Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
25.10.2016 09:30

Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami


Vizualizácia.


Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.


 Podľa pôvodných zámerov malo byť centrum otvorené pre verejnosť od začiatku letnej turistickej sezóny. Zdržanie spôsobilo verejné obstarávanie na dodávateľa technológie do reštaurácie, ktorá má byť súčasťou objektu služieb. Návštevníci hradu budú mať po jeho otvorení k dispozícii informačné centrum, reštauráciu i sociálne zariadenia. V novom objekte s dvoma podzemnými podlažiami a vyhliadkovou terasou na streche si bude môcť posedieť 30 až 40 ľudí.      

Objekt služieb je súčasťou projektu zlepšenia turistickej infraštruktúry na hrade, ktorý realizuje Nitrianske biskupstvo s pomocou grantu Finančného mechanizmu Nórska a štátneho rozpočtu v celkovom objeme zhruba 700 000 eur. Okrem objektu služieb turistom je v projekte zahrnutá aj obnova časti narušených hradných opevnení, sprístupnenie katedrálnej veže, hradnej pivnice a turistického chodníka. Z Finančného mechanizmu Nórska bola poskytnutá suma 697 814 eur. Pôvodné náklady na realizáciu projektu boli vyčíslené na zhruba 820 000 eur. „Biskupstvo Nitra malo zabezpečiť 15-percentné spolufinancovanie, no napokon doplatilo oveľa viac,“ skonštatoval riaditeľ odboru nórskych fondov Úradu vlády SR Jaroslav Mojžiš.       

Podľa zmluvy, ktorú vo februári minulého roka podpísali zástupcovia Biskupstva Nitra so zástupcami Úradu vlády SR, ktorý spravuje nórske granty, malo spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahnuť sumu 123 144 eur. Diecézny ekonóm Martin Štofko počas kolaudácie v apríli tohto roka potvrdil, že len samotná hrubá stavba objektu vyšla na 200 000 eur. „Celkovo sa Biskupstvo Nitra podieľalo na financovaní sumou do 350 000 eur. V tejto sume sú už aj práce navyše, ktoré sa vyskytli počas výstavby nad rámec projektu,“ zhodnotil Štofko. 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
20.09.2017
Nitra pripravuje kreatívne centrum za vyše 20 miliónov eur
Do konca tohto roka chce mať radnica vypracovaný projektový zámer výstavby nového kreatívneho centra, ktoré má vyrásť v bývalých kasárňach pod Zoborom a v niekdajšom kine Lipa. Celové náklady na zriadenie centra dosiahnu sumu viac ako 20 miliónov eur.
viac
10.03.2020
Zrekonštruovaná škôlka Na Hôrke získala aj inovatívne hracie prvky
Investícia stála 246 582 eur, mesto sa na tejto sume podieľalo päť percentnou účasťou.
viac
20.08.2020
Obec získala 890 000 eur na rekonštrukciu západného krídla hradu
Obec Beckov uspela so žiadosťou o finančný grant na rekonštrukciu západného paláca hradu Beckov. Z Nórskych fondov dostane asi 890 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %