Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
24.06.2023 10:05

BSK plánuje zrevitalizovať park v Malinove. Prinavráti mu zašlú slávu aj vzhľad


Krajinno-prírodný park v Malinove


Krajinno-prírodný park v Malinove prejde komplexnou obnovou. Areál bude slúžiť na oddychové, kultúrne, vzdelávacie a historické aktivity. Prístupný bude širokej verejnosti. Ideový zámer schválilo zastupiteľstvo BSK na svojom zasadnutí v piatok 23. júna 2023.


„Naším cieľom je obnoviť historickú slávu parku a zachovať miestne historické dedičstvo cezhraničného regiónu Slovensko-Maďarsko. Chceme mu prinavrátiť jeho spoločenskú funkciu a spraviť z neho významné miesto na turistickej mape Bratislavského kraja. Zároveň tu vytvoríme priestor na relax a spoznávanie historického dedičstva,“ priblížil zámer revitalizácie parku predseda BSK Juraj Droba.

Práve z dôvodu absencie priestorov na oddych a kultúrno-historické aktivity spracoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK) Koncepciu rozvoja cestovného ruchu do roku 2030. Dokument nastavuje systém rozvoja a podpory kultúrno-historického turizmu a definuje tiež dôležité aktivity pre udržateľný cestovný ruch v kraji. Park v Malinove je jednou z nich.

Malinovský park sa rozlohou 13 hektárov radí medzi najrozsiahlejšie parky Bratislavského kraja. Ide o anglický krajinno-prírodný park z počiatku 18. storočia, pričom jeho historická rozloha bola o niečo väčšia ako dnes. V minulosti totiž súčasťou parku bola aj vodná priekopa, ktorá prestala plniť svoj účel a časom zarástla.

V rámci územia parku sa nachádza aj klasicistický kaštieľ z 13. storočia. V 19. storočí Malinovo získala rodina grófov Apponyiovcov, jedna z najväčších a najvplyvnejších grófskych rodín v Uhorsku. Stal sa hlavným sídlom správy eberhardského panstva. Juraj Apponyi (1808 - 1899) kaštieľ prestaval v neoklasicistickom štýle a vytvoril z neho príjemné vidiecke sídlo obklopené prírodným parkom

Komplexná obnova parku prinavráti areálu vzhľad z polovice 18. storočia. Revitalizácia bude zahŕňať záchranu a obnovu významných historických drevín, rekonštrukciu a dobudovanie komunikácii a spevnených plôch, či prvkov drobnej infraštruktúry. Vznikne tu priestor pre športové aktivity, obnoví sa aj vzdelávacia funkcia v podobe učební či altánkov. Park bude slúžiť na prezentáciu pamiatkovo chránenej historickej zelene, ako aj odkazu šľachtického rodu Apponyiovcov. Rovnako bude miestom pre kultúru, ktorá svojím obsahom vhodne doplní parkový priestor a prinavráti mu rozmer známy z histórie.

„Nedávno sme ukončili geodetické zameranie a dendrologické posudky. Na základe koncepčnej štúdie bola spracovaná projektová dokumentácia, ktorú už schválil Krajský pamiatkový úrad. Následne ju predložíme na stavebný úrad,“ upresnil predseda BSK Juraj Droba.

Zrevitalizovaný park budú môcť využívať nielen obyvatelia Bratislavského kraja, ale i zahraniční návštevníci, organizácie cestovného ruchu, kultúrne inštitúcie, ochranári, či školy.

Projekt bude realizovaný v rámci Programu Interreg VI-A Maďarsko-Slovensko v programovom období 2021-2027. Celkový rozpočet projektu sa pohybuje okolo 2,5 milióna eur.

Autor: (ts-BSK, Lucia Forman)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2017
Mesto pripravilo päť projektov na zlepšenie životného prostredia
Nitrianska radnica pripravuje niekoľko projektov zameraných na zlepšenie životného prostredia v meste. Magistrát vypracoval päť zámerov, na ktoré chce získať peniaze z európskych fondov.
viac
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
07.07.2021
Levickí poslanci schválili takmer pol milióna eur na obnovu hradného parku
Mesto Levice zrevitalizuje hradný park. V oplotenom uzatvárateľnom areáli bude obnovené jazierko, vybudované pódium pre kultúrne podujatia aj nové chodníky a osvetlenie.
viac
25.01.2023
V Starom parku sa naplno rozbehli práce na jeho revitalizácii
V nitrianskom mestskom Starom parku sa naplno začala jeho obnova. Zhotoviteľ si prevzal stavenisko ešte koncom minulého roka. Po jeho oplotení sa v posledných dňoch začali búracie práce a aj úprava zelene.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %