Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
11.11.2021 01:45

Vplyv zmeny klímy na život pociťuje 80 percent Slovákov


Ilustračná snímka.


Osemdesiat percent Slovákov pociťuje, že zmena klímy má vplyv na ich každodenný život. Šesťdesiat percent si myslí, že Slovensku sa do roku 2050 nepodarí rázne znížiť uhlíkové emisie, ako sa zaviazalo v parížskej dohode. Vyplýva to z prieskumu Európskej investičnej banky (EIB) o klíme.


Do prieskumu sa zapojilo viac než 30.000 respondentov v období od 26. augusta do 22. septembra, s reprezentatívnym panelom pre každú z 30 dopytovaných krajín.

Zmena klímy a jej dôsledky sú podľa 75 percent Slovákov najväčšou výzvou pre ľudstvo v 21. storočí. Sedemdesiatštyri percent ľudí sa domnieva, že núdzová situácia v oblasti klímy ich znepokojuje viac než ich vládu. "V dôsledku toho sú pomerne skeptickí, čo sa týka schopnosti ich krajiny podstúpiť náročnú zelenú transformáciu," hodnotí EIB. Krajine sa podľa 40 percent Slovákov podarí do roku 2050 znížiť emisie. Väčšina (60 percent) si však myslí, že sa to Slovensku nepodarí.

Viac než polovica ľudí (55 percent) je za prísnejšie vládne opatrenia, podobné opatreniam v boji proti pandémii, ktorými by nastala zmena v správaní ľudí, vyplýva z prieskumu. Dvanásť percent Slovákov verí, že globálne otepľovanie nie je spôsobené ľudskou činnosťou.

Pri otázke, o aký zdroj energie by sa mala krajina v boji proti globálnemu otepľovaniu opierať, väčšina Slovákov uprednostňuje pri riešení núdzovej situácie v oblasti klímy obnoviteľné zdroje energie (56 percent). "Podpora v prospech obnoviteľných zdrojov energie je na Slovensku výrazne badateľná u ľudí mladších než 30  rokov," uvádza EIB s tým, že za je 64 percent.

Slováci podľa prieskumu o čosi viac podporujú jadrovú energiu než iní Európania. Na Slovensku sú ľudia starší než 64 rokov (21 percent) oveľa viac za jadrovú energiu než ľudia mladší ako 30 rokov (13 percent).

V prieskume sa Slováci viac domnievajú, že ich krajina by sa mala opierať o šetrenie energiou. Šetrenie energie sa tak v prieskume umiestnilo vysoko nad rastúcou úlohou zemného plynu (šesť percent).

Väčšina Slovákov, 68 percent, by podporila zavedenie dane na výrobky a služby, ktoré najviac prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Respondenti sú aj za päťročnú minimálnu záručnú dobu na všetky elektrické a elektronické výrobky, a to 95 percent. Za nahradenie letov na krátku vzdialenosť rýchlymi nízkoemisnými vlakmi je 92 percent. Rovnako sú aj za opatrenia, ako je napríklad posilňovanie vzdelávania a zvyšovanie povedomia u mladých ľudí o udržateľnej spotrebe, ide o 94 percent ľudí.

EIB spustila štvrté vydanie prieskumu EIB o klíme, ktorý je zhodnotením toho, ako ľudia zmýšľajú o zmene klímy. Prieskum sa realizoval spolu s firmou BVA zameriavajúcou sa na výskum trhu.

EIB je inštitúcia Európskej únie, ktorá zabezpečuje dlhodobé úverovanie a ktorú vlastnia členské štáty. Pôsobí približne v 160 krajinách a je jedným z najväčších mnohostranných veriteľov v oblasti projektov zameraných na opatrenia v oblasti klímy na svete.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.07.2021
V rámci varovania samosprávy najviac využívajú rozhlas a sirény
Varovné systémy sú prvým jasným signálom mobilizácie v rámci civilnej ochrany. Dokážu predchádzať nárastu škôd na zdraví aj majetku. Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska vyplýva, ktoré systémy varovania obyvateľstva využívajú samosprávy.
viac
23.07.2021
Medziobecná spolupráca má potenciál aj v rámci civilnej ochrany
Prieskum Združenia miest a obcí Slovenska venovaný civilnej ochrany poukazuje na mimoriadne významný priestor pre medziobecnú spoluprácu v rámci civilnej ochrany. Okrem toho poukazuje na význam komunitnej práce.
viac
26.07.2021
Investície v civilnej ochrane sú pre samosprávy nevyhnutné
Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska medzi primátormi a starostami vyplýva, že viac ako 75 % samospráv nedisponuje dostatočnými finančnými zdrojmi na to, aby napĺňali všetky povinnosti vyplývajúce zo zákona v oblasti civilnej ochrany.
viac
18.11.2021
ÚMS sa zapojila do riešenia energetickej chudoby na Slovensku
Únia miest Slovenska (ÚMS) sa zapojila do medzinárodného projektu STEP - Nástroje riešenia energetickej chudoby, ktorý na Slovensku realizuje Spoločnosť ochrany spotrebiteľov a je podporený EÚ v rámci iniciatívy HORIZON 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %