Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
06.07.2019 07:05

Brezňania kompostujú vo veľkom, mesto muselo doobjednať 150 nádob


Ilustračná snímka, zdroj: mesto Brezno


Brezňania začali kompostovať vo veľkom. O mestské kompostéry je taký enormný záujem, že samospráva musela doobjednať ďalších 150 nádob určených na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu, aby uspokojila všetkých oprávnených žiadateľov. Informoval o tom brezniansky magistrát.


Ešte v roku 2017 ponúkla radnica všetkým majiteľom rodinných domov možnosť požiadať o bezplatné poskytnutie špeciálnych nádob určených na recykláciu bioodpadu. Vlani prerozdelila približne 300 kompostérov, v tomto roku pribudlo ďalších sto, ale ani to nestačí.      

 "Keďže stále máme nevybavených 108 žiadostí, mesto zakúpi ďalších 150 kompostérov. Chceme takto podporiť domáce kompostovanie, chrániť životné prostredie a zároveň dať občanom, ktorí si riadne platia dane a poplatky, službu navyše," konštatoval brezniansky primátor Tomáš Abel.       

Nárok na bezplatné zapožičanie mestského kompostéra má totiž každý záujemca, ktorý je vlastníkom alebo spoluvlastníkom rodinného domu v Brezne a nemá žiadne podlžnosti voči mestu. Žiadosť stačí spolu so súhlasom so spracovaním osobných údajov a sprístupnenie daňového tajomstva doručiť Technickým službám (TS) Brezno na tlačive, ktoré je zverejnené na ich webovej stránke. Žiadatelia by si aktuálne objednané nádoby mohli prevziať už začiatkom augusta.       

Podľa riaditeľa TS Lukáša Jeremiáša je kompostovanie výborným nástrojom na znižovanie množstva komunálneho odpadu, a takisto na vytváranie kvalitného organického hnojiva použiteľného pre domáce pestovanie. Má vplyv predovšetkým na miestny ekosystém.       

"Občania si môžu podávať žiadosti aj naďalej za nezmenených podmienok. Mesto na základe dopytu bude dokupovať ďalšie kompostéry," dodal Jeremiáš.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
22.10.2018
Brezová pod Bradlom, známa mohylou či Svákom Raganom, stráca obyvateľov
Mesto Brezová pod Bradlom prišlo za necelé dve desaťročia o viac ako desať percent obyvateľstva a zatiaľ sa pokles nedarí zastaviť. A to napriek tomu, že mesto má dobrú strategickú polohu, kompletnú občiansku vybavenosť a ideálne podmienky pre cestovný ruch.
viac
01.02.2019
Obec Orechová Potôň nakúpila z dotácií kompostéry na biologický odpad
Obec nachádzajúca sa v Dunajskostredskom okrese získala dotáciu vo výške 90.915 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) na projekt s názvom Kompostéry pre domácnosti v obci Orechová Potôň, ktoré už zakúpila.
viac
06.07.2019
Až 29 ton odpadu neskončilo na skládke vďaka zavedeniu kompostovania
V obci Švábovce, v okrese Poprad sme počas minulého roka z prostriedkov obecného rozpočtu zakúpili 210 záhradných kompostérov. Pre tento krok sme sa v obci rozhodli preto, aby sme splnili legislatívnu povinnosť a umožnili občanom triediť biologicky rozložiteľný odpad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %