Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
16.12.2016 08:00

Banskobystričania rozhodnú v participatívnom rozpočte o 30 000 eurách


Ilustračná snímka: (int).


Mestské zastupiteľstvo schválilo 13. decembra 2016 navýšenie participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z participatívneho rozpočtu.


Na Prvom diskusnom fóre participatívneho rozpočtu, ktoré sa uskutočnilo 23. novembra 2016, bol odštartovaný v poradí už štvrtý ročník participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica. Do participatívneho rozpočtu sa môžu zapojiť nielen občania nad 15 rokov s trvalým pobytom v Banskej Bystrici, ale aj ľudia s prechodným pobytom v Banskej Bystrici a študenti študujúci v Banskej Bystrici.

„Do participatívneho rozpočtu sa môžete zapojiť veľmi jednoducho. Stačí mať len nápad, podnet a podeliť sa s ním na stretnutí s niektorou z tematických pracovných skupín. Tematická skupina vám pomôže vypracovať projekt, s ktorým sa môžete uchádzať o priazeň spoluobčanov. Podmienkou podania projektu je, aby bol prerokovaný v rámci príslušnej tematickej skupiny,“ uvádza Eva Ščepková, členka Koordinačnej rady participatívneho rozpočtu pre mesto Banská Bystrica.

Tematické skupiny na tému Aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, Kultúra a umenie, Zeleň v meste a verejné priestory, Šport pre všetkých, Vzdelávanie už naplno pracujú. Viac o plánovaných stretnutiach sa dozviete na pr.banskabystrica.sk a www.facebook.com/groups/PRpreBB.

„Sme veľmi radi, že sa mestské zastupiteľstvo zhodlo na tom, že participatívny rozpočet získa v tomto ročníku viac finančných prostriedkov, ktoré môžu byť použité na prospešné projekty, na projekty, ktoré občania považujú za dôležité. Participatívny rozpočet nie je ale len o tom, že sa verejné financie rozdelia medzi projekty, ktoré navrhli občania. Podanie projektov nie je prvoplánové, v tematických skupinách, občania diskutujú, hľadajú riešenia na veci, problémy, ktoré ich v meste trápia. A spoločne vytvoria zmysluplný projekt. Participatívny rozpočet je teda aj o budovaní komunity, o vzdelávaní občanov, aby zodpovedne pristupovali k rozhodovacej právomoci, ktorú participatívny rozpočet ponúka,“ dopĺňa Eva Ščepková.

 

Autor: (Eva ŠČEPKOVÁ, prbb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2016
Banskobystričania rozhodli o projektoch participatívneho rozpočtu
Občania mesta Banská Bystrica rozhodli o tom, ktoré z 12 projektových návrhov budú v roku 2016 realizované z verejných financií, ktoré na tento účel Mesto alokovalo. Ide o celkovú sumu 20 000 eur.
viac
20.06.2016
Verejnosť rozhodne o podpore komunitných projektov sms hlasovaním
Z dovedna 18 menších projektov na zveľadenie komunitného života v Partizánskom budú môcť Partizánčania vybrať sms hlasovaním tie, ktoré samospráva mesta podporí dotáciou zo svojho rozpočtu.
viac
22.03.2021
Z participatívneho rozpočtu mesto podporí projekty sumou 12 000 eur
Považskobystrická samospráva podporí v rámci participatívneho komunitného rozpočtu Mesto si ty! zaujímavé projekty celkovou sumou 12 000 eur.
viac
18.02.2023
Participatívny rozpočet mesta vstupuje do svojho ďalšieho ročníka
Participatívny rozpočet, ktorý je už deväť rokov súčasťou rozpočtovej politiky mesta Banská Bystrica, vstupuje do ďalšieho ročníka. V piatok o tom informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Adamovičová s tým, že prvé diskusné fórum tohto ročníka bude začiatkom marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %