Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
19.12.2022 12:35

Betlehemské svetlo svieti aj na najvyššie obývanom mieste


Na archívnej snímke vrchol Lomnického štítu (2 634 metrov nad morom) vo Vysokých Tatrách. Snímka zdroj: (tasr).


Betlehemské svetlo v nedeľu skauti odovzdali aj na Lomnickom štíte.


"Ide o najvyššie obývané miesto na Slovensku, tak je to aj pre nás také výnimočné, že môžeme svetlo priniesť ľuďom, ktorí tam trávia niekoľko dní počas sviatkov a takto im spríjemniť vianočný čas," uviedla koordinátorka Betlehemského svetla pre podtatranskú skautskú oblasť Veronika Hamraková.

Skauti ho na Lomnický štít vyniesli v lanovke, so sebou mali pre istotu viacero lampášov, keby vysoko v horách niektorý z plamienkov vonku sfúkol vietor. Okrem Lomnického štítu svieti Betlehemské svetlo vo Vysokých Tatrách aj na Hrebienku v Tatranskom ľadovom dóme a na Skalnatom plese. Svoju púť po krajine oficiálne začalo práve tento víkend. Každoročnou tradíciou sú vlakové distribúcie, avšak tento rok sa množstvo farností po celom Slovensku pripravovalo na oficiálne prijatie svetla počas svätých omší.

Národný kaplán slovenského skautingu Ján Mahút objasnil, že Betlehemské svetlo začalo písať svoju históriu v roku 1099, kedy sa odvážny rytier z Florencie podujal priniesť ho z Božieho hrobu z Jeruzalema ako vďaku, že ubránili svoje mesto. "Svetlo potom rozsvietilo celú katedrálu a ľudia si ho brali domov," priblížil.

Betlehemské svetlo je podľa kaplána jedným z najkrajších symbolov pokoja, nádeje a mieru. Práve v adventnom čase, ktorý sprevádzajú skracujúce sa dni, vydáva jasné posolstvo o tom, ako aj drobný plamienok dokáže prežiariť tmu. "Má to krásnu symboliku, pretože svetlo pochádza priamo z betlehemskej jaskyne, kde sa narodil Ježiš Kristus ako knieža pokoja, priniesol nám radosť a každý, kto si ho odpáli, šíri posolstvo pokoja ďalej za hranice, aj do krajín, kde sa bojuje," upozornil Mahút, ktorý bol pri zapálení svetla na Lomnickom štíte po prvýkrát.

V roku 1993 túto tradíciu práve na najvyššie obývanom mieste odštartoval otec Ladislava Olexu. "Myšlienkou bolo, aby to svetlo svietilo symbolicky zhora na celé Slovensko. Dnes by sa dožil 100 rokov, takže je to aj taká milá spomienka na neho," skonštatoval Olexa. Túžbou skautov na Slovensku, ktorí ho roznášajú do rôznych kútov, je, aby Betlehemské svetlo rozžiarilo sväté omše vo všetkých regiónoch a bolo čo najbližšie ľuďom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2017
Betlehemské svetlo príde na Slovensko 16. decembra
Slovenskí skauti prinesú v sobotu 16. decembra Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpália vo viedenskom rímskokatolíckom farskom kostole sv. Františka z Assisi. Informoval o tom koordinátor Betlehemského svetla Marián Suvák.
viac
16.12.2019
Skauti doniesli betlehemské svetlo do Bratislavy ako symbol pokoja a porozumenia
Slovenskí skauti doniesli v nedeľu betlehemské svetlo do Katedrály svätého Martina v Bratislave. Prvýkrát si budú môcť ľudia až do vianočných sviatkoch odpáliť zo svetla v katedrále. Pre TASR to povedala Mária Strýčková z Federácie skautov Európy.
viac
08.12.2022
Skauti prinesú betlehemské svetlo na Slovensko v sobotu
Skauti prinesú betlehemské svetlo z Viedne na Slovensko v sobotu (10. 12.) po 33. raz. Počas najbližších dvoch týždňov ho po dvojročnej prestávke budú rozvážať po Slovensku aj vlakovými spojeniami. Informovala o tom tajomníčka Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Mária Dirgová.
viac
14.12.2022
Betlehemské svetlo už žiari v paláci, prezidentka si ho prevzala od skautov
Betlehemské svetlo už žiari aj v Prezidentskom paláci. V utorok popoludní ho z rúk skautov prevzala prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu sa poďakovala skautom za ich prácu, ktorú robia nielen s mladými ľuďmi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %