Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
01.06.2019 08:25

Bratislava chce byť cyklomestom, privíta svetových expertov


Cyklomestá 2019


V Bratislave sa v dňoch 3. - 4. júna 2019 uskutoční podujatie Cyklomestá 2019, konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach. Ponúkne odpovede na otázky prečo, a najmä ako prostredníctvom udržateľnej mobility zlepšiť život v slovenských mestách.


 Cyklokoalícia preto do Primaciálneho paláca pritiahla svetových dopravných expertov, ale aj miestnych odborníkov a zástupcov samospráv.

Jedným z hlavných spíkrov je Morten Kabell, ktorý pôsobil ako viceprimátor Kodane. Počas jeho funkčného obdobia mesto dosiahlo nové rekordy v používaní bicykla ako hlavného dopravného prostriedku, keď 62 % Kodančanov a 43 % všetkých dochádzajúcich jazdilo na dvoch kolesách. Na základe skúseností z dánskej metropoly ukáže, ako sa mestá môžu oslobodiť od automobilovej dopravy a prinavrátiť k ľudskej mierke.

Ďalším zaujímavým rečníkom je expert na zimnú údržbu, Pekka Tahkola z fínskeho mesta Oulu. V meste ležiacom takmer na polárnom kruhu je vďaka kvalitnej údržbe cyklotrás bicyklovanie celkom bežné aj pri teplotách klesajúcich k -30 °C. Vyvracia tak mýty o nevhodnom podnebí pre cyklodopravu. Slovenským samosprávam poradí, ako zimnú údržbu realizovať aj vhodne obstarávať. Diskutovať sa bude aj o bike sharingu za účasti experta na zdieľanie bicyklov, Anthonyho Desnicka z Minneapolisu.

„Je zrejmé, že ďalší rozvoj individuálnej automobilovej dopravy je neudržateľný a slovenské mestá na to potrebujú reagovať. Netreba pritom vymýšlať koleso, keď sa dá inšpirovať tam, kde to funguje. Výsledkom budú zdravšie, živšie a bezpečnejšie miesta pre život aj na Slovensku,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Matúša Valla, ktorý program v pondelok otvorí. O tom, ako mesto Bratislava mení koncept vnímania mobility smerom k dostupným mestám porozpráva prvá námestníčka primátora Táňa Kratochvílová. „Vítame, že Bratislava týmto dáva jasný signál o podpore udržateľnej mobility,“ doplnil Kollár.

Konferenciu finančne podporil Zelený vzdelávací fond a Bratislavský samosprávny kraj.

Kontakt: Dan Kollár, info@cyklokoalicia.sk, 0944 635 175 (aj cez víkend), Daniel Duriš, info@cyklokoalicia.sk, 0905 474 209

Autor: (cyklokoalicia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
25.10.2018
Slováci žijúci v zahraničí sa v piatok stretnú na konferencii v Bratislave
V Bratislave sa v piatok začne konferencia s názvom SR a Slováci žijúci v zahraničí 2018. Stretne sa na nej viac ako 80 zástupcov spolkov, organizácií a inštitúcií zahraničných Slovákov aj osobnosti z 20 štátov.
viac
15.05.2019
Nové Mesto sa dostáva z rozpočtového provizória
Bratislavské Nové Mesto sa dostáva z rozpočtového provizória. Rozhodli o tom novomestskí poslanci, keď na poslednom rokovaní miestneho zastupiteľstva schválili rozpočet mestskej časti na rok 2019.
viac
21.06.2019
Na Kuchajde sa v sobotu začína novomestské kultúrne leto
V areáli Kuchajdy v bratislavskom Novom Meste sa v sobotu (22. 6.) začne tohtoročné kultúrne leto. "Naším zámerom je pritiahnuť na Kuchajdu celú rodinu, aby si tu každý našiel niečo zaujímavé. Tomu zodpovedá aj skladba otvorenia kultúrneho leta," priblížil novomestský starosta Rudolf Kusý.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %