Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
23.01.2016 10:00

Čierne skládky zamorujú Slovensko. Z Petržalky odviezli vyše 433 ton odpadu


Na Slovensku môže byť údajne až 7000 nelegálnych skládok.


Slovensko má s recyklovaním odpadu problém. Skládky stále predstavujú pohodlný a najlacnejší spôsob zbavovania sa odpadu. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR, na Slovensku sa nachádza zhruba 2500 evidovaných nelegálnych skládok, pričom tých neoficiálnych môže byť až takmer 7000.


Na takýchto skládkach väčšinou končí nevytriedený komunálny odpad, ktorý sa ukladá nielen na legálne, ale aj na nelegálne ,,čierne“ skládky. Aj kvôli tomuto problému vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR na program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ z Recyklačného fondu desať miliónov eur, ktoré mali poslúžiť na likvidáciu skládok v obciach a mestách. V programe chce ministerstvo pokračovať aj naďalej, a to najmä pre veľký záujem zo strany obcí a miest. Pre spravodajský portál teraz.sk túto informáciu potvrdil minister Peter Žiga: ,,O program bol obrovský záujem a vysoko prekročil vyhradené financie. Už teraz možno o ňom hovoriť ako o veľkom úspechu. Peniaze získalo napokon len menej ako polovica uchádzačov a stále sa hlásia ďalší. Preto môžeme oznámiť, že už rokujeme s Recyklačným fondom o pokračovaní programu v hodnote cca päť miliónov eur."

V Petržalke likvidovali vo veľkom

Príležitosť na likvidáciu nelegálnych skládok využila aj mestská časť Bratislavy – Petržalka, pričom sa vytipovalo sedem dlhodobo znečistených lokalít, ktoré bolo potrebné vyčistiť od množstva odpadu. Z fondu bola na základe toho vyčlenená dotácia vo výške 38 064 eur. Mestská časť sa podieľala na čistení týchto lokalít piatimi percentami zo sumy. Počas obdobia dvoch mesiacov (november a december 2015) sa aj vďaka tomu vyzbieralo približne 433 ton odpadu. Obyvatelia Petržalky môžu odpad okrem recyklačných kontajnerov bezplatne odovzdať aj do zberného dvoru. Pre mestskú časť Petržalka sa takéto zberné miesto odpadu osvedčilo a za rok vyzbiera viac ako 2900 ton odpadu ročne.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
24.11.2023
Bratislava: Nájom bytov vo vlastníctve mesta bude mať nové pravidlá
Nájom bytov vo vlastníctve hlavného mesta bude mať v budúcnosti nové pravidlá. Vyplýva to z nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré vo štvrtok schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. septembra 2024.
viac
24.11.2023
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina: Pribudli noví strážcovia novorodencov
Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu. Moderné prístroje, ktoré viac ako 15 rokov kontrolujú dýchanie bábätiek narodených v žilinskej pôrodnici, získala nemocnica od mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia Križovatka.
viac
24.11.2023
Pozvánka na štvrtý ročník podujatia Hudba má spájať, hudba má pomáhať
Myšlienka založiť a zorganizovať vlastné charitatívne podujatie sa v hlavách trenčianskych hudobníkov z kapely Volume zrodila pred pár rokmi. „Chceli sme ukázať, že aj rockeri majú srdcia na správnom mieste,“ informoval spevák a manažér kapely Majo Krátky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %