Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
11.08.2023 03:20

Bzovské sklárske dni opäť priblížia výrobu ručne valcovaného skla


Na archívnej snímke predvádzajú výrobu ručne valcovaného skla návštevníkom Bzovských sklárskych dní v Dolnej Bzovej. Snímka zdroj: (tasr).


Výrobu ručne valcovaného skla budú cez druhý augustový víkend predvádzať návštevníkom Bzovských sklárskych dní v Dolnej Bzovej v okrese Detva.


Sklárska pec v strede obce sa v súčasnosti už zohrieva, teplota na tavbu skla totiž musí dosiahnuť približne 1200 stupňov Celzia. Povedal to Peter Greksa z občianskeho združenia Skálnik.

Ako uviedol, počas tohto ročníka chcú organizátori priblížiť starú technológiu, ktorou vyrábali v bzovských sklárňach pred 250 rokmi. "Ukážeme jednu z prvých technológií výroby a lisovania skla. Podarilo sa nám získať ručný lis, ktorý vyrobili koncom 19. storočia pre českú skláreň," spresnil s tým, že sklári z Poltára budú na ňom na počas akcie pracovať tak, ako v minulosti.

Greksa priblížil, že sklársku pec začali zohrievať v stredu (9. 8.) a postupujú tak, že každú hodinu zvyšujú teplotu o desať stupňov. Na konci musia dosiahnuť teplotu viac ako 1200 stupňov. Vtedy do nej vložia nádobu, v ktorej sa sklo varí. Túto teplotu podľa jeho slov dosiahnu približne v piatok v noci. Dodal, že účastníci už tradične vyrobia aj sklenené gule a zavesia ich na sklársky strom, ktorý je v areáli pri peci v strede Dolnej Bzovej. Každý rok ho totiž ozdobia výrobkom zo súčasného ročníka.

V piatok je v programe práca so sklovinou, stretnutie sklárov i výroba sklenených mincí. V sobotu (12. 8.) si môžu ľudia pozrieť výstavu historického skla v miestnom kultúrnom stredisku i ukážky výroby na historickom lise. Naplánovaný je aj tradičný turistický pochod sklárskym chodníkom. Súčasťou bude aj kultúrny program, predstavia sa heligonkári z regiónu. V nedeľu (13. 8.) pokračujú Bzovské sklárske dni svätou omšou pri Kôrovej kaplnke v Hornej Bzovej, prezentáciou výrobkov sklárov a vystúpením folklórneho súboru.

Dolná Bzová sa v minulosti preslávila výrobou ľudového skla. Miestnu skláreň zakladali nemeckí prisťahovalci v polovici 18. storočia. Neskôr tam mali aj vlastnú brusiareň. Brúsenie skla v Dolnej Bzovej sa datuje do obdobia medzi rokmi 1841 - 1856.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2016
Do trenčianskoteplickej doliny sa opäť po roku vracia filmové umenie
V dňoch 23. – 26. júna sa už po 24. krát v Trenčianskych Tepliciach stretne široká odborná i laická verejnosť so záľubou v kinematografii.
viac
22.09.2017
Históriu hrnčiarstva si pripomenú aj výpalom keramiky v poľnej peci
Obec Pozdišovce v spolupráci so Zemplínskym múzeom (ZM) v Michalovciach organizuje už po druhý raz trojdňové (22. až 24. 9.) podujatie Harčarske dni.
viac
15.08.2022
Najvzácnejším výrobkom Bzovských sklárskych dní je replika svadobnej čaše
Vázy, figúrky i srdcia vyrobili sklári počas víkendových XI. Bzovských sklárskych dní v Dolnej Bzovej v okrese Lučenec. Ako povedal Peter Greksa z občianskeho združenia Skálnik, najvzácnejším výrobkom tohto ročníka je replika svadobnej čaše.
viac
01.08.2023
Centrum tradičnej kultúry zbiera staré fotografie i predmety
Centrum tradičnej kultúry (CTK) v Detve plánuje zdokumentovať čo najviac prejavov tradičnej kultúry a zachovať ich pre ďalšie generácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %