Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
09.08.2022 07:45

Mokrade v Koši a Laskári nakoniec nezasypú, môžu sa stať chránenou lokalitou


Na snímke pohľad na jednu z mokradí pri obci Koš (okres Prievidza), 8. augusta 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Mokrade v Koši a nováckej časti Laskár Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) nebudú musieť nakoniec zasypávať. Rozhodol o tom odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trenčíne.


Unikátnu lokalitu s desiatkami druhov vtákov a viacerými rastlinami majú ochranári záujem vyhlásiť za chránené územie.

Rozhodnutie, v ktorom nesúhlasí so zmenou košskej a laskárskej mokrade, vydal Okresný úrad v Trenčíne koncom júna. Dospel k záveru, že zasypaním mokradí a ich rekultiváciou na poľnohospodárske pozemky by došlo k nenávratnému zničeniu a zániku biotopov európskeho a národného významu. Na úrad sa obrátili HBP, ktoré mali v zmysle banského zákona územie rekultivovať na ornú pôdu. To by znamenalo ich zánik, s čím nesúhlasili ochranári.

"Košské mokrade sú významnou lokalitou regionálneho i možno nadregionálneho významu, pretože sa tu vyskytuje veľké množstvo druhov chránených živočíchov. Najmä vtáky sú zaujímavé, viazané na vodné prostredie. To, čo sa podarilo dosiahnuť aj vďaka Štátnej ochrane prírody (ŠOP), je veľký úspech," skonštatoval zoológ zo ŠOP SR Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Stanislav Harvančík.

Dve najväčšie prepadliská pritiahli celú škálu na vodu viazaných živočíchov vrátane druhov európskeho významu, ako sú bobor a vydra, tiež chránenú hrabavku škvrnitú a najmä vtáky, priblížil ornitológ Vladimír Šrank. "Vtáky postupne obsadzovali hniezdiská, veľké množstvo sa tu vyskytuje aj počas jarného a jesenného ťahu. Na mokradiach sa vyskytuje viac ako 180 druhov, z toho je 70 hniezdiacich a ďalších 15 tam pravdepodobne hniezdi," doplnil.

Harvančík upozornil, že ukončením ťažobnej činnosti prestane byť lokalita zásobovaná vodou v takej miere, ako bola. "Prietok potoka Ťakov sa zníži a mokrade začnú postupne vysychať, hlavne v týchto extrémnych klimatických podmienkach. Avšak nezaniknú úplne, lebo niekde sú také hlboké, že nevyschnú úplne. Úlohou ŠOP SR bude hľadať financie na to, aby sme zabezpečili prívod vody, čo bude veľmi ťažká úloha," doplnil. ŠOP už podľa odborníka pripravuje projekt, ktorého cieľom bude vyhlásiť územia za jednu z kategórií chránených lokalít.

"Unikátne prírodné biotopy košsko-novácke mokrade sa vytvárali postupne v priebehu štyroch desaťroční ako dôsledok priemyselnej ťažby uhlia na hornej Nitre. Od roku 1985 sa vplyv banskej činnosti v bani Nováky začal prejavovať aj na povrchu," pripomenula hovorkyňa HBP Adriana Siváková. Medzi mestom Nováky a obcou Koš dochádzalo k poklesom terénu, vytvárali sa terénne depresie, ktoré sa postupne plnili povrchovou a podzemnou vodou. Časom sa z nich vyvinuli rozsiahle územia mokraďového charakteru, ktoré rýchlo kolonizovali spoločenstvá rastlín a živočíchov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2018
Župa má záujem o záchranu i rozvoj žilinského letiska
Je dôležité zachovať prevádzku letiska, obnoviť pravidelnú linku a naštartovať jeho ďalší rozvoj. Žilinský samosprávny kraj, Žilinská univerzita a mesto Žilina podpísali Memorandum o spolupráci pri rozvoji Letiska Žilina.
viac
10.01.2019
Krajské osvetové stredisko vydáva knihu o tradičných detských hrách
Enci, benci, na kamenci... je názov novej publikácie, ktorú vydáva Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre. Monografia Agáty Krausovej a kolektívu autorov sa venuje tradičným detským hrám Nitrianskeho kraja.
viac
01.02.2020
Ochrana mokradí a vytváranie nových je ešte viac kľúčovejšie
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí (2. februára) to uviedlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Upozornilo, že ekosystémy musia byť stabilné, fungujúce a zdravé.
viac
07.09.2021
Samosprávy Vranovského okresu spustili petíciu za zachovanie nemocnice
Redukovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti na doliečovacie zariadenie by bolo krokom späť v rozvoji regiónu, znamenalo by tiež problematickú dostupnosť v prípade akútnych stavov, tvrdia starostovia. Namietajú tiež proti "rozhodovaniu od stola" bez znalosti miestnych pomerov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %