Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
12.09.2023 04:05

17. ročník celoslovenského stretnutia fujaristov


Ilustračný výrez plagátu


Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozýva všetkých priaznivcov na celoslovenské stretnutie fujaristov pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! 17. ročník sa už tradične uskutoční v areáli Kaštieľa Čičmany v dňoch od 21. do 24. septembra 2023.


Počas štyroch festivalových dní sa návštevníci v Čičmanoch budú môcť zúčastniť tvorivých dielní. Štvrtok a piatok bude zameraný na výrobu a hru na fujaru pod vedením Matúša a Michala Fiľovcov. Lektori Miroslav Štefánik a Igor Dundek budú od piatku do nedele predvádzať proces výroby fujary trombity. Piatkové popoludnie pod názvom Spomienky a odkazy majstrov bude venované výrobcovi fujár a píšťal Alexandrovi Králikovi. Počas sobotného programu na javisku vystúpia fujaristi zo Slovenska a zahraničia, FSk Poničan z Poník, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, Chlopi z Heľpy, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkár Juraj Krahulec, sólisti a gajdoši. V nedeľu sa uskutoční slávnostná svätá omša venovaná nositeľom tradícií. Poobede návštevníkov čaká galaprogram, v ktorom sa predstavia fujaristi zo Slovenska, FS Bystrina, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkári, gajdoši, Trombitáši FSk Hájiček Chrenovec Brusno a Martin Repáň. Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Obec Čičmany a Kaštieľ Čičmany. Autor programov je Michal Fiľo, majster ľudovej umeleckej výroby. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj a koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Autor: (Katarína Skupinová Kalistová, Krajské kultúrne stredisko v Žiline)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.09.2019
Fujaristi sa zídu v Čičmanoch na stretnutí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane
Slovenskí aj zahraniční fujaristi sa zídu počas posledného septembrového víkendu v Čičmanoch na 14. ročníku celoslovenského stretnutia fujaristov Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
18.09.2021
V Čičmanoch sa po 15-krát stretnú fujaristi z celého Slovenska
23.- 26. septembra 2021 vystúpia v areáli Kaštieľa Čičmany fujaristi zo Slovenska, folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice, Váh z Liptovského Mikuláša, MSSk Chlopi z Heľpy, Pohronci, Trombitáši FSk Javorník z Lúk, Aranka z Jarovníc, sólisti heligonkári a gajdoši.
viac
17.09.2022
DedIčstvo otcov zachovaj nám, Pane
Už po 16-krát sa uskutoční celoslovenské stretnutie fujaristov a v areáli Kaštieľa Čičmany podujatie pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
02.10.2023
V Čičmanoch sa stretli fujaristi na podujatí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane
V dňoch od 21. do 24. septembra 2023 sa uskutočnil 18. ročník celoslovenského stretnutia fujaristov v areáli Kaštieľa Čičmany pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %