Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
16.05.2016 03:28

Ambíciou AKIS je zjednotenie kultúrnych inštitúcií


Ilustračná snímka: (int.)


Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska (AKIS) je mimovládna organizácia, ktorej cieľom je prehlbovať výchovu a vzdelávanie občanov.


Jej vznik inicioval približne pred rokom riaditeľ Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky, ktorý je zároveň jej predsedom. Dôvodov na to mal hneď viacero. "Pri každodennej práci vo funkcii riaditeľa pociťujem potrebu takejto stavovskej organizácie. Našou ambíciou je zjednotenie kultúrnych inštitúcií pôsobiacich v mestách a obciach na celom Slovensku," uviedol Kobielsky s tým, že tieto inštitúcie nemajú metodický subjekt, ktorý by ich usmerňoval v rámci koncepcie rozvoja kultúry v štáte.      

Miestna kultúra má podľa jeho slov vytvárať čo najlepšie podmienky na rozvoj a činnosť spolkov, združení a záujmových skupín pôsobiacich v kultúrnej oblasti v danom mieste. "Mnoho našich kultúrnych stánkov sa v snahe o prežitie 'špecializuje' na komerčné prenájmy pre iné subjekty pôsobiace napr. v privátnom sektore," uviedol Kobielsky s tým, že si nemyslí, že by to tak malo byť.      

Počas kreovania AKIS jej zakladajúci členovia realizovali niekoľko pracovných stretnutí. Tie odkryli širokú škálu pôsobenia asociácie. "Spomeniem prípravu spoločných kultúrnych programov a ich prezentáciu v mestách po celom Slovensku alebo spoločné nakupovanie a plánovanie vystúpenia profesionálnych umelcov. Chceme byť nápomocným partnerom pre Združenie miest a obcí Slovenska, chceme pripomienkovať legislatívne zmeny a vyjednávať lepšie podmienky s autorskými zväzmi a pod.," konkretizoval možné pole pôsobenia AKIS jej predseda.      

Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí chce vytvárať vhodné ekonomické a technické podmienky na prezentáciu živej a inovatívnej umeleckej tvorby, tradičnej kultúry, divadla, tanca, hudby, filmu, výtvarného umenia, súčasnej vizuálnej kultúry a umenia nových médií na regionálnej a miestnej úrovni. Jej hlavnou činnosťou je podľa Kobielskeho presadzovanie spoločných záujmov kultúrnych inštitúcií smerom k orgánom štátnej správy a samosprávy, verejnosti a zahraničiu.      

AKIS bola založená piatimi členmi 23. apríla minulého roka na ustanovujúcej schôdzi v Handlovej. "Pokiaľ chceme byť úspešní v presadzovaní spoločných záujmov, musí nás byť dostatok," uviedol predseda asociácie.       

Po májovom valnom zhromaždení má AKIS dvanásť členov a do konca tohto roka chce tento počet strojnásobiť.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2017
Systém informatizácie by mal na celom Slovensku fungovať do piatich rokov
Princíp jedenkrát a dosť v oblasti informatizácie na úradoch by mal v súčasnosti platiť v Slovenskej republike už v 2100 mestách a obciach. V priebehu ďalších piatich rokov by to malo byť na území celého Slovenska. Uviedol to na tlačovej konferencii ZMOS výkonný podpredseda Milan Muška.
viac
30.07.2018
Bezplatné wifi zóny v obciach a mestách môžu pomôcť aj rozvoju turizmu
Bezplatné wifi zóny na verejných priestranstvách v obciach a mestách môžu zvýšiť kvalitu života občanov, ale aj pomôcť k rozvoju turizmu. Uviedol to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na tlačovej konferencii v Bratislave, kde zároveň spustil výzvu WiFi pre Teba.
viac
10.02.2020
ZMOS spúšťa interaktívnu mapu partnerstva
Interaktívna mapa partnerstva prináša vizuálne vyobrazenie rôznych foriem spolupráce na úrovni miest a obcí. Mapu vnímame ako podporný nástroj pre medziobecnú spoluprácu, vzájomné sieťovanie a zdieľanie príkladov dobrej praxe ako aj výbornú pomôcku na investičnú príležitosť pre privátny sektor.
viac
03.04.2020
ZMOS navrhuje mobilizovanie eurofondov
Združenie miest a obcí Slovenska navrhuje urýchlene mobilizovať eurofondové zdroje na zmiernenie dopadov COVID 19. Podľa názoru združenia je to jediná možnosť ako spomaliť tempo poklesu ekonomiky, rastu nezamestnanosti a podpory verejných investícií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %