Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
22.11.2021 08:00

Bratislava zmodernizuje takmer všetkých 50 000 svietidiel


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Bratislava zmodernizuje takmer všetkých 50.000 svietidiel vo svojej správe. Tento rok už vymenilo 1600 svietidiel za menej poruchové a energeticky efektívne LED svietidlá, ktoré účinne osvetľujú chodníky bez zbytočného svetelného smogu do okolia.


Do konca tohto roka má byť vymenených celkovo 3000 svietidiel. Do roku 2025 majú byť obnovené všetky svietidlá v správe mesta.

Verejné osvetlenie v Bratislave bolo podľa primátora hlavného mesta Matúša Valla roky zanedbávané a v uliciach mesta v súčasnosti bežne vidno nefungujúce či neefektívne svietidlá. "Tisícky zariadení sú prevádzkované po dobe svojej životnosti, väčšina svietidiel má 20 rokov, čo sa odzrkadľuje v čoraz väčšej poruchovosti," skonštatoval s tým, že kým počet nahlásených porúch sa v roku 2010 pohyboval na úrovni do 2000 oznámení mesačne, ku koncu roka 2020 presiahol ich počet 5000 hlásení za jeden mesiac.

Hlavné mesto podľa Valla potrebuje systémové riešenie a napraviť v minulosti nastavený systém prevádzkovania verejného osvetlenia externým dodávateľom. "Mesto musí verejné osvetlenie zobrať do vlastných rúk," poznamenal. Bratislavské mestské zastupiteľstvo vo štvrtok (18. 11.) schválilo vytvorenie mestského podniku Technické siete Bratislava (TSB).

Nová mestská firma postupne prevezme prevádzku všetkých svietidiel do konca roku 2023 a umožniť tak má nielen výrazne zrýchliť modernizáciu verejného osvetlenia, ale aj zabezpečiť jeho dlhodobo udržateľnú prevádzku. "Budúci rok rátame s výmenou približne 5000 svetelných bodov a všetkých takmer 50 000 svietidiel v správe mesta vymení nový mestský podnik do roku 2025 za moderné LED svietidlá," poznamenal primátor. Znížiť sa tak má poruchovosť z aktuálnych 25 percent za rok na menej ako 2,5 percenta za rok. Taktiež aj spotreba elektrickej energie na úrovni 40 percent za rok a po zavedení moderného riadiaceho systému až o 60 percent za rok.

Okrem svietidiel bude TSB prevádzkovať 1800 kilometrov podzemných či nadzemných káblov, ale aj metropolitnú optickú sieť. "Mestská dátová sieť prepája jednotlivé mestské budovy, mestský kamerový systém, ale aj cestnú dopravnú signalizáciu," vysvetlil primátor. TSB tiež plánuje rozvíjať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, vytvoriť dátovú a elektrickú konektivitu na pripojenie ďalších zariadení. Napríklad senzorov na zber a analýzy dát, čo umožní napríklad lepšie mapovanie objemu mobility dopravy či meranie kvality ovzdušia.

Bratislava riešila otázku prevádzky verejného osvetlenia po tom, ako sa na konci roka 2016 skončila 20-ročná zmluva s firmou Siemens. Tá však verejné osvetlenie naďalej prevádzkuje, a to na základe kontraktov z rokov 2016 a 2017.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2017
Bratislava chce vyhlásiť tender na verejné osvetlenie do konca mája
Verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave chce hlavné mesto vyhlásiť do konca mája. Lehotu na predkladanie ponúk predpokladá do konca augusta a ukončenie verejného obstarávania do konca tohto roka.
viac
01.08.2017
Verejné osvetlenie v Košiciach bude dočasne spravovať Dopravný podnik
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) bude zabezpečovať od 1. augusta 2017 správu a údržbu verejného osvetlenia v Košiciach do skončenia verejnej súťaže na koncesiu na poskytovanie služieb verejného osvetlenia.
viac
29.10.2017
Modernizovaným osvetlením obec ušetrí ročne 31 percent elektriny
Obec Pečenice v okrese Levice investovala do obnovy zastaraného verejného osvetlenia. Ako informoval Eugen Wirth, konateľ spoločnosti Grep Slovakia, ktorá projekt realizovala, celková úspora elektrickej energie po modernizácii bude 31 %, teda 263 eur za rok.
viac
10.05.2021
Do ulíc mesta sa vracia projekt voľného sedenia Sadni si!
Do ulíc Bratislavy sa vracia projekt voľného sedenia s názvom Sadni si! V prvej fáze sa červené stoličky a stoly objavia na 20 miestach v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %