Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
09.12.2022 08:25

Mesto získalo viac ako 1,3 milióna eur na projekt vodozádržných opatrení


Ilustračná snímka: (tasr).


Na Štúrovej ulici vo Svite zrealizujú vodozádržné opatrenia za takmer 1,5 milióna eur. Informovala o tom Daniela Virostko z tamojšieho mestského úradu s tým, že po približne ročnom čakaní na výsledok hodnotenia prišla tento týždeň samospráve kladná odpoveď.


Mesto získalo dotáciu z fondov Európskej únie v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia.

Realizácia projektu bude spočívať v celkovo 13 efektívnych vodozádržných opatrenach na spomínanej ulici a tiež vo vnútrobloku Štúrova. "Ide o zachytávanie a zhromažďovanie zrážkovej vody zo striech budov do podzemných nádrží, ktoré následne pomocou 'smart' riešenia budeme v období sucha využívať na zavlažovanie územia," priblížila Virostko.

Spolu s účelným zadržiavaním dažďovej vody sa podľa nej dosiahne primeraná závlaha a zlepší sa mikroklíma v období suchého leta. Dôjde tiež k výmene nepriepustných povrchov chodníkov a parkovísk za priepustné s vodozádržnou funkciou. Okrem toho sa zrevitalizujú plochy zelene s funkčnou vegetáciou podporujúcou výpar vody. "Zrekonštruujú sa aj chodníky a parkoviská v predmetnej lokalite. Výsledkom bude úprava celého územia a neporovnateľne lepšia kvalita života obyvateľov," dodáva Virostko.

Stavebné práce by mali podľa zverejnenej zmluvy, ktorú mesto podpísalo so zhotoviteľom ešte v máji, trvať 12 mesiacov od odovzdania staveniska. Dotácia tvorí viac ako 1,3 milióna eur z celkového rozpočtu projektu, zvyšok dofinancuje mesto.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2019
Vodozádržné opatrenia majú zmierniť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy
Projekt vodozádržných opatrení má v Starej Ľubovni zmierniť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy a znížiť riziko povodní. MŽP SR, riadiaci orgán pre OP Kvalita životného prostredia, v týchto dňoch doručilo mestu rozhodnutie o schválení dotácie na realizáciu zámeru vo výške takmer 160-tis. eur.
viac
30.03.2021
Mesto podpísalo zmluvu na vybudovanie zelenej steny na MsKC
Mesto Žiar nad Hronom už podpísalo zmluvy na vybudovanie zelenej steny na budove Mestského kultúrneho centra (MsKC) i na úpravu spevnenej plochy, ktoré majú slúžiť ako vodozádržné opatrenia v reakcii na čoraz intenzívnejšie prejavy zmeny klímy.
viac
09.06.2021
Bardejov zrealizuje vodozádržné opatrenia v hodnote takmer 400 000 eur
So stavom lokalít, v ktorých budú realizované vodozádržné opatrenia, sa v utorok v rámci kontrolného dňa oboznámilo vedenie mesta Bardejov.
viac
19.10.2021
Nový ekologický park má zmierniť dosahy klimatickej zmeny
Medzi mestským úradom, poštou a domom kultúry v Dubnici nad Váhom má vzniknúť nový ekologický park. Vyplýva to zo štúdie, ktorú pripravila dubnická radnica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %