Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
07.09.2023 08:00

Bardejov: Berzewiczovú vyhliadkovú vežu chcú dokončiť za pomoci zbierky


Snímka zdroj: levice.virtualne.sk


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš - Bardejov pri Bardejovských Kúpeľoch na vrchu Stebnícka Magura od jari realizuje vyhliadkovú vežu. Po dokončení sa bude podobať na takzvanú Berzewiczovú vežu, ktorá bola zničená v čase prvej svetovej vojny.


Celkové náklady by mali dosiahnuť približne 250.000 eur. Na jej dokončenie však OOCR Šariš - Bardejov chýba časť peňazí, vyhlasuje preto verejnú zbierku.         

"Ide o repliku, ktorá by sa mala blížiť k originálu. Celková výška po špičku veže bude viac ako 29 metrov. Vo výške 20 metrov nad terénom je vyhliadková plošina. Veža sa nachádza na hlavnej turistickej magistrále - Ceste hrdinov SNP," uviedol riaditeľ OOCR Šariš - Bardejov Radomír Jančošek.         

Ako ďalej povedal, veža bola pomenovaná po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko-Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy. Oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903 a jeho pričinením vznikla prvá drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny bola však zničená.         

Veža má podľa Jančošeka železobetónovú konštrukciu a kovové schodisko. Po dokončení bude patriť k najvyšším vežiam Prešovského kraja.         

Zhotoviteľom stavby je firma Pavličko a partneri. Projekt je financovaný z rozpočtu OOCR Šariš - Bardejov, ktorého väčšiu časť finančne podporilo Ministerstvo dopravy SR.         

"Stavba sa pripravovala takmer tri roky, a tak vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov dotácia nebude stačiť. Na dokončenie nám chýba časť financií, a preto na pomoc s dofinancovaním veže vyhlasujeme verejnú zbierku," vysvetlil Jančošek.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2016
Pri výskume na Zámčisku našli archeológovia predmety z doby kamennej
Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia.
viac
02.11.2017
Adrenalínová prechádzka okolo UFA
Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism cez svoju dotačnú schému na podporu rozvoja cestovného ruchu v regióne podporila 17 projektov. Jedným z nich bola aj Adrenalínová Bratislava.
viac
23.01.2020
Vyhliadková veža na Dukle má takmer po polstoročí nový rýchlovýťah
Takmer po 50 rokoch má vyhliadková veža na Dukle nový rýchlovýťah. Bezpečnejší výťah a zároveň s väčšou kapacitou bude návštevníkom k dispozícii počas nadchádzajúcej letnej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %