Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
25.10.2016 09:30

Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami


Vizualizácia.


Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.


 Podľa pôvodných zámerov malo byť centrum otvorené pre verejnosť od začiatku letnej turistickej sezóny. Zdržanie spôsobilo verejné obstarávanie na dodávateľa technológie do reštaurácie, ktorá má byť súčasťou objektu služieb. Návštevníci hradu budú mať po jeho otvorení k dispozícii informačné centrum, reštauráciu i sociálne zariadenia. V novom objekte s dvoma podzemnými podlažiami a vyhliadkovou terasou na streche si bude môcť posedieť 30 až 40 ľudí.      

Objekt služieb je súčasťou projektu zlepšenia turistickej infraštruktúry na hrade, ktorý realizuje Nitrianske biskupstvo s pomocou grantu Finančného mechanizmu Nórska a štátneho rozpočtu v celkovom objeme zhruba 700 000 eur. Okrem objektu služieb turistom je v projekte zahrnutá aj obnova časti narušených hradných opevnení, sprístupnenie katedrálnej veže, hradnej pivnice a turistického chodníka. Z Finančného mechanizmu Nórska bola poskytnutá suma 697 814 eur. Pôvodné náklady na realizáciu projektu boli vyčíslené na zhruba 820 000 eur. „Biskupstvo Nitra malo zabezpečiť 15-percentné spolufinancovanie, no napokon doplatilo oveľa viac,“ skonštatoval riaditeľ odboru nórskych fondov Úradu vlády SR Jaroslav Mojžiš.       

Podľa zmluvy, ktorú vo februári minulého roka podpísali zástupcovia Biskupstva Nitra so zástupcami Úradu vlády SR, ktorý spravuje nórske granty, malo spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahnuť sumu 123 144 eur. Diecézny ekonóm Martin Štofko počas kolaudácie v apríli tohto roka potvrdil, že len samotná hrubá stavba objektu vyšla na 200 000 eur. „Celkovo sa Biskupstvo Nitra podieľalo na financovaní sumou do 350 000 eur. V tejto sume sú už aj práce navyše, ktoré sa vyskytli počas výstavby nad rámec projektu,“ zhodnotil Štofko. 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2020
Obec získala 890 000 eur na rekonštrukciu západného krídla hradu
Obec Beckov uspela so žiadosťou o finančný grant na rekonštrukciu západného paláca hradu Beckov. Z Nórskych fondov dostane asi 890 000 eur.
viac
11.11.2020
Mesto získalo 736 946 eur z nórskych fondov na opravu kaštieľa
Mesto Želiezovce získalo 736.946 eur z grantového mechanizmu EHP a Nórska na obnovu strechy a severovýchodného krídla kaštieľa v Želiezovciach. Potvrdila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
01.05.2021
Od mája je Fiľakovský hrad opäť otvorený
Fiľakovský hrad od 1. mája opäť očakáva svojich návštevníkov! Od tohto mesiaca je otvorené aj Mestské vlastivedné múzeum a Novohradské turisticko-informačné centrum, ktoré tak isto patria pod správu Hradného múzea.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %