Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
17.12.2022 03:10

Bánovce nad Bebravou použijú rezervný fond na investície i bežný chod mesta


MsÚ Bánovce nad Bebravou


Mesto Bánovce nad Bebravou plánuje v budúcom roku realizovať menej investícií ako v predchádzajúcom období. Počíta totiž s nižšími príjmami a vyššími výdavkami, na realizáciu investícií i bežný chod mesta musí použiť i rezervný fond.


Vyplýva to z rozpočtu na rok 2023, ktorí schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok (15. 12.).       

Celkové príjmy mesta by mali v budúcom roku dosiahnuť 23.626 144 eur, celkové výdavky naplánovala radnica v rovnakej výške. Príjmy i výdavky oproti tomuto roku podľa nej vzrástli o 10,7 percenta, teda 2,29 milióna eur.       

Mesto v budúcom roku počíta s vyšším príjmom podielovej dane o 726.000 eur oproti tomuto roku, príjmy bude mať vyššie aj v rámci poplatku za komunálny odpad, bežných transferov a dotácií, do rozpočtu zapojí i 378.000 eur z rezervného fondu na financovanie investícií, spolufinancovanie projektov z fondov Európskej únie a bežných výdavkov.       

Bežné výdavky bude mať v budúcom roku samospráva vyššie o 1,7 milióna eur, viac financií dá na mzdy, energie, prevádzkové transfery. Nárast kapitálových výdavkov oproti schválenému rozpočtu na rok 2022 približne o 601.000 eur je podľa nej spôsobený zapojením finančných prostriedkov na vybudovanie nájomného bytového domu na Svätoplukovej ulici, spoluúčasťou na projekte infraštruktúry marginalizovanej rómskej komunity či projektovou dokumentáciou na prestavbu bývalého učilišťa na byty. Radnica chce investovať aj do prepojenia vodovodných potrubí na Dubničke a nákupu kotla.           

"Mesto eviduje nezaradené požiadavky na realizáciu investičných akcií, ktoré nie je možné zaradiť do rozpočtu 2023 pre nedostatok finančných prostriedkov," skonštatovala radnica v dôvodovej správe.       

Ak by mesto podľa nej nemalo finančné prostriedky v rezervnom fonde naakumulované z minulých období, nemalo by žiadny priestor na splátky prijatých bankových úverov, investičné výdavky ani na spoluúčasti pri získavaní mimorozpočtových zdrojov, dokonca ani na zabezpečenie bežného chodu samosprávy.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2020
Bánovská samospráva zrušila realizáciu participatívneho rozpočtu
Samospráva Bánoviec nad Bebravou tento rok nepodporí financiami z rozpočtu mesta vybrané občianske projekty.
viac
19.01.2021
Mesto ušetrilo minulý rok na verejnom obstarávaní 850 000 eur
Dubnická radnica ušetrila v minulom roku na verejnom obstarávaní viac ako 850 000 eur. Informovala o tom vedúca oddelenia strategického rozvoja a verejného obstarávania Eva Granátová.
viac
12.05.2023
O financie z rozpočtu mesta sa uchádza 11 projektov
Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou budú môcť rozhodnúť o občianskych zámeroch, ktoré mesto podporí zo svojho rozpočtu. O financie sa tento rok uchádza 11 projektov obyvateľov či organizácií. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.
viac
06.07.2023
Mesto zo svojho rozpočtu podporí desať projektov
Mesto Bánovce nad Bebravou podporí tento rok zo svojho rozpočtu desať občianskych zámerov. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %