Piatok 22.11.2019
Dnes má meniny 
Cecília
°C
24.07.2019 09:10

Bohemia je naložená, na Domaši ju už očakávajú


Na snímke nakladanie lode Bohemia v prístavisku v obci Ladmovce 23. júla 2019. Cesta po suchu dlhá 90 kilometrov z Ladmoviec (okr. Trebišov) do Novej Kelče (okr. Vranov nad Topľou) dostala názov Guľový blesk. Jej vyvrcholením je vylodenie Bohemie na Domaši, kam sa vráti po 26 rokoch. FOTO TASR- Roman Hanc


Výletnú loď Bohemia dnes naložili na posledný, 90-kilometrový úsek po súši. Prepravovať ju budú dva dni, na Domašu dorazí vo štvrtok (25. 7.) okolo 15.00 h. Ako uviedol starosta obce Kvakovce (okr. Vranov nad Topľou) Radovan Kapraľ, slávnostný krst sa uskutoční 11. augusta.


Na Domaši sú na príchod Bohemie pripravení, jestvujúce mólo je stále funkčné. Podľa Kapraľových slov sú tiež v súčasnosti pripravené projekty na vybudovanie 14 prístavov po celej Domaši. "Získali sme na to finančné prostriedky z akčného plánu. Počítame, že do budúcoročnej letnej sezóny sa nám podarí vybudovať prístaviská aj v jednotlivých strediskách tak, aby loď mohla premávať ako autobus a strediská prepojiť," vysvetlil.       

Ako však priznal, problémom je posádka, keďže na východnom Slovensku podľa jeho slov ľudia s potrebnými dokladmi nie sú. "Veríme, že sa nám to podarí vyriešiť a keď nám dodávateľ odovzdá plavidlo, v čo najkratšej dobe by sme chceli uviesť loď do plnej prevádzky," dodal s tým, že už majú vymyslenú náučnú okružnú plavbu po Domaši. Má mať názov Míľniky Domaše v kontexte doby.       Slávnostný krst lode má uskutočniť arcibiskup Bernard Bober priamo na nej 11. augusta vo večerných hodinách.       

Proces obstarania a prípravy prepravy Bohemie z Prahy na Domašu cez sedem krajín trval rok, uviedol Kapraľ. Celý, vrátane prepravy po súši, ho zabezpečil dodávateľ.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2016
Slanický ostrov umenia opäť privíta navštevníkov
Novú plavebnú sezónu na Oravskej priehrade začne tento rok loď OG Slanica v nedeľu 15. mája.
viac
26.04.2017
Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši viac ako 350 vriec odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali na brehoch vodnej nádrže Domaša viac ako 350 vriec odpadu. Motivovať tak chcú nielen deti, ale aj dospelých, aby vedeli, že odpad nepatrí do prírody.
viac
24.02.2018
Aktivisti opäť bojujú o prinavrátenie lodnej dopravy na Domašu, našli už aj loď
Aktivisti, viaceré samosprávy, ale aj osobnosti z okresu Vranov nad Topľou opätovne bojujú za návrat lodnej dopravy na vodnú nádrž Domaša. Našli už aj vhodnú loď, so žiadosťou o dotáciu na jej zakúpenie sa obrátili listom i na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
viac
12.08.2019
Na Domaši slávnostne požehnali výletnú loď Bohemia
Výletnú loď Bohemia v nedeľu večer v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá slávnostne požehnal košický rímskokatolícky arcibiskup a metropolita Bernard Bober. Podujatia, ktoré vyvrcholilo odpálením ohňostroja a rozsvietením lode, sa zúčastnil i premiér SR Peter Pellegrini.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.97 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %