Pondelok 30.03.2020
Dnes má meniny 
Vieroslava
°C
27.01.2017 07:12

Bezpečné centrum obce Košariská


Snímka: OcÚ


Tmavý a nebezpečný kút obce Košariská je minulosťou. Obec Košariská v druhom polroku 2016 úspešne uskutočnila projekt BEZPEČNÉ CENTRUM OBCE KOŠARISKÁ, ktorý podporilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v rámci prevencie kriminality.


Vďaka tejto podpore bolo osadené kvalitné osvetlenie a vybudovaný osvetlený priechod pre chodcov, ktorý umožňuje byť videný aj v nočných hodinách pri prechode cez frekventovanú cestu II. triedy. V rámci projektu sa počas dvoch dní podarilo uskutočniť aj hodnotné podujatia, ktoré boli prínosom nielen pre najmladšiu generáciu ale aj pre širokú verejnosť.

Pretože cieľovou skupinou prvej aktivity boli deti základnej a materskej školy, nechceli sme sa sústrediť len na strohé a nezáživné besedy, ale hľadali sme spôsob, ako deti danou témou zaujať. Keďže pri práci v samospráve aktívne spolupracujeme aj s policajnými zložkami, podujatie, ktoré sa konalo 18. novembra na futbalovom ihrisku sme pripravovali v spolupráci s Policajným zborom Nové Mesto nad Váhom - podujatie nám pomohol zabezpečiť p. Mário Jamriška, riaditeľ PZ v Novom Meste nad Váhom. Sústredili sme sa na statické aj dynamické ukážky práce policajného zboru a hasičov s poukázaním na význam ich práce pri zabezpečení bezpečnosti obyvateľstva.

Predpoludním mali deti možnosť vidieť prácu psovoda pri výcviku a pri zadržaní páchateľa, prezrieť si policajné či hasičské vozidlá. Napriek tomu, že bolo chladno, deti boli ukážkami nadšené a veselo diskutovali s prítomnými policajtmi a hasičmi, ktorí im dovolili zapnúť sirénu či hovoriť do ampliónu.

Táto aktivita plynule prešla do druhej časti, ktorá sa uskutočnila v sále Národného domu Štefánikovho, kde sa deti zoznámili s ochranným výstrojom zásahových zložiek, s prístrojom na meranie rýchlosti a postupmi a prácou policajtov pri zásahoch v teréne. Deťom sa venovali príslušníci z PZ v Novom Meste nad Váhom, Myjave a Brezovej pod Bradlom.

Projekt Bezpečné centrum obce Košariská vyvrcholil besedou v podvečerných hodinách 25. novembra, kde cieľovou skupinou bola verejnosť obce Košariská. Z dôvodu širokého záberu obyvateľstva bola aktivita nasmerovaná na prevenciu kriminality v rôznych oblastiach. Keďže medzi prítomní boli aj seniori, prednášajúci Peter Sadloň, riaditeľ PZ v Brezovej pod Bradlom, venoval úvod stretnutia práve tejto časti populácie, ktorá sa v súčasnosti stala z hľadiska kriminality  najohrozenejšou v našej spoločnosti. Ďalšími diskutovanými témami bolo násilie v rodinách, ochrana pred zlodejmi či ochrana majetku. Záver besedy bol venovaný cestnej premávke.

 

Cieľom projektu  je vytvorenie bezpečného centra obce Košariská, a to osadením kvalitného osvetlenia v centre obce a vybudovania osvetleného priechodu pre chodcov na exponovanom mieste v centre obce Košariská na komunikácii II/499, ktorého realizáciou sa naplnia priority výzvy.

Autor: Mgr. Anna ABRAMOVIČOVÁ


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2016
Mladí Seredčania už majú svoj Priestor
Bývalú obchodnú prevádzku v centre Nova si mládežnícke organizácie v Seredi prebudovali na Priestor dobrých nápadov. Bude komunitným centrom (KC) pre novú spoluprácu a kreatívne myšlienky.
viac
06.10.2016
MV SR: Vyzvania pre projekty terénnej sociálnej práce a komunitných centier
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 5. októbra 2016 vyzvania pre dva národné projekty.
viac
17.02.2017
Schválené národné projekty pomôžu marginalizovaným rómskym komunitám
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje (OP ĽZ) schválil žiadosti Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) o nenávratné finančné príspevky pre dva národné projekty.
viac
29.05.2017
Ministerstvo vnútra SR poskytne finančné prostriedky na komunitné centrá
Obce, mestá a mimovládne organizácie môžu opäť stavať nové či rekonštruovať už existujúce komunitné centrá.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %