Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
08.08.2018 07:00

Bratislavská a Trnavská župa spoločne o doprave


Snímka BSK


Na dnešnom stretnutí prebrali bratislavský a trnavský župan možnosti spolupráce oboch krajov pri rozvoji verejnej dopravy. Oba kraje spája takmer dvesto kilometrov spoločných hraníc, preto je spoločná koordinácia dopravy a zlepšenie spojenia medzi Bratislavou a Trnavou samozrejmosťou.


„Vyše 120 000 ľudí cestuje denne z Trnavskej župy do Bratislavskej. Rozšírením a spoločnou koordináciu v integrovanej doprave rozšírime ponuku verejnej dopravy aj pre tých, ktorí dnes využívajú autá. Odľahčenie ciest od individuálnej dopravy a presun cestujúcich do koľajovej dopravy je v tejto chvíli tou najlepšou možnosťou. Ponuka, ktorú však cestujúcim dáme, musí byť adekvátna dvadsiatemu prvému storočiu,“ zhrnul po stretnutí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Predsedovia Bratislavského a Trnavského kraja, Juraj Droba a Jozef Viskupič, sa na dnešnom pracovnom stretnutí zhodli na spoločnom postupe v koordinácii dopravného spojenia medzi krajmi. Podľa štatistík totiž z Trnavského kraja cestuje do Bratislavského cca 37% obyvateľov. Práve pre nich by chceli obe župy pripraviť spoločne ponuku kvalitnej verejnej dopravy. Pôjde o postupné kroky, v rámci ktorých sa bude riešiť aj analýza dnešného stavu dopravnej obslužnosti nielen samotného územia Trnavského kraja, ale aj v jeho nadväznosti na Bratislavský kraj. Súčasťou analýzy bude aj spracovanie dát o frekvencii a smerovaní cestujúcich na území Trnavského a Bratislavského kraja a lokalizačných dát získaných z pohybu SIM kariet mobilných telekomunikačných zariadení.

„V rámci integrácie sa v Trnavskom a Bratislavskom samosprávnom kraji dá uvažovať aj o využití lodnej dopravy v rámci prímestskej dopravy. Je to realizovateľné, momentálne však toto riešenie neumožňuje legislatíva. Preto je dôležité, aby ministerstvo dopravy upravilo legislatívu tak, aby samosprávne kraje mohli zabezpečovať výkony vo verejnom záujme aj v rámci lodnej dopravy, tak ako pri prímestskej autobusovej doprave,“ vyjadril sa po stretnutí župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

 Župani sa dohodli na príprave textu spoločného vyhlásenia, ktorým budú deklarovať spoločnú vôľu pri ďalšom postupe.

 

Autor: (ts-bsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2017
Poslanci schválili vstup RegioJetu do integrovanej dopravy
Poslanci BSK schválili vstup dopravcu RegioJet do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Vďaka rozšíreniu integrovanej dopravy budú môcť ľudia vymeniť státie v zápchach za pohodlné a rýchle cestovanie z Kvetoslavova po celej Bratislave na jeden cestovný lístok.
viac
29.03.2018
RegioJet súčasťou Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja
Na trase Bratislava-Kvetoslavov bude od nedele 1. apríla 2018 pod označením S70 premávať RegioJet v rámci integrovanej dopravy. Do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji tak pribudne nová vlaková linka.
viac
31.01.2019
Uzávierky k D4R7 a Mlynských nív sa dotknú viacerých obcí pri Bratislave
Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa 29. januára stretol so starostami okolitých obcí, ktorých obyvatelia cestujúci do Bratislavy najviac pocítia dopravné uzávierky súvisiace s výstavbou diaľničného obchvatu D4R7 a výstavby autobusovej stanice Mlynské nivy.
viac
16.03.2019
TSK pri zavádzaní Integrovaného dopravného systému nadväzuje spoluprácu so ŽSK
Na základe podpísaného Memoranda o spolupráci sa v stredu 13. marca 2019 uskutočnilo na pôde župného úradu v Trenčíne pracovné stretnutie, ktorého hlavnou témou bola ďalšia možná vzájomná spolupráca oboch krajov v oblasti integrovanej dopravy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %