Piatok 09.05.2025
Dnes má meniny 
Roland
°C
05.10.2022 08:25

Bardejovský med zapísali do registra chránených označení pôvodu


Ilustračná snímka.


Bardejovský med bol Európskou komisiou (EK) zapísaný do registra chránených označení pôvodu a zemepisných označení. Získané označenie má uľahčiť producentom expanziu na zahraničné trhy a pre spotrebiteľov je zárukou kvality.


Informovala o tom hovorkyňa Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Jana Záchenská.

Ako povedala, v spolupráci s ÚPV SR prešiel bardejovský med zložitým zápisným procesom na národnej úrovni a následne bola žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu zaslaná EK.

"Komisia žiadosť schválila a od 30. septembra patrí bardejovský med do rodiny chránených označení pôvodu a zemepisných označení, vďaka čomu sa svojou kvalitou a špecifickosťou zaradil k takým produktom, akými sú napríklad syr Roquefort či vína zo svetoznámej oblasti Bordeaux," priblížila Záchenská.

Zemepisná oblasť, z ktorej pochádza bardejovský med, je podľa jej slov typická ucelenými porastmi jedlí. Chladnejšie a vlhkejšie podnebie pomáha producentovi medovice - voške. Vošky sa živia nabodávaním vetvičiek jedlí alebo listov iných stromov a cicaním ich šťavy.

"Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na naše zdravie," vysvetlila Záchenská.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2017
Čipka Myjavskej pahorkatiny sa zapísala medzi poklady kultúrneho dedičstva SR
Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa začiatkom marca 2017 rozšíril o Tylovú paličkovanú čipku Myjavskej pahorkatiny.
viac
11.10.2018
O zápise Kelemantie do zoznamu UNESCO sa rozhodne na budúci rok
Rímsky vojenský tábor Kelemantia v Iži (okres Komárno) je o krok bližšie k zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
viac
23.09.2023
Vďaka zápisu do zoznamu UNESCO sa Spišské Podhradie podstatne zmenilo
Pod Spišským hradom si v týchto dňoch pripomínajú 30. výročie zápisu lokality do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta zhodnotil, že za tri desaťročia sa mesto vďaka tomu podstatne zmenilo.
viac
22.11.2023
Banská Štiavnica oslávi 30. výročie zápisu na zoznam UNESCO
Mesto Banská Štiavnica si pripomenie 30. výročie zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V pondelok 11. decembra chystá pre verejnosť viacero podujatí, ktorými si túto udalosť pripomenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa