Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
24.05.2024 07:55

Bratislava bude hostiť európskych primátorov, prídu aj z Charkova i Ľvova


Ilustračná snímka Teraz.sk


Mesto Bratislava bude v pondelok (25. 5.) hostiť európskych primátorov. Diskutovať o demokracii a jej ochrane v európskom priestore prídu primátori a zástupcovia Budapešti, Varšavy, Paríža či Tirany, ale aj ukrajinských miest Charkov a Ľvov.


Podujatie sa koná v rámci summitu Paktu slobodných miest, ktorého hostiteľom je v roku 2024 primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Jedným z dôležitých záverov summitu má byť aj pristúpenie k spoločnej deklarácii odsudzujúcej akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb," konštatuje hovorca Bratislavy Peter Bubla.         

Bratislavská deklarácia má byť zhrnutím základnej misie Paktu a roly miest pri ochrane demokracie a otvorenej spoločnosti. Zachytáva aktuálne hrozby pri rozvoji demokracie, ktoré vidí najmä v populizme, dezinformáciách a nedôvere v inštitúcie. Rezolútne odsudzuje akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb. Venuje sa však aj globálnym výzvam v oblasti životného prostredia, digitálnej reality, či kvality života a bezpečnosti, zároveň zdôrazňuje úlohu miest pri ich riešení.         

"Jednou z hlavných očakávaných tém diskusií primátorov v rámci summitu bude nepochybne aj situácia na Ukrajine," doplnil Bubla.         

Súčasťou samitu sú aj dve verejné diskusie v Slovenskej národnej galérii, v ktorých sa predstavia primátori viacerých členských miest Paktu. Prvá sa bude venovať úlohe primátorov a miest pri obrane demokracie v Európe, druhá bude skúmať, ako môžu mestá vychovávať svojich obyvateľov k demokratickejším a otvorenejším postojom k svetu a svojmu okoliu.         

Pakt slobodných miest bol založený primátormi Bratislavy (Matúš Vallo), Budapešti (Gergely Karácsony), Prahy (Zdeněk Hřib) a Varšavy (Rafał Trzaskowski) v roku 2019. V súčasnosti je neformálnou alianciou primátorov viac ako 30 európskych miest.         

Pakt úzko spolupracuje s ukrajinskými mestami už od čias pred ruskou inváziou, najmä s Kyjevom a ďalšími väčšími mestami. Začiatkom roka 2022 sa stal členom aj primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Na bratislavskom summite by sa mal novým členom Paktu stať aj primátor Charkova.         

Cieľom Paktu je chrániť a podporovať spoločné hodnoty slobody, ľudskej dôstojnosti, demokracie, rovnosti, dodržiavania práv, sociálnej spravodlivosti či tolerancie a kultúrnej rozmanitosti. Ale tiež pomenovávať najpálčivejšie výzvy spoločnosti a vystupovať voči populizmu. Zmyslom Paktu je najmä výmena nápadov, know-how a poznatkov pri riešení hlavných výziev v rozvoji miest.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Pod Mostom SNP pribudlo 13 nových lavičiek
Bratislavčania sa môžu tešiť z trinástich nových lavičiek viedenského typu, ktoré Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy osadil pri Dunaji pod Mostom SNP a pri vstupe na UFO.
viac
07.06.2016
Práce na príprave Európskeho summitu regiónov a miest finišujú
Prípravy a organizačné práce v súvislosti so siedmym Európskym summitom regiónov a miest, ktorý sa bude v hlavnom meste konať 8. a 9. júla, pomaly finišujú. Na neformálnom stretnutí v pondelok 6. júna to uviedla riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
viac
23.06.2016
Slovenské symboly na okruhliakoch z Dunaja
Bratislava obdaruje delegátov 7. európskeho summitu regiónov a miest netradičnými darčekmi.
viac
08.01.2019
K8 o chodníkovej novele, o hazarde, financovaní samosprávy a mestskej polícii
Primátori krajských miest pod vedením primátora Bratislavy Matúša Valla dnes v rámci Združenia K8 rokovali o viacerých spoločných témach a problémoch miest, pri ktorých je dôležité vytvoriť aj verejný tlak, aby sa účinnejšie riešili.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %