Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
11.08.2022 09:30

Na Kostole obrátenia sv. Pavla a kláštore odhalili zreštaurovanú fasádu


Na snímke Kostol Obrátenia sv. Pavla apoštola (Sirotár) s novou čelnou fasádou v Žiline. Snímka zdroj: (tasr).


Na barokovom Kostole obrátenia svätého Pavla a priľahlom kláštore jezuitov na Mariánskom námestí v Žiline odhalili po vyše roku zreštaurovanú fasádu.


Podľa koordinátora reštaurovania Tomáša Fuska sa fasáda kostola, známeho od 19. storočia ako Sirotár, vrátila do pôvodnej tmavosivej farby kombinovanej s bielou.

Podotkol, že po zložení lešenia sa celý jednoliaty komplex ukázal v pôvodnej kráse. "Ďalej pokračujeme v podlubí a vo vnútornom bloku kláštora. Tam sú hotové fasády, ale len po časť, kde sa bude robiť zastrešenie a vytvárať interiér. Do novembra ešte máme veľa roboty, ale to, čo vidia návštevníci Mariánskeho námestia, je hotové," povedal Fusko.

Pôvodnú farebnosť kostola odhalil reštaurátorský výskum Jozefa Doricu. "Pod bielo-okrovou vrstvou sa mu podarilo identifikovať zachovanú pôvodnú barokovú vrstvu z polovice 18. storočia. Z obdobia, keď kostol vznikol na mieste pôvodných meštianskych domov. Takzvaná jezuitská farebnosť bola typická pre toto obdobie," uviedol Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.

Zreštauroval sa aj vnútorný blok kláštora, ktorý zastrešujú. "Sklá sa osadia do hliníkovej konštrukcie. Postupne budeme dorábať elektroinštaláciu, podlahové vykurovanie a fasády interiéru. Chceli by sme ho využívať pre širšiu verejnosť, na diskusie a aj pre miestnu komunitu bratov kapucínov s veriacimi," vysvetlil Fusko.

Celkový rozpočet reštaurovania sa podľa neho zvýšil z 1,09 milióna eur na 1,34 milióna eur. "Dotácia z Ministerstva kultúry SR predstavuje 65 percent a zvyšných 35 percent hradíme ako investori. Financie hľadáme ďalej cez sponzorov, darcov a verejné zbierky," uzavrel koordinátor reštaurovania.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.01.2020
Mesto obnovilo historické oplotenie na Františkánskom námestí
Mesto Prešov obnovilo historické oplotenie pred tamojším rímskokatolíckym Kostolom sv. Jozefa. Podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej bolo dlhodobo v zlom stave a vyžadovalo si rekonštrukciu. Po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
viac
05.03.2020
V Starej Ľubovni začali s obnovou exteriéru kostola sv. Mikuláša
V týchto dňoch sa začala obnova exteriéru kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, finančné zdroje na rekonštrukciu získala rímskokatolícka cirkev zo zbierky veriacich. Informoval o tom dekan miestnej farnosti Pavol Lacko.
viac
22.04.2020
Druhá etapa rekonštrukcie župného domu sa začne až na budúci rok
Termín začiatku druhej etapy obnovy župného domu v Komárne sa posúva na budúci rok. Mesto Komárno, ako vlastník objektu, sa rozhodlo preložiť rekonštrukčné práce na obnove dvorových fasád a vstupnej drevenej brány z dôvodu šírenia nového koronavírusu a po zvážení všetkých rizík.
viac
17.08.2022
Žilinská samospráva zrekonštruuje 13 zastávok mestskej hromadnej dopravy
Žilinská samospráva zrekonštruuje ďalších 13 zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Mesto zafinancuje podľa hovorcu Vladimíra Miškovčíka rekonštrukčné práce v predpokladanej hodnote viac ako 1,4 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a vlastných zdrojov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %