Streda 08.07.2020
Dnes má meniny 
Ivan
°C
22.11.2019 10:10

Ďalšie rekonštrukcie za takmer dva milióny eur


Budova Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave


Bratislavský samosprávny kraj sa pustil do komplexnej výmeny okien na budovách dvoch škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.


Ide o pamiatkovo chránené budovy Strednej priemyselnej školy  elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave a Strednej priemyselnej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave. Spolu bude vymenených 508 okien.

„Ide o objekty, ktorým sa roky nikto nevenoval a za ten čas si vyžiadali svoju daň a už nezodpovedali technickým požiadavkám. Tak ako školy zatraktívňujeme zvonka opravami, rekonštrukciami, pridávame aj nové odbory. Napríklad na Strednej priemyselnej škole  elektrotechnickej na Zochovej v Bratislave sme od 1. 9. 2019 zaviedli odbor Informačné a sieťové technológie s cieľom čo najlepšie pripraviť študentov pre rýchlo sa rozvíjajúci IT priemysel,“ vyjadril sa bratislavský župan Juraj Droba.

Pamiatkovo chránenú budovu na Zochovej ulici 9 v Bratislave postavil staviteľ Salzleiter v secesnom štýle v roku 1910. Do zoznamu kultúrnych pamiatok bola zaradená v roku 1980. Pôvodne bola v budove umiestnená meštianska škola. Stredná priemyselná škola elektrotechnická v nej sídli posledných 68 rokov. Aktuálne sa tam realizuje výmena okien na celom objekte. Celkovo ide o 208 okien, z ktorých je 195 drevených a 13 oceľových. Pri výmene musia byt' nové výplne okenných otvorov zhotovené ako tradičné stolárske výrobky z masívneho dreva dostatočnej tvrdosti a kvality zo smrekovca červeného.  Zároveň musia byť dôslednou kópiou pôvodných okenných výplní s dodržaním dimenzie okennej konštrukcie a členenia, profilácie, rozmerov, farebnosti a materiálu jednotlivých častí okna, s možnosťou vloženia izolačného dvojskla do vonkajších krídel a so zachovaním pôvodných kovaní aj parapetov. Podmienkou Krajského pamiatkového úradu bolo zachovanie vnútorných parapetov z pôvodných okien, ktoré budú repasované a osadené do novej konštrukcie okna. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú takmer 600 000 eur (570 084,47 eur).

Výmena okien prebieha aj na bratislavskej Strednej priemyselnej škole strojníckej na Fajnorovom nábreží.

Ide o pamiatkovo chránenú historickú budovu z roku 1904. K modernizácii okien župa pristúpila na základe ich zlého technického stavu a v zmysle rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu. Projekt obsahuje 21 druhov drevených špaletových okien, väčšinou dvojitých. Nové okná musia byť tvarovo a materiálovo zhodné s pôvodnými a zhotovené z masívneho dreva. Historické kovania budú odborne demontované, očistené a opätovne použité, pričom pôvodné zachované kovania budú použité na okenných výplniach v reprezentačných miestnostiach. Ostatné okná budú doplnené kovaniami, ktoré budú približnou tvarovou a materiálovou kópiou zachovaných historických kovaní na jednotlivých typoch okenných výplní.  V prvej fáze sa budú meniť okná v pôvodnej budove z roku 1904 a v druhej zase vo východnom a západnom krídle pristavanom v roku 1928. Výmena okien v počte 300 kusov bude župu stáť necelých 1 300 000 eur (1 223 313 eur).

Nové okná za vyše 100 000 eur (103 678,01 eur) bude mať aj Stredná odborná škola chemická vo Vlčom Hrdle v Bratislave. Staré okná na prednej fasáde budovy sú v zlom technickom stave, nedajú sa otvárať a vypadávajú z rámov. Z tohto dôvodu je ich potrebné vymeniť za nové plastové okná. Vymenené budú aj hlavné vstupné dvere za hliníkové.   

Autor: (ts-bsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2017
Aj rok 2018 bude patriť obnove materských škôl
Za dva roky investovala Banská Bystrica do obnovy materských škôl (MŠ) z vlastných zdrojov takmer 1 000 000 eur. V závere minulého roka zároveň uspela v troch projektoch za 2 760 000 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
08.10.2018
MV SR vyhlási výzvu pre obce s rómskymi komunitami na výstavbu škôlok
Ministerstvo vnútra (MV) SR vyčlenilo 25 miliónov eur na výzvu zameranú na výstavbu a rekonštrukciu materských škôl v obciach s rómskymi komunitami, aby navýšili kapacity pre prijatie ďalších detí v predškolskom veku. Rezort vnútra o tom informoval na svojom webe.
viac
03.04.2019
BSK: Deviataci sa rozhodujú pre strednú školu
Čas, dokedy môžu deviataci odovzdať prihlášky na stredné školy pre školský rok 2019/20, je už len do stredy 10. apríla 2019. V Bratislavskom kraji si môžu vyberať spomedzi 48 župných stredných škôl.
viac
01.07.2020
Župan odovzdal vysvedčenia
Bratislavský župan Juraj Droba odovzdal vysvedčenia žiakom ZŠ a Gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským na Dunajskej v Bratislave a Strednej priemyselnej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %