Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
18.01.2024 11:00

Cestovný ruch na hornej Nitre zastreší nové regionálne informačné centrum


Ilustračná snímka (TASR)


Oblastná organizácia cestovného ruchu Región horná Nitra - Bojnice (OOCR RHNB) bude v tomto roku od Ministerstva dopravy (MD) SR žiadať historicky najvyššiu dotáciu od svojho vzniku.


Pôjde o sumu vo výške takmer 220.000 eur, väčšina z týchto peňazí poputuje na aktivity členov organizácie, ktorá sa počtom členov radí k najväčším na Slovensku. OOCR prichádza v tomto roku i s novinkou v podobe vzniku regionálneho informačného centra.         

"Dotácia od MD SR vo výške takmer 220.000 eur bude rozdelená medzi aktivity oblastnej organizácie a aktivity našich členských subjektov," pripomenula riaditeľka OOCR RHNB Andrea Freimann.         

Zhruba 150.000 eur z celého objemu budú podľa nej tvoriť členské aktivity, ktoré sú prioritne zamerané na tvorbu a podporu produktov cestovného ruchu, to znamená na podujatia. "Niektoré sú tradičné, ako festival remesiel, rozprávkové leto, vínne festivaly, otvorenie letnej turistickej sezóny. Pribudli nám však i nové. Sokoliari oslavujú tento rok 30 rokov stálej scény v Bojniciach, na čo takisto pôjde čiastka z dotačných aktivít," priblížila.         

Freimann upozornila, že výška dotácie od rezortu dopravy je limitovaná výškou vybranej dane za ubytovanie v členských samosprávach. "Keby sme tak aj mohli na základe vybraných členských príspevkov žiadať o dotáciu vo výške 500.000 eur, ale daň z ubytovania bude len 300.000 eur, dostaneme 300.000 eur," vysvetlila riaditeľka OOCR. V tejto súvislosti apeluje na všetkých ubytovateľov, aby od svojich klientov daň za ubytovanie poctivo vyberali. "Jednak je to príjem pre samosprávu, no OOCR vie celý príjem zdvojnásobiť. Peniaze, ktoré vyzbierame, musíme investovať do cestovného ruchu," podotkla.         

Najväčšia časť dotácie, ktorú má v správe OOCR, pôjde na zriadenie regionálnej turistickej kancelárie. "V tejto súvislosti sme prijali novú pracovnú silu, presťahovali sme sa do nových, reprezentatívnych a väčších priestorov, ktoré sa momentálne zariaďujú," ozrejmila Freimann.         

Vytvorením centra sleduje OOCR zjednotenie prezentácie celého regiónu a pomocou vlastného rozpočtu a štátnej dotácie chce podporiť aktivity, podnikateľov a samosprávy v regióne. "Toto centrum má hlavne podporovať aktivity svojich členov. Časť priestorov bude slúžiť ako kancelária OOCR, druhá ako informačné centrum," doplnila riaditeľka OOCR. Centrum plánuje organizácia slávnostne otvoriť spolu s otvorením letnej turistickej sezóny.         

OOCR čaká na zriadenie nového ministerstva cestovného ruchu a športu, dotáciu však bude zatiaľ prijímať od rezortu dopravy. Momentálne má viac ako 60 členov, najnovším je mesto Handlová. K OOCR pristúpili i viaceré neziskové organizácie, podnikatelia i príspevková organizácia mesta Kultúrne centrum Bojnice.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2016
Bojnice majú z turizmu asi 330 000 eur, do rozvoja dávajú len dve percentá
Sumu vo výške asi 330 000 eur za rok prináša každoročne do rozpočtu kúpeľného mesta Bojnice cestovný ruch. Do rozvoja turizmu v súčasnosti investuje samospráva dve až tri percentá z tejto sumy, v budúcnosti by to malo byť zaužívaná tretina až štvrtina.
viac
13.03.2020
TSK hľadá ľudí na zabezpečenie projektov na transformáciu hornej Nitry
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vyhlásil výberové konanie na obsadenie 22 pracovných miest v súvislosti s transformáciou hornej Nitry po útlme baníctva. Projekty budú smerovať na pomoc baníkom, ktorí prídu o zamestnanie, ale aj ľuďom, ktorí majú nápady na projekty transformácie regiónu.
viac
29.07.2021
Cezhraničný projekt priniesol nové cyklochodníky aj informačné centrum
Mesto Tvrdošín a poľská Gmina Kościelisko v posledných dvoch rokoch realizovali projekt zameraný na rozvoj cestovného ruchu.
viac
22.04.2024
Cestovný ruch na hornej Nitre zastreší nové regionálne turistické centrum
Oblastná organizácia cestovného ruchu región horná Nitra - Bojnice (OOCR RHNB) ho otvorila v sobotu v priestoroch na Hurbanovom námestí v Bojniciach počas otvorenia letnej turistickej sezóny na hornej Nitre.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %