Utorok 29.09.2020
Dnes má meniny 
Michal, Michaela
°C
05.08.2020 09:00

Bezpečnosť cyklistov na Liptove porastie


Ilustračná snímka


Aj cestným cyklistom sa na Liptove blýska na lepšie časy. Oblastná organizácia rieši problémový úsek v okrajovej časti Liptovského Mikuláša v Ondrašovej v smere na Tatralandiu. Projektová dokumentácia by mala byť dokončená ešte v tomto roku a obratom bude organizácia žiadať aj stavebné povolenie.


O tom, že cyklistika na Liptove zažíva revolúciu sa už veľa popísalo. Tunajšie horské terény sú výborne značené a veľmi atraktívne. Cyklisti to však vo vybraných úsekoch, najmä popri cestných komunikáciách, majú niekedy ťažšie – nebezpečie zrážky s vozidlom či bezprostredný kontakt s výfukovými plynmi sú tu na dennom poriadku. „Svojimi aktivitami sa snažíme zlepšiť proces prípravy Vážskej cyklomagistrály resp. okruhu okolo Liptovskej Mary a Cesty okolo Tatier. Tieto trasy môžu výrazne zlepšiť podmienky pre bicyklovanie a hlavne bezpečnosť občanov regiónu aj dovolenkárov. Za posledný rok a pol sa nám v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš a Ružomberok podarilo dohodnúť prípravu štúdie cyklodopravných trás prechádzajúcich regiónom, ktorú zabezpečuje Žilinský samosprávny kraj. Štúdia bude čoskoro odovzdaná. Okrem toho sme zoskupili obce, ktorými bude prechádzať budúca trasa do združení. Tieto združenia nám zabezpečia zvýšenie efektivity pri projektovej príprave," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Stovky kilometrov trás v náručí malebnej prírody, kopec atrakcií lemujúcich okolie trás a možnosti športového vyžitia môžu Liptákom v iných kútoch krajiny závidieť. S rozvojom cykloturistiky, regionálnej cyklodopravy ide ruka v ruke aj tlak na rast bezpečnosti. „Za najdôležitejšiu vec rozhodne považujeme skoré začatie prác na príprave projektovej dokumentácie na úsek Liptovská Ondrašová - Liptovský Trnovec. Náklady na túto projektovú dokumentáciu pôjdu z rozpočtu našej oblastnej organizácie. Projektová dokumentácia bude vyhotovená ešte v tomto roku a následne začneme pracovať na stavebnom povolení,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Potenciál Liptova ako cyklo regiónu je neodškriepiteľný. “Nerobíme len marketing, skutočne sa snažíme budovať plnohodnotný cyklistický región s kvalitnou a funkčnou infraštruktúrou. Postupne prehodnocujeme prístup k značeniu cyklotrás a školíme si vlastných značkárov, aby boli trasy v dobrom stave, ale tiež pracujeme na regionálnych cykloprojektoch a usilujeme sa budovať bezpečnejšiu sieť našich cyklotrás,“uzavrel cyklo-koordinátor Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Andrej Medla.

Projektovú dokumentáciu na úsek Liptovská Ondrašová - Liptovský Trnovec zrealizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV aj vďaka dotácii Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 31-tis. eur..

Autor: (OOCR - REGION LIPTOV)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2017
Cyklisti opäť obsadia centrum mesta
Centrum Ružomberka bude v nedeľu 10. septembra dejiskom cyklistického podujatia Ružomberské schody. Zásadnú úlohu v hlavných pretekoch zohrajú tunajšie historické schody, po ktorých sa budú preháňať majstri dvoch kolies.
viac
13.11.2019
Z Krakova autobusom za lyžovačkou či do akvaparkov
Od prvého decembra bude cesta za kúpaním a lyžovaním pre našich severných susedov opäť o čosi jednoduchšia. Dopravca Leo Express pripravil novú dennú linku medzi Bešeňovou, Tatrami a Krakovom, ktorá je ideálna na jednodňový výlet do aquaparkov a na lyže.
viac
06.06.2020
Liptáci otvorili letnú sezónu
Na Liptove 6. júna 2020 v Areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši symbolicky otvorili letnú sezónu. Reštart cestovného ruchu Liptáci zobrali doslova a šliapli poriadne do pedálov. Odhodlali sa zbúrať mýty, že Liptov nie je cyklistický región.
viac
20.08.2020
Záver prázdnin na Liptove bude rozprávkový
Letné prázdniny na Liptove vyvrcholia rodinným rozprávkovým festivalom Za siedmimi horami. Podujatie sa uskutoční od štvrtka 27. do nedele 30. augusta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.73 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %