Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
07.06.2016 01:42

Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány


Zámocká záhrada v Hlohovci. Snímka zdroj: (regionhlohovec.sk).


Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.


Na návštevníkov je s komentovanými prehliadkami pripravená zámocká záhrada v Hlohovci a Bývalá botanická záhrada v Trnave. K akcii sa pripojí aj Sereď.      

Historický zámocký park a záhradu v Hlohovci si budú môcť záujemcovia prezrieť s odborným výkladom v nedeľu 12. júna o 10. a 15. hodine. O jej vznik sa zaslúžil kancelár, gróf Jozef Erdődy koncom 18. storočia, v záhrade sú unikátne terasy, jazierko a platanová lúka, kde niektoré jedince dosahujú vek viac ako 200 rokov a z hľadiska počtu a veku stromov nemá obdobu v stredoeurópskom meradle. Park je evidovaný ako súčasť národnej kultúrnej pamiatky. Architektonickou zaujímavosťou je altánok prebudovaný z pôvodnej hradnej bašty a obnovené skleníky (pôvodne slúžili na pestovanie exotického ovocia, tzv. „ananásovňa“). V súčasnosti slúži na krátkodobý oddych Hlohovčanov, v parku je náučný chodník s piatimi zastaveniami.      

Trnavskú Bývalú botanickú záhradu obnovili zanietenci tesne pred hrozbou jej reálneho zániku. Bola súčasťou areálu už neexistujúcej pedagogickej fakulty. Od roku 2005 ju postupne začali oživovať pracovníci Meteriálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity, ktorá v areáli teraz sídli. Vďaka aktivitám dobrovoľníkov a podpore viacerých grantových organizácií sa podarilo záhradu zrevitalizovať a otvoriť pre verejnosť. V sobotu 11. a v nedeľu 12. júna bude Bývalá botanická záhrada otvorená nonstop, pozornosť návštevníkov chce v tomto roku upriamiť na ovocné stromy ako moruše, dule, hurmikaki či mišpule. Prehliadka s odborným výkladom bude v sobotu o 19. hodine.       

K podujatiu otvorených parkov a záhrad sa pripojí aj Sereď, ale už v piatok 10. júna. Otvorená bude Fándlyho fara – Mestské múzeum, kde bola v roku 2006 vysadená "Fándlyho" nekvitnúca jabloň, ktorá nemá korunné lupienky. Je prírodným kultúrnym dedičstvom Slovákov a pripomienkou prírodovednej činnosti farára a spisovateľa Juraja Fándlyho. Pripravené sú lektorované prehliadky záhrady a Fándlyho čitáreň a bylinkáreň – čítanie úryvkov z diel Fándlyho, rozprávanie o bylinkách, spojené s ukážkami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2021
Príjemný rodinný víkend vo fiľakovskom parku
Samospráva Fiľakova sa po prvýkrát zapojí do celoslovenskej iniciatívy s názvom Víkend otvorených parkov a záhrad. V spolupráci s neziskovou organizáciou Národný Trust pripravuje rodinné podujatie s prednáškami i piknikom.
viac
23.06.2021
Históriu i súčasnosť parku pri kaštieli priblížia komentované prehliadky
Kaštieľ v Betliari sa do blížiaceho sa Víkendu otvorených parkov a záhrad zapojí komentovanými prehliadkami kaštieľneho parku.
viac
06.04.2022
Víkend otvorených parkov a záhrad upozorní na dôsledky klimatickej zmeny
Názov hlavnej témy 14. ročníka kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia Víkend otvorených parkov bude Parky a záhrady čelia klimatickej zmene.
viac
02.06.2022
Na víkend sa otvorí v Trnavskom kraji osem záhrad a parkov
Do Víkendu otvorených záhrad a parkov sa ich v tomto roku z Trnavského kraja zapojilo osem. Dva parky sa nachádzajú pri zámkoch, dva pri kaštieľoch, ďalšie záhrady pri múzeu a v súkromnom vlastníctve.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %