Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
27.12.2019 12:55

Bežci sa rozlúčia so starým rokom silvestrovským behom na Pyramídu


Ilustračná snímka, zdroj: Nitralive


Stovky turistov a bežcov sa posledný deň tohto roka stretnú na Pyramíde pod Zoborom v Nitre. Bežci absolvujú Zoborský silvestrovský beh profesora Ladislava Korčeka, ktorého tradícia sa začala písať pred 32 rokmi.


Najťažší beh na území bývalého Československa odštartuje z priestoru neďaleko Špecializovanej nemocnice sv. Svorada, informovali organizátori z neziskovej organizácie Čakanka.       

Prvý kilometer trate je vo výške 330 metrov nad morom, pokračuje cez vrch Plieška (405 m n. m.) s prevýšením 113 metrov. Odtiaľ po miernom klesaní nasleduje krátky výstup na kótu 450 m n. m. a plynulé klesanie do priestoru Troch dubov (444 m n. m.). Trať pokračuje vstupnými bránami opevnenia Slovanov (540 m n. m.). Chodník ďalej klesá a privádza účastníkov do Sedla pod Zoborom (535 m n. m.). Dvestometrovým výbehom ukončia bežecké úsilie na Pyramíde (554 m n. m.). Celková trať zoborského silvestrovského behu je 3490 m.       

Každý účastník behu dostáva pamätnú medailu. Pre jednotlivé ročníky je typické, že spomienková plaketa prezentuje nejaký archeologicky alebo historicky významný artefakt.

Počas 10. storočia žili na Nitriansku nielen pôvodní slovanskí obyvatelia, po roku 920 sa tam začali usadzovať aj príslušníci maďarského etnika. Na jednom z pohrebísk v Horných Krškanoch našli počas výskumu archeológovia pri pochovaných predmety pôvodne slovanského, ale aj staromaďarského pôvodu. V jednom z hrobov sa našla dvojica ozdobných terčíkov, ktorými si ženy spínali konce vrkočov. Jemno rytý rastlinný motív dopĺňajú vybíjané okrúhle jamky a husto radenými trojuholníkmi dekorovaná obruba. Lepšie dochovaný exemplár slúžil ako predloha pre tohtoročnú plaketu určenú úspešným účastníkom zoborského silvestrovského behu.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2016
K ruinám Zoborského kláštora vedie nový náučný chodník
Na nitrianskom Zobore vznikol nový náučný chodník, ktorý vedie k ruinám Zoborského kláštora. Náučný chodník vybudovali aktivisti zo Zoborského skrášľovacieho spolku.
viac
28.06.2017
Mesto pod Zoborom pozýva všetkých na mestské slávnosti
Od pondelka do stredy (3. - 5. júla 2017) ožije centrum Nitry mestskými slávnosťami „Nitra, milá Nitra...“, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré bývajú každoročne venované významným osobnostiam histórie a súčasnosti Nitry. Nad slávnosťami prevzal záštitu predseda vlády SR Robert Fico.
viac
17.12.2017
Biskupstvo Nitra chce postaviť lanovku na Zobor za milión eur
Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra chce postaviť novú kabínkovú lanovku na Zobor. S výstavbou plánuje začať v budúcom roku, prevádzku lanovky plánuje spustiť v roku 2019.
viac
19.03.2019
Dobrovoľníci sa po roku opäť stretnú na Jarnom čistení Zobora
Dobrovoľníci, turisti, milovníci prírody, žiaci a študenti sa po roku opäť stretnú na nitrianskom Zobore. V sobotu 13. apríla sa uskutoční 11. ročník Jarného čistenia Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NHS).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %