Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.03.2024 09:00

Aj tento rok môžu záhradkári získať 200 litrov kompostu bezplatne


Ilustračná snímka mesto Banská Bystrica


Banskobystričania môžu opäť bezplatne získať kompost a využiť ho vo svojich záhradách. Po pozitívnych ohlasoch v minulom roku sa k 200 litrom certifikovaného kompostu, čo je objem určený pre jednu domácnosť, dostanú od 18. marca do 10. apríla na Mičinskej ceste.


TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková "Je dobrou správou, že obyvatelia čoraz častejšie triedia bioodpad, z ktorého následne náš zmluvný partner vyrába kvalitné organické hnojivo. Obyvatelia už vlani potvrdili, že o takéto 'čierne zlato' majú veľký záujem. Vyše 300 záujemcov si vtedy zo zberného dvora odnieslo viac ako 50 ton kompostu. Verím, že svoje záhrady potešia aj tento rok a využijú ponúkanú možnosť," konštatoval primátor Ján Nosko.         

Záujemcovia si kompost môžu naložiť do vlastných nádob, vriec alebo vlečiek vždy utorky, stredy, štvrtky a piatky v čase od 9.00 do 17.30 h a každú sobotu od 9.00 do 14.00 h. Zmluvný partner mesta upozorňuje, že na jeho nakladanie nebude k dispozícii personál, preto si ho každý musí naložiť samostatne.         

"Kompost je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. Vhodný je na hnojenie záhrad, ovocných sadov, pri výsadbe stromov, okrasných drevín a trvaliek či pri zakladaní a pestovaní trávnikov. Pre alkalické hodnoty pH však nie je vhodný na výsadbu a hnojenie kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky, azalky či hortenzie," vysvetlil generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen Slovensko Oliver Šujan.         

Ako doplnil, výrobou kompostu sa zaoberajú už niekoľko rokov. Jeho hlavnú časť predávajú veľkoodberateľom a maloodberateľom na využitie v poľnohospodárstve, sadovníctve, záhradníctve, krajinotvorbe či úprave a výsadbe verejnej zelene.         

"Regionálna veterinárna a potravinová správa rozhodla o používaní kompostu ako organického hnojiva a hotové komposty produkované našou skupinou získali certifikáty vydávané Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym. Spĺňajú najvyššie kvalitatívne štandardy," dodal Šujan.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
Banská Bystrica sa môže stať Európskym mestom športu 2017
Mesto pod Urpínom od zisku prestížneho titulu Európske mesto športu (EMŠ) 2017 delí už len krok.
viac
26.10.2016
V Banskej Bystrici sa uskutoční spomienková akcia Metále (pre vrahov)
V nedeľu, 30. októbra 2016 sa uskutoční na Námestí SNP v Banskej Bystrici spomienková akcia s podtitulom Metále (pre vrahov), ktorej navrhovateľom je laureát ocenenia Biela vrana Ján Mičovský. Organizátormi podujatia sú neformálne hnutie NIOT (Nie v našom meste), CKO a Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
viac
18.03.2017
Priestory zimného štadióna sa zmenili na veľtrh kariéry
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) a univerzitný hokejový tím organizovali pod záštitou rektora Vladimíra Hiadlovského v spolupráci s mestom Banská Bystrica dňa 13. marca 2017 podujatie Zo školy na zimák – Univerzitný deň pracovných príležitostí.
viac
19.10.2017
Začína sa s obnovou najzanedbanejších ciest a chodníkov
Zvolenská cesta a Poľná ulica patria k najvyťaženejším a najzanedbanejším miestnym komunikáciám (MK) v Banskej Bystrici. Na ich žalostný stav už dlhodobo poukazujú aj samotní Banskobystričania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %