Piatok 22.11.2019
Dnes má meniny 
Cecília
°C
09.08.2019 08:10

Bikesharing funguje aj v Moldave nad Bodvou


Ilustračná snímka


Verejné požičiavanie bicyklov, tzv. bikesharing, funguje aj v Moldave nad Bodvou. K dispozícii je 25 bicyklov. Pre TASR to za mestský úrad uviedla Jana Kovácsová.


Po Košiciach a Trebišove ide o tretie mesto, kde je táto služba dostupná prostredníctvom projektu, ktorý zabezpečuje spoločnosť Antik Telecom. Ako radnica pripomína, zapojili sa do neho preto, že je v súlade s víziou mesta. „Zároveň je to aj ekologicky a ekonomicky výhodné riešenie prepravy v meste, navyše, podporuje zdravý životný štýl. Presun bicyklami v meste má aj dlhoročnú tradíciu a s obľubou ho používajú i starší obyvatelia,“ spresnila Monika Al Aliová z oddelenia výstavby, plánovania a projektovania mestského úradu.       

Na požičanie bicykla je potrebná mobilná aplikácia AntikCityBike, ktorá je dostupná pre operačný systém Android aj iOS. Táto spoplatnená služba umožňuje zapožičať si bicykel a následne ho vrátiť na verejne dostupné miesto. „Nie je určené, kde užívateľ musí bicykel odstaviť alebo vrátiť, aplikácia záujemcovi označí a vyhľadá, kde je voľný bicykel. Po určenej dobe, ktorá závisí od frekvencie využívania služby, správa mestskej zelene dopraví a zaparkuje všetky bicykle na označené verejné stanice,“ povedala.       

V Moldave nad Bodvou je od minulého týždňa šesť stojanov s označením, pri každom je možné zaparkovať päť bicyklov. Umiestnené sú pri potravinách na Námestí mieru, pri termináli integrovanej dopravy, mestskom úrade, autobusovej zastávke Budulov, pri penzióne na Školskej ulici aj v lesoparku v oblasti Terasa - Pri Kríži. „Označené miesto nie je podmienkou odstavenia bicykla, užívateľ ho môže zaparkovať kdekoľvek v meste, kde je množstvo parkovacích stojanov,“ dodala Al Aliová.       

Mesto v zmysle zmluvy poskytuje v rámci projektu verejné priestory, osadenie stojanov a označenie staníc. Zabezpečuje  tiež verejný  poriadok a bezpečnosť v súvislosti so službou, drobnú údržbu, či vykonáva zber bicyklov, ak sú odstavené na odľahlých miestach.       

Kovácsová dodala, že počas dvoch týždňoch prevádzky bikesharingu v Moldave nad Bodvou sú ohlasy na túto službu pozitívne, vážne prejavy vandalizmu zatiaľ nezaznamenali.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.06.2017
Bratislave s bikesharingom pomôže Slovnaft
Systém zdieľania verejných bicyklov (bikesharing) vybuduje Bratislava v spolupráci so Slovnaftom. Memorandum o spoločnej realizácii bikesharingu podpísal 14. júna primátor hlavného mesta SR Bratislava Ivo Nesrovnal s predstaviteľmi spoločnosti SLOVNAFT, a.s.
viac
22.08.2018
Bikesharing v Bratislave by mali oficiálne spustiť začiatkom septembra
Hlavné mesto by sa už začiatkom septembra malo po rokoch dočkať reálneho spustenia služby požičiavania bicyklov – bikesharingu. Oficiálne sa tak má stať 7. septembra, s rozmiestňovaním bicyklov v rámci služby Slovnaft BAjk na jednotlivé stanice sa má začať 3. septembra.
viac
24.03.2019
Systém zdieľaných bicyklov ponúkne 120 bicyklov na 20 stanovištiach
Mesto Žilina spustí systém zdieľaných bicyklov pod značkou BikeKIA v piatok 29. marca na Námestí Andreja Hlinku. Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
viac
09.05.2019
Košický bikesharing má k dispozícii tisíc bicyklov
Systém požičiavania bicyklov, tzv. bikesharing, v piatok spustili v meste Košice. Operátor v komerčnej prevádzke plánuje nasadiť celkovo 1000 bicyklov, špeciálny systém umožňuje ich požičanie a vrátenie aj mimo odporúčaných stanovíšť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.97 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %