejného obstarávania.      

"Ja som veľmi rád, že sme urobili tento krok a využili sme priestor, ktorý je priaznivý aj z hľadiska úverových rámcov, ktoré bankové subjekty ponúkajú. Druhá vec je, ale aj náš veľký záväzok, že vygenerujeme jeden milión eur v priebehu troch rokov, ktorý pôjde práve na túto investičnú akciu," poznamenal Podoba.      

Priblížil, že samospráva si zobrala poradcu na to, aby si stanovila podmienky verejného obstarávania, keďže chce odsúťažiť do konca roka všetky akcie. "Následne zostavíme harmonogram, v ktorom roku urobíme aké ulice. To je prvá úloha, ktorá nás čaká a druhá úloha je dorokovať s bankovými subjektmi záväznú ponuku a podpísať úver," avizoval.      

Verejné obstarávania chce radnica podľa handlovského primátora vyhlásiť do konca októbra na všetky investičné akcie a ak jej budú "priať hviezdy", vyhodnotila by ich do konca novembra, pričom s prvými prácami by v prípade priaznivého počasia začala už na konci tohto roka.      

Celkový dlh mesta by mal po prijatí úveru predstavovať 38,5 % bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Keďže chce mesto úver zobrať až v budúcom roku, ide podľa hlavnej kontrolórky Handlovej Dany Bedušovej len o orientačný prepočet.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Projekt na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyjde na viac ako milión eur
Kaštieľ v Rusovciach bude mať nový projekt na jeho rekonštrukciu. Vypracovať ho má Združenie NKP Rusovce za viac ako jeden milión eur s DPH.
viac
17.05.2017
Na opravy komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac
Na opravy miestnych komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac. Navýšenie rozpočtu na investičnú akciu je súčasťou prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok, ktorú na svojom rokovaní v pondelok (15. 5.) odobrili prievidzskí mestskí poslanci.
viac
18.05.2017
Radnica začala s rekonštrukciou ciest a chodníkov
Liptovskomikulášska mestská samospráva sa s príchodom jarného počasia púšťa do rekonštrukcie ciest a chodníkov. Nový asfalt dostanú tisícky metrov komunikácií v centre mesta aj v mestských častiach.
viac
24.11.2017
V Handlovej finišujú s rekonštrukciou komunikácií
V Handlovej finišujú s projektom väčšej rekonštrukcie miestnych komunikácií a chodníkov vo viacerých častiach mesta. Samospráva zároveň investovala financie aj do opravy parkovísk. Celá investícia ju vyšla na takmer 1,5 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %