Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
23.01.2016 10:00

Čierne skládky zamorujú Slovensko. Z Petržalky odviezli vyše 433 ton odpadu


Na Slovensku môže byť údajne až 7000 nelegálnych skládok.


Slovensko má s recyklovaním odpadu problém. Skládky stále predstavujú pohodlný a najlacnejší spôsob zbavovania sa odpadu. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR, na Slovensku sa nachádza zhruba 2500 evidovaných nelegálnych skládok, pričom tých neoficiálnych môže byť až takmer 7000.


Na takýchto skládkach väčšinou končí nevytriedený komunálny odpad, ktorý sa ukladá nielen na legálne, ale aj na nelegálne ,,čierne“ skládky. Aj kvôli tomuto problému vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR na program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ z Recyklačného fondu desať miliónov eur, ktoré mali poslúžiť na likvidáciu skládok v obciach a mestách. V programe chce ministerstvo pokračovať aj naďalej, a to najmä pre veľký záujem zo strany obcí a miest. Pre spravodajský portál teraz.sk túto informáciu potvrdil minister Peter Žiga: ,,O program bol obrovský záujem a vysoko prekročil vyhradené financie. Už teraz možno o ňom hovoriť ako o veľkom úspechu. Peniaze získalo napokon len menej ako polovica uchádzačov a stále sa hlásia ďalší. Preto môžeme oznámiť, že už rokujeme s Recyklačným fondom o pokračovaní programu v hodnote cca päť miliónov eur."

V Petržalke likvidovali vo veľkom

Príležitosť na likvidáciu nelegálnych skládok využila aj mestská časť Bratislavy – Petržalka, pričom sa vytipovalo sedem dlhodobo znečistených lokalít, ktoré bolo potrebné vyčistiť od množstva odpadu. Z fondu bola na základe toho vyčlenená dotácia vo výške 38 064 eur. Mestská časť sa podieľala na čistení týchto lokalít piatimi percentami zo sumy. Počas obdobia dvoch mesiacov (november a december 2015) sa aj vďaka tomu vyzbieralo približne 433 ton odpadu. Obyvatelia Petržalky môžu odpad okrem recyklačných kontajnerov bezplatne odovzdať aj do zberného dvoru. Pre mestskú časť Petržalka sa takéto zberné miesto odpadu osvedčilo a za rok vyzbiera viac ako 2900 ton odpadu ročne.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.07.2024
Technická a finančná pomoc Európskej investičnej banky pre slovenské samosprávy
O možnostiach spolupráce medzi mestami a obcami na Slovensku rokoval predseda ZMOS Jozef Božik so zástupkyňou Európskej investičnej banky na Slovensku Zuzanou Kaparovou.
viac
16.07.2024
BSK pokračuje v príprave ďalších etáp cestného obchvatu regiónu Malokarpatska
Regionálne cesty v Bratislavskom kraji patria k najvyťaženejším na celom Slovensku, nakoľko po nich prejde až do 30 000 áut denne. Veľký problém spôsobuje tranzitná doprava aj v intravilánoch miest a obcí.
viac
16.07.2024
Tradičná Porciunkula ponúkne jarmok, remeselný trh i koncerty
Tradičný novozámocký jarmok Porciunkula sa tento rok uskutoční 26. a 27. júla na Majzonovom námestí. Podujatie ponúkne aj koncerty hudobníkov zo Slovenska a Maďarska.
viac
16.07.2024
Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení: sumár najdôležitejších zmien
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nedávno schválili novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR (MF SR).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %