Pondelok 25.05.2020
Dnes má meniny 
Urban
°C
27.09.2019 03:25

Banská Štiavnica: ZMOS predstavil ďalšie inšpiratívne príklady dobrej praxe


Banská Štiavnica, ilustračná snímka (tasr)


Stretnutia žiakov štyroch miest svetového dedičstva, do ktorých sa zapájajú aj deti z Banskej Štiavnice, registrácia ochrannej známky na tradičnú pochúťku scískanice či realizácia oddychovo-relaxačnej zóny v okolí vodnej priehrady Ľadovo v Lučenci, to sú príklady dobrej praxe.


Sú to príklady, ktoré môžu byť podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) inšpiráciou aj pre ostatné slovenské samosprávy. 

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková na tlačovej konferencii priblížila, že cieľom projektu, do ktorého sa zapájajú školáci zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, je dokázať v obyvateľoch vzbudiť hrdosť k miestu, kde žijú, a tiež povzbudiť ich k zodpovednému prístupu a jeho zveľaďovaniu. V rámci projektu podľa nej vznikla aj náučná publikácia, akýsi návod na to, ako nenáročným spôsobom doviesť deti k ochrane jedinečností, ktoré mestá svetového dedičstva majú. Podľa Babiakovej by chceli publikáciu v budúcnosti vydať, aby mohla slúžiť pre potreby žiakov.       

Mesto Lučenec už päť rokov postupne zveľaďuje oddychovo-relaxačnú zónu pri vodnej ploche Ľadovo. Zóna poskytuje vyžitie pre obyvateľov počas celého roka. Primátorka Lučenca Alexandra Pivková priblížila, že samospráva považuje za dôležitú aj udržateľnosť projektu a ďalšie plány na jej rozvoj. "V ďalšej etape sa tam snažíme v spolupráci s vodohospodármi realizovať možnosť kúpania sa. Vodohospodári investujú do opravy vodnej vane," dodala s tým, že územím by mal v budúcnosti viesť aj plánovaný cyklochodník, spájajúci Lučenec s Haličom.       

Kulinárskou lahôdkou Scískanice sa môže pochváliť obec Dubová. Jej starosta Ľudovít Ružička priblížil, že ide o slané zemiakové taštičky, ktoré sú tradičnou pochúťkou k vínu a kyslým polievkam v okolí dediny najmä počas vinobraní. "V roku 2008 sme si dali zaregistrovať ochrannú známku na tento produkt," podotkol. Na podporu propagácie tohto jedla začala obec organizovať v roku 2012 festival, v rámci ktorého súťažia rodinné družstvá v jeho príprave.       

Predseda ZMOS-u Branislav Tréger uviedol, že všetky tieto príklady sú dôkazom toho, akí sú ľudia v slovenských obciach a mestách šikovní. Ide podľa neho o užitočné, ale aj udržateľné príklady, ktoré môžu byť námetom aj pre ostatné samosprávy.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Centrum Banskej Štiavnice rozžiari festival Illumination
Historické centrum mesta sa v sobotu (18. 6.) v noci celé rozžiari vďaka multimediálnemu festivalu svetla Illumination - Banská Štiavnica.
viac
09.06.2018
Jazzový festival prinesie hudbu aj na netradičné miesta
Banskú Štiavnicu rozozvučia od 21. do 24. júna tóny jazzu. Festival Zvuk for Štiavnica 2018 prinesie hudbu do kaviarní, barov ale aj na Námestie sv. Trojice, Kostola sv. Kataríny či lapidária Starého zámku.
viac
21.02.2019
ZMOS predstavuje úspešné riešenia samospráv, majú inšpirovať aj ďalších
Obec Nižná Polianka, ktorá prevádzkuje Dom smútku pre obyvateľov siedmich obcí, fitnescentrum, ktoré v obci Trenč nahradilo krčmu a mesto Vrbové, v ktorom za každé narodené dieťa vysadia nový strom.
viac
28.04.2020
Ďalšie príklady dobrej praxe sú z Hrabušíc, Medzian a Hankoviec
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tentokrát sa sústredilo na výnimočnosť v troch obciach. A to Hrabušice, Medzany a Hankovce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %