Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
03.02.2021 08:00

Cezhraničný projekt o klíme a Dunaji obohatil žiakov o nové poznatky


Ilustračná snímka.


Zvýšiť povedomie o problematike klimatickej zmeny a jej dosahu na rieku Dunaj v pohraničnom regióne Slovenska a Maďarska bolo cieľom projektu cezhraničnej spolupráce bratislavskej Petržalky a mestskej časti Budapešť-Újbuda.


Zameraný bol na výučbu v základných školách. Mestská časť pozitívne hodnotí, že ciele projektu sa podarilo splniť aj v čase pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Podľa samosprávy predstavuje klimatická zmena celosvetový problém, ktorý má dosah na všetky oblasti. V predmetnom pohraničnom regióne je to práve rieka Dunaj, jej povodie a ekosystém, ktoré sú najvystavenejšie tomuto globálnemu javu. „Veľmi intenzívne vnímam potrebu ochrany dedičstva a biodiverzity rieky Dunaj, a preto považujem za veľmi dôležité aktivity v oblasti vzdelávania detí a mládeže, pomocou ktorých je možné prispieť k pozitívnemu ovplyvneniu negatívnych dosahov na klímu a k rozvoju environmentálneho povedomia ďalších generácií,” skonštatovala vicestarostka Petržalky Lýdia Ovečková.

V rámci projektu išlo napríklad o vytvorenie informačnej príručky o vplyve klímy na pohraničný región Dunaja, ktorá je súhrnom odborných poznatkov a cvičení. Na jej odbornom revidovaní sa podieľal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Nosnou časťou boli školské programy s konkrétnymi vzdelávacími aktivitami, ktoré sa pre pandémiu konali najmä on-line formou. Pripravené boli tiež audiovizuálne prezentácie či spoločný metodický manuál, ktorý môžu v budúcnosti využívať aj školy, ktoré do projektu zapojené neboli.

Do projektu boli zo strany mestskej časti Petržalka zapojené tri základné školy (ZŠ), a to ZŠ Dudova 2, ZŠ Holíčska 50 a ZŠ Pankúchova 4. Na strane mestskej časti Újbuda je to ZŠ Csiki-hegyek, ZŠ a gymnázium Bethlen Gábor a ZŠ a gymnázium Bárdos Lajos. Všetky školy sú Zelené školy, respektíve Ekoškoly, zamerané na environmentalistiku.

S prípravou materiálov začali projektoví partneri v auguste 2019, prvé cezhraničné stretnutie zástupcov partnerov projektu sa konalo v decembri 2019. Záverečné propagačné on-line podujatie projektu sa konalo minulý týždeň. Projekt bol financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Fondu malých projektov pre západný región, ktorý spravuje Európske zoskupenie územnej spolupráce Rába – Dunaj – Váh.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.08.2016
Rezort školstva vyhlásil výzvu na podporu duálneho vzdelávania
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 30. júla zverejnilo vyzvanie pre národný projekt "Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy".
viac
02.11.2020
Objavte NATURPARK Podunajsko
Deväť projektových partnerov z oboch strán Dunaja sa podieľalo na vzniku prvého naturparku na Slovensku - NATURPARKu Podunajsko.
viac
19.11.2020
Šaľa pripravuje realizáciu projektu Bicyklujme sa spoločne bezpečne
Mesto Šaľa plánuje zrealizovať projekt s názvom Bicyklujme sa spoločne bezpečne. Na jeho realizácii pracuje samospráva s partnerským maďarským mestom Oroszlány v rámci výzvy Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.
viac
28.04.2021
Župa vybudovala cyklotrasu medzi kompou Kyselica a obcou Báč
V utorok 27. apríla 2021 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %