Streda 19.06.2024
Dnes má meniny 
Alfréd
°C
29.07.2023 01:50

ARRIVA meria v Pezinku čistotu ovzdušia na autobusových zastávkach


Ilustračná snímka


Na autobusových zastávkach pri železničnej stanici v Pezinku odštartovali pracovníci Národného výskumného strediska (CNR) z Talianska meranie čistoty ovzdušia. Ide o súčasť projektu RE-BREATH podporeného Európskou úniou v programe LIFE, ktorého ďalšími partnermi sú spoločnosti ARRIVA na Slovensku, A


S podporou mesta Pezinok umiestnili talianski vedci na ostrovčeku medzi autobusovými zastávkami tri meracie prístroje, ktoré zachytávajú mikročastice PM10 prítomné vo vzduchu. Cieľom je analyzovať rôzne zdroje týchto častíc a zistiť, ako nová technológia vyvinutá spoločnosťou Brembo prispieva k zvýšeniu čistoty a kvality ovzdušia nielen na autobusových zastávkach, ale aj v hustej premávke.

„V týchto prístrojoch sú dva filtre, jeden teflónový a jeden kremíkový, ktoré sa automaticky menia každých 24 hodín. Po skončení prvého monitorovacieho obdobia, ktoré bude trvať dva týždne, vezmeme použité filtre do laboratória a nahradíme ich novými, aby sme mohli porovnať namerané hodnoty po inštalovaní nových bŕzd,“ povedala Francesca Battistelli, senior projektová a grantová manažérka Inštitútu pre znečistenie ovzdušia pri Národnom výskumnom stredisku (CNR).

„Veľmi si vážime spoluprácu a podporu zo strany mesta Pezinok, ktorá je dôkazom toho, že nám všetkým záleží na kvalite životného prostredia. Nové technologické riešenia potvrdené testovaním v podmienkach každodennej prevádzky tak na Slovensku ako aj v Taliansku sú príkladom toho, že budúcnosť patrí udržateľnej verejnej doprave,“ uviedla Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

Spoločnosť ARRIVA začiatkom augusta inštaluje nové ekologické brzdy od spoločnosti Brembo do 5 vybraných autobusov zaradených na trase Bratislava – Pezinok. Pri tejto príležitosti pripravuje verejnú prezentáciu projektu za účasti partnerov z európskeho konzorcia, zástupcov mesta Pezinok a ďalších zainteresovaných strán s cieľom informovať o priebehu projektu cestujúcich aj verejnosť.

ARRIVA na Slovensku a vo svete

Spoločnosť ARRIVA pôsobí na Slovensku od roku 2008 a je najsilnejším súkromným hráčom v autobusovej doprave v Slovenskej republike. Pôsobí v Bratislavskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2017 prevádzkuje spoločnosť službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. ARRIVA zamestnáva na Slovensku viac ako 2 500 zamestnancov a prevádzkuje viac ako 1 500 autobusov. Tvorí ju šesť dopravných spoločností, servisná spoločnosť a centrála.

ARRIVA je jedným z popredných poskytovateľov osobnej dopravy v Európe, zamestnáva vyše 34 600 ľudí a ročne prepravuje 1,5 miliardy cestujúcich v 10 európskych krajinách. Je súčasťou Deutsche Bahn (DB), jednej z vedúcich spoločností v oblasti osobnej a logistickej dopravy na svete a je zodpovedná za regionálne služby v oblasti osobnej dopravy DB mimo Nemecka. Prevádzkuje autobusovú, železničnú a lodnú dopravu.

Autor: (ts-arriva)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2019
Merania ovzdušia v Bratislave ukázali alarmujúce hodnoty nebezpečných častíc
Občianska iniciatíva Za čisté ovzdušie meria v uliciach kvalitu ovzdušia, ktoré v Bratislave znečisťuje najmä automobilová doprava. Merania prebiehajú na frekventovaných križovatkách a v blízkosti škôl,
viac
27.11.2019
MŽP SR: Zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je jednou z hlavných priorít
Ministerstvo životného prostredia deklaruje, že zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je jednou z jeho hlavných priorít. Reaguje tak na utorkové vyhlásenie iniciatívy Za čisté ovzdušie, ktorá na základe svojich meraní upozornila na alarmujúce výsledky.
viac
27.10.2020
Prímestské autobusy budú jazdiť v prázdninovom režime
Od stredy 28. októbra 2020 bude prímestská autobusová doprava v trnavskej župe zabezpečovaná v letnom prázdninovom režime s posilnením ranných a poobedných spojov zabezpečujúcich dopravu žiakov I. stupňa základných škôl do a zo školy.
viac
03.10.2023
Talianski experti už analyzujú údaje o čistote ovzdušia v Pezinku
Zariadenia na meranie čistoty ovzdušia, ktoré boli v rámci projektu RE-BREATH umiestnené pri železničnej stanici v Pezinku počas leta, boli prevezené do Talianska, kde experti z Národného výskumného strediska (CNR) analyzujú získané údaje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %