Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
21.02.2020 11:00

Chátrajúci kaštieľ vo Veličnej čaká obnova


Na snímke chátrajúci kaštieľ z 18. storočia v obci Veličná, okres Dolný Kubín. Snímka zdroj: (tasr).


Chátrajúci kaštieľ z 18. storočia vo Veličnej v okrese Dolný Kubín čaká rekonštrukcia. Obec získala všetky stavebné povolenia a plánuje sa uchádzať o financie z rôznych fondov či z ministerstva kultúry.


S prácami by chceli začať už tento rok, podľa starostu Daniela Lauru budú objekt po obnove využívať najmä ako centrum voľného času.     

„V kaštieli sídlila v rokoch 1920 až 1960 celoštátna gazdinská škola, neskôr lesnícke učilište, potom bol využívaný na komerčné účely. Objekt nebol udržiavaný, chátral. Naším zámerom je zrekonštruovať ho na výstavné priestory a sprístupniť ho verejnosti. Chceme ho využívať najmä ako centrum voľného času pre deti, mládež a dôchodcov,” načrtol Laura.      

Základný rozpočet na rekonštrukciu je podľa starostu zatiaľ 400 000 eur, vyriešiť budú musieť kúrenie, inžinierske siete, elektrinu, vodu i reštaurátorské práce. Zatiaľ ide najmä o priestory na poschodí, pretože v spodných priestoroch je vlhkosť. „Dole by sme museli pristúpiť k odvlhčovacím prácam a sanačným omietkam, a s týmto sme zatiaľ nepočítali. Do budúcna je to možno v druhej etape,” doplnil Laura.      

Veličná už v minulosti získala 8000 eur z ministerstva kultúry na výskum, ktorý sa v kaštieli uskutočnil pred dvomi rokmi. Zásluhou toho podľa starostu splnili požiadavky na to, aby mohli objekt v dohľadnom čase rekonštruovať.      

Kaštieľ postavili ako výkonné sídlo Oravského panstva, keďže neďaleko stojaci Župný dom už podľa starostu nemal dostačujúcu veľkosť. V roku 1871 však Veličná stratila štatút mesta, získal ho Dolný Kubín a všetky župné náležitosti presťahovali tam. Objekt je momentálne v správe obce, a to od pádu totalitného režimu, keď ho získala do majetku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Radnica začala s rekonštrukciou ciest a chodníkov
Liptovskomikulášska mestská samospráva sa s príchodom jarného počasia púšťa do rekonštrukcie ciest a chodníkov. Nový asfalt dostanú tisícky metrov komunikácií v centre mesta aj v mestských častiach.
viac
24.07.2017
Bratislava pokračuje v obnove historických pamiatok a objektov
Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu troch historických objektov v rámci postupnej obnovy dôležitých mestských kultúrnych pamiatok.
viac
25.01.2018
Pokračuje obnova strechy kasárenskej budovy
V nadchádzajúcom jedenapolročnom období môže Komárno počítať s finančnou pomocou vo výške viac ako pol milióna eur na pokračovanie opravy strechy kasárenskej budovy v Pevnosti.
viac
29.07.2019
Dolný Kubín minie na opravy ciest a chodníkov vyše 600-tis. eur
Opravy ciest a chodníkov v Dolnom Kubíne budú stáť viac ako 600-tis. eur. Počas celého roka sú v meste naplánované celoplošné opravy miestnych komunikácií, väčšie obnovy chodníkov, schodov a výtlkov, či rekonštrukcie komunikácií vrátane opravy podkladov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %