Pondelok 21.09.2020
Dnes má meniny 
Matúš
°C
29.05.2020 09:45

Celoštátna súťaž Slovenská kronika 2020


Výrez z plagátu.


Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským národným múzeom a Združením miest a obcí Slovenska vyhlasuje 11. ročník celoštátnej súťaže Slovenská kronika 2020.


Slovenská kronika je súťaž, ktorej cieľom je podnietiť záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva formou tvorby kroník, monografií obcí a miest. Motivovať k ich využívaniu ako prostriedku na hlbšie spoznávanie slovenskej miestnej a regionálnej histórie a kultúry, ale aj spoločenských a kultúrnych tradícií našich obcí, miest a regiónov.

Dôležitosť kronikárstva a jeho význam potvrdzuje aj etnologička Katarína Nádaská: „Regionálne a lokálne dejiny sú dôležitou súčasťou slovenských národných dejín. Regionálne dejiny mapujúce najmä vznik obcí a život v nich tvoria bezpochyby významnú časť kultúrneho dedičstva, rovnako ako tradičná ľudová kultúra, ktorá je dnes vnímaná ako základ národnej kultúry.“

Obce, mestá, občianske združenia aj jednotlivci môžu do 10. augusta 2020 prostredníctvom elektronickej prihlášky prihlásiť svoje súťažné práce – kroniky alebo monografie miest a obcí Slovenska. Elektronické prihlášky aj s propozíciami súťaže sú k dispozícii na webe Národného osvetového centra. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční v októbri 2020.

Hlavným vyhlasovateľom 11. ročníka súťaže Slovenská kronika je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

Propozície a elektronickú prihlášku nájdete na tomto linku:

https://www.nocka.sk/spustame-sutaz-slovenska-kronika-2020/

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2016
Na Šaffovej ostrohe sa odprezentujú aj zahraničné súbory
Súťaž Šaffova ostroha, ktorá sa v Dlhom Klčove v okrese Vranov nad Topľou uskutoční od piatka do nedele (27. - 29. 5.) už po 24. raz, umožní jednotlivcom ukázať svoje tanečné umenie. Ide o jedinú súťaž svojho druhu na Slovensku.
viac
09.11.2017
NAJ mestom Slovenska sa stal Liptovský Mikuláš, NAJ obcou je Halič
NAJ mestom Slovenska je Liptovský Mikuláš, obcou Halič v okrese Lučenec. Primátorom Slovenska sa stal Jozef Trstenský z Nového Mesta nad Váhom a starostom Michal Kotrady zo Smižian v okrese Spišská Nová Ves.
viac
23.06.2018
Zapojte sa do súťaže o Kroniku roka 2018
Združenie miest a obcí Slovenska podporuje jubilejný, už desiaty ročník súťaže Slovenská kronika 2018. Celoslovenská súťaž sa vyhlasuje každé dva roky a jej vznik sa datuje rokom 1997, takže už má 20 rokov.
viac
20.07.2020
Vidiecka žena roka  – „Líderka roka 2020“
Vidiecky parlament na Slovensku s obcou Klátová Nová Ves a partnermi vyhlasujú 19. ročník súťaže.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %