Piatok 28.02.2020
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
24.02.2018 08:40

Aktivisti opäť bojujú o prinavrátenie lodnej dopravy na Domašu, našli už aj loď


Domaša - ilustračná snímka


Aktivisti, viaceré samosprávy, ale aj osobnosti z okresu Vranov nad Topľou opätovne bojujú za návrat lodnej dopravy na vodnú nádrž Domaša. Našli už aj vhodnú loď, so žiadosťou o dotáciu na jej zakúpenie sa obrátili listom i na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).


Loď na Domaši prevádzkovali naposledy v roku 1992. O jej prinavrátenie sa subjekty angažujúce sa v oblasti cestovného ruchu na Domaši snažia dlhodobo. Naposledy tomu bolo v roku 2015 a 2016, kedy tam chceli dotiahnuť loď Ondava z Dunaja, tá však mala svojho nájomcu.       

"Tento pokus je najreálnejší preto, že padli zákonné prekážky, keďže prezident pred pár dňami podpísal novelu vodného zákona, ktorá umožňuje plavbu motorových lodí po Domaši," uviedol na piatkovej tlačovej konferencii starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ. Podľa neho sa obec aktívne zapojila do legislatívneho procesu aj v rámci pripomienkového konania.       

Loď našli v Prahe, ide o identický typ plavidla, ktoré z Domaše odišlo v roku 1992. "Je po generálnej oprave, má klimatizáciu, kúrenie, čo umožní predĺžiť sezónu na desať mesiacov a viac, keď Domaša nezamrzne. Má sociálne zariadenia, kuchyňu, nízky ponor, vie pristáť prakticky všade v okolí Domaše, kde budú len trošku vytvorené podmienky," spresnil. Dĺžka lode je takmer 32 metrov, šírka 5,4 metra. Kapacita podpalubia je 60 osôb, podobný počet sa zmestí i na slnečnú palubu.       

Jej príchodu na východ bránia podľa Kapraľa jedine peniaze. "Myslím si, že ak vláda podporí najmenej rozvinutý okres a uverí myšlienke, že lodná doprava na Domaši oživí cestovný ruch, tak sa nám ju podarí do leta tohto roku sprevádzkovať," dodal.       

Spomínaná loď stojí podľa neho orientačne 390.000 eur s DPH. Iniciátori tejto myšlienky majú premyslenú už aj logistiku. "Po rôznych kanáloch by sa dostala až na Dunaj, odtiaľ do Srbska a po Tise a Bodrogu až do Trebišova, odkiaľ by sme ju po cestách prepravili až na Domašu. Myslím si, že už to máme premyslené tak, aby sa to podarilo," zdôraznil. Odhadované náklady na prepravu sa pohybujú okolo 20.000 eur. "Prevádzkovala by ju naša obec a trúfame si zabezpečiť pravidelnú lodnú dopravu," uzavrel.

Predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš a starosta obce Malá Domaša Jaroslav Makatúra uviedol, že loď by podnietila podnikateľské subjekty k  činnosti. "Prepájala by jednotlivé strediská a nadväzovala na seba ďalšie aktivity," zdôraznil. Podľa neho by rozvoj cestovného ruchu vzrástol o 50 % do roka od príchodu lode. Napojiť by sa naň mohli aj ďalšie regióny ako Medzilaborce, Snina, Humenné či Stropkov, v ktorých sa nachádza množstvo ďalších atrakcií pre potenciálnych turistov.       

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR pre TASR potvrdil, že žiadosť obce Kvakovce im doručili 13. februára 2018 ako žiadosť o finančnú pomoc z rezervy predsedu vlády SR. "Bude posúdená zákonným spôsobom rovnako ako ostatné žiadosti o finančnú pomoc z rezervy," uvádza sa v stanovisku.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2016
Pešiu zónu v Prievidzi čaká veľká zmena: Autá vystriedajú cyklisti!
Poslanci na decembrovom mestskom zastupiteľstve schválili zmenu v organizácii dopravy v centre mesta. Motorové vozidlá nahradia cyklisti.
viac
25.08.2017
Od nového školského roka nastanú zmeny v príspevku na dopravu žiakov
Novela zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorú poslanci parlamentu odsúhlasili koncom júna, prináša so sebou zmenu v príspevku na dopravu.
viac
24.07.2019
Bohemia je naložená, na Domaši ju už očakávajú
Výletnú loď Bohemia dnes naložili na posledný, 90-kilometrový úsek po súši. Prepravovať ju budú dva dni, na Domašu dorazí vo štvrtok (25. 7.) okolo 15.00 h. Ako uviedol starosta obce Kvakovce (okr. Vranov nad Topľou) Radovan Kapraľ, slávnostný krst sa uskutoční 11. augusta.
viac
12.08.2019
Na Domaši slávnostne požehnali výletnú loď Bohemia
Výletnú loď Bohemia v nedeľu večer v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá slávnostne požehnal košický rímskokatolícky arcibiskup a metropolita Bernard Bober. Podujatia, ktoré vyvrcholilo odpálením ohňostroja a rozsvietením lode, sa zúčastnil i premiér SR Peter Pellegrini.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %