Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
30.08.2022 10:35

BSK vypracoval katalóg adaptačných opatrení na zmeny klímy pre samosprávy


Ilustračná snímka.


Širší pohľad na tému adaptácie na dosahy zmeny klímy na lokálnej úrovni prináša katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Má byť akýmsi sprievodcom, ktorý má pomôcť či poradiť pri znižovaní nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy.


Inšpirovať sa možno zároveň niektorými príkladmi dobrej praxe zo Slovenska i zo zahraničia.

"Publikácia vznikla na základe uvedomenia si nevyhnutnej potreby riešenia tejto témy na regionálnej, ako aj lokálnej úrovni, pričom BSK má ambíciu byť lídrom v tejto oblasti na Slovensku," konštatuje kraj v dokumente.

Jeho forma bola zvolená po konzultáciách so zástupcami miest a obcí v regióne, ktorí pociťovali absenciu informácií o vhodných adaptačných opatreniach reagujúcich na negatívne dôsledky zmeny klímy v intraviláne obcí s dôrazom na urbanizované územie. Určený je najmä pre výkonných reprezentantov miestnej samosprávy a lokálnej štátnej správy. Využiť ho môže však aj verejnosť, podnikateľská sféra a ďalšie subjekty, ktoré pôsobia na území miest a obcí.

Informuje o procese vzniku súčasnej zmeny klímy, o jej súčasných i očakávaných vplyvoch na územie kraja, zároveň rozpracováva adaptačné opatrenia. Prináša tiež fungujúce príklady zo Slovenska i zahraničia, ale tiež možnosti financovania adaptačných opatrení. Zabúdať podľa neho netreba na to, že kým niektoré adaptačné opatrenia, ako napríklad protizáplavové systémy či vodné nádrže, sú účinné hneď po ich dokončení, pri mnohých je potrebné počítať s pomerne dlhým časovým horizontom ich účinnosti.

Kraj zároveň poukazuje na to, že existujú dva principiálne prístupy k zmierňovaniu zmeny klímy, medzi ktorými sú zásadné rozdiely a ktorými je potrebné sa zaoberať. Okrem adaptácie, teda prispôsobenia sa prírodných a ľudských systémov, je to aj mitigácia. Tá je snahou zabrániť prehlbovaniu zmeny klímy spôsobenej ľudskou činnosťou. Najúčinnejšou formou je znižovanie produkcie emisií skleníkových plynov, ako aj zvyšovanie kapacity ich pohlcovania formou budovania prvkov zelenej a modrej infraštruktúry.

Kraj spracováva ako doplnkový dokument Adaptačný plán BSK na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, ktorý analyzuje zraniteľnosť územia. Dokument má byť dokončený na jeseň.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2021
Plán udržateľnej mobility BSK má vyvážiť pomer osobnej a verejnej prepravy
Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa v pondelok 29. marca zišli na svojom XXVI. pracovnom zasadnutí. Na programe bolo celkovo 22 bodov.
viac
10.08.2021
Správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení
Zverejnená správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení, ktoré zmierna dôsledky klimatickej zmeny. Slovenský envirorezort v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP).
viac
11.07.2022
BSK vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vypracoval Katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce, ktoré majú pomôcť znížiť nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Prináša širší pohľad na tému adaptácie na dosahy zmeny klímy na lokálnej úrovni.
viac
16.09.2022
Akčný plán k Adaptačnému plánu na zmenu klímy je v príprave
Akčný plán k Adaptačnému plánu mesta Košice na zmenu klímy na roky 2022 - 2030 je v príprave. Uviedol to hovorca magistrátu Dušan Tokarčík s tým, že k prioritným opatreniam patrí zvyšovanie podielu zelených plôch a zadržiavanie vody v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %