Sobota 25.09.2021
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
05.03.2021 01:35

SVP sa nestotožňuje so závermi analýzy NKÚ, považuje ich za nepresné


Ilustračná snímka: (tasr).


Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) sa nestotožňuje so závermi analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Považuje ich za nepresné, vytrhnuté z kontextu. Úrad analyzoval výdavky použité na výstavbu protipovodňových opatrení. Informoval o tom hovorca SVP Marián Bocák.


Metóda použitá v analýze NKÚ nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb vzhľadom na ich charakter, konštrukčné riešenie, tvar, či vzdialenosť od najbližšej dodávky materiálu, tvrdí SVP.

Hodnotiaci mali podľa SVP k dispozícii všetky projekty protipovodňovej ochrany, no poukázali na cenníkové položky v projektoch, ktoré mali jednotkové orientačné ceny vyššie o 20 percent, ako smerné orientačné ceny.

„Z analýzy vyšlo, že rozdiely v jednotkových cenách existovali a v prípade SVP boli v objeme takmer štyri milióny eur, avšak tá istá analýza konštatuje, že značná časť stavebných položiek mala jednotkovú cenu nižšiu, ako ich zhodné smerné orientačné ceny,” podotýka Bocák. Pokračuje, že najväčšiu hodnotu úspor pri týchto položkách zrealizoval SVP v objeme 26 miliónov eur. Z analýzy NKÚ vyplýva, že SVP mal ušetriť 22 miliónov eur. Konštatovanie NKÚ o ušetrení 22 miliónov eur nie je podľa SVP objektívne a "nemá žiadnu relevantnú výpovednú schopnosť".

Procesom verejného obstarávania a čerpania finančných zdrojov došlo k objektivizácii obstarávaných cien projektov protipovodňovej ochrany. „Tak, ako nie je správne vybrať (účelovo) „najdrahšie“ položky, nie je reprezentatívne vybrať „najlacnejšie“ položky,” poznamenal Bocák.

Pripomína, že v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní je SVP oprávnený preverovať a pýtať sa na mimoriadne nízke ponuky, v prípade vysokých ponúk mu to zákon neumožňuje.

Podnik konštatuje, že pri použití metodiky z analýzy NKÚ, ušetril pri protipovodňových ochranách financovaných z Operačného programu Kvalita životného prostredia v porovnaní so smernými orientačnými cenami vyše 31 miliónov eur. To predstavuje rozdiel medzi predpokladanou hodnotou zákazky viac ako 108 miliónov eur a hodnotou víťazných ponúk vyše 76 miliónov eur. „SVP vždy koná pri verejnom obstarávaní len v zmysle platnej legislatívy, ktorá je najmä pri čerpaní finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie prísne kontrolovaná a posudzovaná,” hovorí Bocák.

NKÚ zistil predraženia stavebných položiek na výstavbu protipovodňových ochrán. Išlo o 286 prípadov z 1200. Niektoré ceny boli desaťnásobne vyššie oproti ich orientačným cenám. Ušetriť sa podľa NKÚ mohlo viac ako šesť miliónov eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2020
Analýza systému vnútornej kontroly v mestách a obciach
Najvyšší kontrolný úrad vypracoval analýzu systéme vnútornej kontroly zabezpečovanej hlavným kontrolórom. Z analýzy národnej autority pre externú kontrolu vyplýva odporúčanie pre reformu samosprávy, ktorá zabezpečí efektivitu vnútornej kontroly v mestách a obciach.
viac
26.02.2021
NKÚ zistil predraženia stavebných položiek pri výstavbe protipovodňových ochrán
Slovensko patrí k regiónom, v ktorých existuje vysoké riziko povodní. Podľa údajov OECD ohrozenie obyvateľov a ich majetku je druhé najvyššie v Európe. Pri prepočte rizika na jedného občana je pred našou krajinou už len susedná Maďarská republika.
viac
09.03.2021
Primátor tvrdí, že praktiky združenia brzdia investičné akcie mesta
Po medializovanej výzve ministra hospodárstva Richarda Sulíka o aktivitách Združenia domových samospráv vedeného údajným aktivistom Marcelom S., ktoré má prostredníctvom nezmyselných námietok brzdiť stavebné konania v mestách, adresoval banskobystrický primátor Ján Nosko ministrovi list.
viac
12.04.2021
Potrebná zmena legislatívy na ochranu nerastného bohatstva
Kontrolná autorita zrealizovala kontrolu výberu tematického zamerania súvisiaceho s ochranou nerastného bohatstva SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %