Streda 01.02.2023
Dnes má meniny 
Tatiana
°C
01.12.2022 11:40

Mesto dofinancuje DPMK zatiaľ sumou takmer 4,5 milióna eur


Ilustračná snímka.


Mesto Košice dofinancuje Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) sumou necelých 4,45 milióna eur. Vyplýva to zo zmeny rozpočtu, ktorú v utorok (29. 11.) odobrilo mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom mimoriadnom zasadnutí.


O zvyšných takmer dvoch miliónoch eur pre DPMK majú poslanci rokovať v decembri.

DPMK žiadal ešte v septembri o dofinancovanie zo strany mesta v sume 6,42 milióna eur. Za dôvod označil výpadok tržieb, pokles počtu cestujúcich i nárast cien. Tvrdí, že mesto opakovane informoval o nedostatočnej výške schváleného príspevku na krytie prevádzkových nákladov. DPMK vo svojej žiadosti uviedol, že ak nedôjde k dofinancovaniu, budú ohrozené úhrady dodávateľom, mzdy zamestnancov, splátky úverov, a tým aj plynulý chod a bezpečnosť premávky mestskej verejnej dopravy (MHD). Upozornil tiež, že by mohlo dôjsť k obmedzeniu až prerušeniu MHD v Košiciach.

Vedenie mesta s odôvodnením nedostatočného objemu disponibilných zdrojov navrhovalo pre DPMK čiastočné krytie v sume 4,52 milióna eur. Ďalších 422 751 eur z výnosu dane z príjmov fyzických osôb malo ísť na dofinancovanie školstva, keďže došlo k zvýšeniu koeficientu na žiaka neštátnych škôl či školských zariadení. V súvislosti s touto zmenou rozpočtu chcelo zároveň zrušiť septembrové uznesenie MsZ, ktorým poslanci odobrili zvýšenie dane z príjmov fyzických osôb pre jednotlivé mestské časti (MČ), ktoré si tak mali prerozdeliť necelého pol milióna eur.

Poslanci takýto návrh odmietli. Zo 4,92 milióna eur napokon poslali pre DPMK sumu 4,47 milióna eur a peniaze pre MČ ponechali. Zároveň požiadali primátora, aby na decembrové MsZ zaradil do programového rozpočtu návrh na dofinancovanie DPMK tak, ako dopravný podnik žiadal.

"Pevne verím, že sa nájdu peniaze aj na dofinancovanie DPMK v celom rozsahu a následne bude rozpočtovým opatrením dofinancované školstvo. DPMK už na začiatku roka žiadal peniaze," povedala poslankyňa Zuzana Slivenská. Ak by prisľúbené financie dopravný podnik dostal, podľa nej by v súčasnosti nemuseli riešiť jeho dofinancovanie.

Primátor Jaroslav Polaček zdôrazňoval, že mesto prevzali v čase, keď do DPMK išlo ročne 18 miliónov eur, pričom pre tento rok je to na úrovni okolo 31 miliónov eur. "V rozpočte nie sú zvyšné prostriedky, ktoré by sme mohli ďalej rozdávať. My to školstvo v zmysle zákona potrebujeme riešiť a poslať peniaze, ktoré im patria. Ak neodídu peniaze pre DPMK, vznikne vážny kolaps. Musím si veľmi hlboko premyslieť, ako splniť požiadavky štátu, DPMK a uznesení," reagoval Polaček.

Najbližšie MsZ je naplánované na 15. decembra.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.01.2017
Karlova Ves bude poskytovať dotácie podľa nových pravidiel
Firmy, združenia, spolky, organizácie a rovnako tak podnikatelia so sídlom alebo sférou činnosti na území bratislavskej Karlovej Vsi budú môcť i v tomto roku požiadať mestskú časť o dotáciu, určenú pre verejnoprospešné služby a účely, podporu podnikania a zamestnanosti.
viac
13.12.2017
Mesto plánuje v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom
Mesto Košice plánuje v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom s celkovými príjmami a výdavkami na úrovni vyše 224 miliónov eur. Bežné príjmy majú dosiahnuť 163 miliónov eur a bežné výdavky takmer 151 miliónov eur, s prebytkom vyše 12 miliónov eur.
viac
26.03.2021
Prešovskí poslanci navýšili mestský rozpočet o viac ako 575 000 eur
Prešovskí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní formou videokonferencie schválili druhú tohtoročnú zmenu rozpočtu. Navýšili ho o vyše 575 000 eur na sumu viac ako 105,5 milióna eur. Medzi rozpočtami presunuli 70 000 eur na čistenie ciest a chodníkov.
viac
15.11.2022
Z participatívneho rozpočtu MČ Dargovských hrdinov prerozdelia 24 000 eur
Spolu 24 000 eur prerozdelí košická mestská časť (MČ) Dargovských hrdinov na projekty v rámci participatívneho rozpočtu. Obyvatelia tejto MČ či tunajšie občianske združenia môžu svoje projekty predkladať do konca mesiaca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %