Nedeľa 24.09.2023
Dnes má meniny 
Ľuboš, Ľubor
°C
05.09.2022 11:40

Na Radvanský jarmok sa chystá takmer 250 remeselníkov, priblíži hrebenárstvo


Radvanský jarmok. Snímka zdroj: (bistricoviny.sk).


Takmer 250 remeselníkov nielen zo Slovenska, ale i zo srbskej Vojvodiny, Maďarska, Česka a Poľska predstaví návštevníkom svoje zručnosti na 364. ročníku Radvanského jarmoku, ktorý sa v centre Banskej Bystrice začína 8. septembra a potrvá do 11. septembra.


Motívom tohtoročného bude hrebenárstvo, ktorého hlavným centrom bola v minulosti Radvaň, kedysi samostatná obec. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

Radvanský jarmok je zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a po "covidovej" prestávke pred dvomi rokmi a čiastočne obmedzenom minulom ročníku sa vracia späť do ulíc mesta pod Urpínom.

"Hrebenárske remeslo, ktoré sa zachovalo do dnešných dní, vo všetkej svojej kráse predvedie majster Ľudovít Cehelský. Návštevníkom porozpráva aj o výrobe hrebeňov z rohoviny," poznamenala Lýdia Baranová z oddelenia kultúry magistrátu.

Stánky s ľudovými remeselníkmi a ich ukážky výroby doplnia stánky s typickými jarmočnými špecialitami, zábavné atrakcie a kolotoče, ale i pestrý kultúrny program. Počas jednotlivých dní spríjemnia náladu folklórne skupiny a súbory, rovnako koncerty známych spevákov a kapiel. Organizátori pripravili aj program pre deti, tvorivé dielne, návštevníci uvidia stredoveký tábor, lukostrelecký turnaj či šermiarske súboje.

"Špecifickým zvykom Radvanského jarmoku sa stalo, že si mládenci a muži kupujú drevené varešky, ktorými symbolicky udrú dievčatá a mladé ženy po zadku. Táto tradícia sa zachováva počas jarmočných dní až do súčasnosti. Drevená vareška je tak dodnes považovaná za tradičný symbol jarmoku," dodal Strelec.

Tradícia Radvanského jarmoku siaha do 17. storočia. Veľký význam však nadobudol najmä v 19. storočí, keď mali osobitné miesto modrotlačiari, súkenníci, čižmári, klobučníci, hrebenári, krpčiari, medovnikári, výrobcovia produktov z dreva, slamy a prútia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.09.2019
Radvanský jarmok bude v znamení zvonov, začína sa v piatok
V priestoroch historickej radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici môžu miestni i návštevníci mesta od utorka obdivovať výstavu zvonov a spiežovcov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca z horehronskej obce Šumiac.
viac
07.08.2021
Po ročnej pauze mesto v septembri chystá 363. Radvanský jarmok
Jeden z najstarších slovenských jarmokov, 363. Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, sa uskutoční v dňoch 10. až 12. septembra a jeho hlavnou témou bude včelárstvo, mágia a ľudové liečiteľstvo. Vlani ho z dôvodu šírenia pandémie nového koronavírusu museli zrušiť.
viac
10.09.2021
Po ročnej pauze bude Radvanský jarmok, niekde budú rúška povinné
Po ročnej pauze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu sa v Banskej Bystrici uskutoční 363. Radvanský jarmok, ktorý sa začína v piatok (10. 9.) a potrvá do nedele (12. 9.). Je zameraný na včelárstvo, mágiu a ľudové liečiteľstvo.
viac
25.08.2023
Motívom 365. Radvanského jarmoku bude aj mediarstvo a cinárstvo
Štvorica kovospracujúcich remesiel, mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo budú druhý septembrový víkend motívom 365. Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %