Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
23.01.2017 08:00

Cez Slovensko bolo presídlených vyše 1 000 utečencov


Snímka zdroj: (tasr).


Už vyše 1 000 utečencov bolo presídlených od roku 2009 cez Núdzové tranzitné centrum v Humennom do Spojených štátov, Kanady a Nórska s pomocou Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a jej partnerov.


V utorok 17. januára odletela zo Slovenska skupina 23 utečencov a v stredu 18. januára bezpečne pristála v Spojených štátoch. Počet utečencov presídlených cez Slovensko do krajín, ktoré im poskytli trvalý domov, sa tým zvýšil na 1 019. Z tohto počtu bolo 978 utečencov presídlených do Spojených štátov.

Na presídľovaní utečencov cez Slovensko sa podieľa Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Slovenská republika a IOM. UNHCR zaradil utečencov do programu Humanitárny transfer utečencov cez SR a IOM ich prepravila z utečeneckých táborov v Afrike, Ázii a na Blízkom východe na Slovensko. Od roku 2009 do januára 2017 Slovenská republika poskytla dočasné útočisko v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom 1 043 utečencom.

Centrum v Humennom má kapacitu 250 osôb a slúži na dočasné prijatie najzraniteľnejších skupín utečencov pod ochranou UNHCR. Utečenci tu v bezpečných podmienkach po dobu maximálne šiestich mesiacov absolvujú prípravu na presídlenie: zdravotné prehliadky, sériu očkovaní a kurzy kultúrnej orientácie ako prípravu na život v novej krajine. Tie spolu s medzinárodnou prepravou utečencov z utečeneckého tábora do SR a zo SR do finálnej krajiny presídlenia zabezpečuje IOM.

UNHCR zabezpečuje vydanie cestovných dokladov pre medzinárodnú prepravu utečencov a počas ich pobytu na Slovensku uhrádza výdavky na zdravotnú starostlivosť a poskytuje utečencom sociálne služby. Slovenská republika udeľuje utečencom národné víza pred ich vstupom na územie SR a počas ich pobytu v centre pokrýva náklady na ich ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby.

Viac ako polovica z utečencov prepravených do centra bola somálskej národnosti, ďalšiu časť tvorili utečenci pôvodom najmä z Afganistanu, Etiópie, Eritrey, Iraku, Palestíny a Sudánu. Veľkú väčšinu utečencov tvoria rodiny s malými deťmi alebo osamelé matky – ľudia, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojej domovskej krajiny, ani ďalej žiť v krajine svojho prvého útočiska a potrebujú okamžitú ochranu.

Utečenci aktívne využívajú čas v centre pred odchodom do finálnej krajiny aktivitami, ktoré pre nich organizujú sociálni pracovníci z organizácie ETP Slovensko. Malé deti navštevujú škôlku a staršie deti školu, kde sa učia najmä matematiku, geografiu a anglický jazyk. Pre rodičov sú organizované kurzy gramotnosti, počítačové kurzy a kurzy anglického jazyka.

„Všetky tieto aktivity im umožnia nielen získať nové vedomosti a zručnosti, ale tiež im nachvíľu pomôžu zabudnúť na prežité traumy,“ dopĺňa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

 

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V roku 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov ako migračná agentúra OSN. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií nájdete na: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete v SR a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií nájdete na: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.

Aktivity IOM v poskytovaní očkovaní sú financované Ministerstvom zahraničných vecí USA (Department of State) a Ministerstvom zdravotníctva USA (Department of Health and Human Services).

 

 

Autor: (IOM Slovakia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.06.2016
V Bratislave sa počet turistov zvýšil o viac ako 25 percent
Bratislava sa stáva čoraz atraktívnejšou destináciou pre zahraničných turistov, o čom svedčí aj ich neustály enormný nárast.
viac
04.10.2016
Dobrovoľní online mentori pomôžu deťom z rómskych osád
Na podporu vzdelávania a napredovania detí z rómskych osád spustila organizácia ETP Slovensko webovú stránku online mentoringu www.schopnedeti.sk, ktorá je prístupná od 1. októbra.
viac
04.08.2017
Nerezidentov motivujú, aby zmenou trvalého pobytu pomohli rozvoju mesta
Výzva pre tých, ktorí síce žijú v Bratislavskom kraji, no nie sú v ňom prihlásení na trvalý pobyt, aktuálne zaznieva nielen v predvolebnej kampani predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša, ale aj v komunikácii mesta Stupava.
viac
07.08.2019
SR je jediná krajina EÚ bez systémového odstraňovania bariér
Slovenská republika je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá nemá nastavené systémy pre odstraňovanie bariér pre občanov so zdravotným postihnutím a obmedzenou mobilitou. Tvrdí to OZ Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram, ktoré vyzýva kompetentné orgány na okamžité riešenie situácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %