Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
17.12.2022 03:10

Bánovce nad Bebravou použijú rezervný fond na investície i bežný chod mesta


MsÚ Bánovce nad Bebravou


Mesto Bánovce nad Bebravou plánuje v budúcom roku realizovať menej investícií ako v predchádzajúcom období. Počíta totiž s nižšími príjmami a vyššími výdavkami, na realizáciu investícií i bežný chod mesta musí použiť i rezervný fond.


Vyplýva to z rozpočtu na rok 2023, ktorí schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok (15. 12.).       

Celkové príjmy mesta by mali v budúcom roku dosiahnuť 23.626 144 eur, celkové výdavky naplánovala radnica v rovnakej výške. Príjmy i výdavky oproti tomuto roku podľa nej vzrástli o 10,7 percenta, teda 2,29 milióna eur.       

Mesto v budúcom roku počíta s vyšším príjmom podielovej dane o 726.000 eur oproti tomuto roku, príjmy bude mať vyššie aj v rámci poplatku za komunálny odpad, bežných transferov a dotácií, do rozpočtu zapojí i 378.000 eur z rezervného fondu na financovanie investícií, spolufinancovanie projektov z fondov Európskej únie a bežných výdavkov.       

Bežné výdavky bude mať v budúcom roku samospráva vyššie o 1,7 milióna eur, viac financií dá na mzdy, energie, prevádzkové transfery. Nárast kapitálových výdavkov oproti schválenému rozpočtu na rok 2022 približne o 601.000 eur je podľa nej spôsobený zapojením finančných prostriedkov na vybudovanie nájomného bytového domu na Svätoplukovej ulici, spoluúčasťou na projekte infraštruktúry marginalizovanej rómskej komunity či projektovou dokumentáciou na prestavbu bývalého učilišťa na byty. Radnica chce investovať aj do prepojenia vodovodných potrubí na Dubničke a nákupu kotla.           

"Mesto eviduje nezaradené požiadavky na realizáciu investičných akcií, ktoré nie je možné zaradiť do rozpočtu 2023 pre nedostatok finančných prostriedkov," skonštatovala radnica v dôvodovej správe.       

Ak by mesto podľa nej nemalo finančné prostriedky v rezervnom fonde naakumulované z minulých období, nemalo by žiadny priestor na splátky prijatých bankových úverov, investičné výdavky ani na spoluúčasti pri získavaní mimorozpočtových zdrojov, dokonca ani na zabezpečenie bežného chodu samosprávy.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2020
Na 8 projektov použije dubnická samospráva 960 000 eur z rezervného fondu
Na osem investičných akcií v Dubnici nad Váhom pôjde v tomto roku z rezervného fondu mesta 960 000 eur. Zmenou rozpočtu o tom rozhodli na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dubnickí poslanci.
viac
28.12.2020
Moldava nad Bodvou chystá v roku 2021 viacero investícií
Výstavbu novej športovej haly, materskej školy (MŠ) či atletickej dráhy plánuje v budúcom roku mesto Moldava nad Bodvou. Na niektoré projekty chce použiť aj financie z rezervného fondu. Potvrdila to hovorkyňa radnice Jana Kovácsová.
viac
12.05.2023
O financie z rozpočtu mesta sa uchádza 11 projektov
Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou budú môcť rozhodnúť o občianskych zámeroch, ktoré mesto podporí zo svojho rozpočtu. O financie sa tento rok uchádza 11 projektov obyvateľov či organizácií. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.
viac
06.07.2023
Mesto zo svojho rozpočtu podporí desať projektov
Mesto Bánovce nad Bebravou podporí tento rok zo svojho rozpočtu desať občianskych zámerov. Informovala o tom radnica v tlačovej správe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %