Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
27.04.2021 08:15

Cieľom odpadového hospodárstva do roka 2025 je odklon od skládkovania


Ilustračná snímka: (tasr).


Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od skládkovania. Upravujú sa aj ciele recyklácie pre jednotlivé segmenty odpadov.


Vyplýva to z Programu odpadového hospodárstva (POH) SR na roky 2021 –  2025, ktorý bol predložený v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude teraz vyhodnocovať vznesené pripomienky k programu.

Zníženie skládkovania sa má dosiahnuť kombináciou zvýšenia poplatkov za ukladanie odpadov na skládku a vytvorenia podmienok na alternatívne spôsoby zneškodňovania odpadov, ako je napríklad podpora predchádzania vzniku odpadu, opätovného použitia či zlepšenie miery triedenia odpadov, vyplýva z materiálu. Ministerstvo v programe plánuje zabezpečiť prepojenie elektronických registrov v oblasti komunálneho odpadu s Informačným systémom odpadového hospodárstva.

MŽP v programe uvádza, že je nutné zabezpečiť zlepšenie fungovania systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov pre obaly a neobalové výrobky. Do roku 2025 je podľa envirorezortu potrebné zvýšiť mieru triedeného zberu na 60 percent a mieru prípravy na opätovné použitie a recykláciu komunálneho odpadu na 55 percent.

Cieľom do roku 2025 je aj zníženie podielu bioodpadu v zmesovom odpade na 25 percent. Zaviesť by sa mala značka kvality pre kvalitný kompost.

V SR nie je momentálne vytvorený komplexný systém nakladania s odpadom z bioplastov. Program si preto kladie za cieľ pripraviť podklady na vytvorenie funkčného systému nakladania s odpadom z bioplastov. Tí, ktorí bioplasty používajú, by mali podľa POH mať zabezpečený samostatný triedený zber a spracovateľa.

Envirorezort chce do konca roka 2025 dosiahnuť mieru recyklácie odpadov z obalov najmenej vo výške 65 percent z celkovej hmotnosti obalov uvedených na trh. Zvýšiť by sa mala aj príprava na opätovné použitie a recykláciu stavebných odpadov na 70 percent.

Pre oblasť textilu by sa mal v zákone o odpadoch vytvoriť funkčný systém, ktorý by bol účinný od začiatku roka 2025. Mala by sa zvýšiť recyklácia a opätovné použitie použitého textilu.

Miera recyklácie pneumatík by mala do roku 2025 dosiahnuť najmenej 75 percent. Zhodnocovanie odpadov zo spracovania starých vozidiel a opätovné použitie ich častí by malo byť na úrovni 95 percent. Znovupoužitie a recyklácia starých vozidiel by mala byť 85 percent.

Pre batérie a akumulátory by sa mal podľa MŽP prijať nový regulačný rámec. Zvýšiť sa má tiež recyklácia a energetické zhodnocovanie odpadových olejov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
07.11.2017
Gigant v zelenej ekonomike prichádza na Slovensko
Na Slovensko mieri investícia za 8,5 milióna eur, ktorá vytvorí takmer 100 pracovných miest. Jeden z najväčších holdingov v Európe, zaoberajúci sa zeleným či obehovým hospodárstvom, vstúpi na slovenský trh. Skupina Green Group hodlá postaviť závod na spracovanie PET fliaš a mixovaných plastov.
viac
06.11.2020
Úprava odpadov pred skládkovaním sa od januára nespustí
Upravovanie zvyškového zmesového odpadu pred skládkovaním v praxi, ktoré sa malo podľa novely zákona o odpadoch spustiť od januára 2021, nebude skutočnosťou skôr ako niekedy v roku 2022.
viac
26.11.2021
Vláda schválila Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025
Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od skládkovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %