Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
07.07.2022 12:35

Dážď pomohol obciam stabilizovať situáciu s nedostatkom pitnej vody


Ilustračná snímka: (tasr).


Dážď v uplynulých hodinách pomohol trom obciam na Spiši, v ktorých pre nedostatok pitnej vody vyhlásili mimoriadnu situáciu. V najbližších dňoch ju plánujú v Pavľanoch, Žehre a Bystranoch odvolať.


Starostka obce Pavľany v Levočskom okrese Mária Komarová uviedla, že zavedenými opatreniami sa snažili zamedziť najmä nárazovej spotrebe vody.

"Situácia sa po výdatnejších dažďoch stabilizovala. Zodpovedne sa k problému postavili miestni obyvatelia, ale aj chalupári, ktorí svoje nehnuteľnosti využívajú najmä počas víkendov a voľných dní. Zaregistrovala som, že viacerí z nich si na polievanie záhrad alebo iné účely zakúpili nádoby na zber dažďovej vody, čo je veľmi pozitívne a určite to pomôže," uviedla Komarová. Mimoriadna situácia trvala v Pavľanoch takmer mesiac, od 10. júna, v najbližších hodinách ju chce starostka odvolať. Doposiaľ v obci so 41 trvalo žijúcimi obyvateľmi takýto problém nemali, sucho však aj tam trvalo príliš dlho. "Všetko zlé je na niečo dobré, pretože ľudia si naozaj uvedomili, že problém s vodou sa môže opäť vrátiť, a sú disciplinovaní, prinieslo to želaný efekt," skonštatovala Komarová.

Starosta obce Žehra v okrese Spišská Nová Ves Marián Kandrač plánuje odvolať mimoriadnu situáciu koncom týždňa, aktuálne kontrolujú hladinu vody v studniach aj v miestnom potoku. "Ľudia šetrili vodou, videli, že je horúco a vysychajú pramene, ale je to už lepšie, dážď nám veľmi pomohol," priblížil s tým, že situáciu budú monitorovať aj naďalej. V troch obecných častiach žije približne 2800 obyvateľov, na verejný vodovod je pripojená len časť Hodkovce.

Mimoriadnu situáciu onedlho odvolajú aj v Bystranoch v Spišskonovoveskom okrese, starosta František Žiga potvrdil, že aj tam sa situácia zlepšila a hladina vody v studniach sa postupne zvyšuje. "Aj napriek tomu však upozorňujeme obyvateľov, že musia vodou šetriť, napríklad pri splachovaní a podobne. Dva-tri dni ešte budeme situáciu sledovať, ale vyzerá, že sa to zlepšilo," zhodnotil starosta obce, ktorá nemá verejný vodovod a ľudia využívajú len vodu zo studní. Samospráva sa snaží získať na vybudovanie rozvodov vody externé zdroje. "Už máme vyvŕtanú aj studňu, chceme sa pripojiť k Podtatranskej vodárenskej spoločnosti," dodal Žiga. V Bystranoch momentálne žije asi 3700 obyvateľov, väčšinu populácie tvoria Rómovia.  

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2019
D. Saková: Obce majú po mimoriadnej situácii nárok na preplatenie nákladov
Obce, ktoré vyhlásili pre sneh mimoriadnu situáciu, majú nárok na preplatenie nákladov. Na sociálnej sieti o tom informovala ministerka vnútra SR Denisa Saková .
viac
09.07.2020
Usmernenie k výzve na Moderné technológie v súvislosti s mimoriadnou situáciou
Pre potenciálnych žiadateľov z radov miest a obcí dávame do pozornosti usmernenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky k výzve a v súvislosti vyhlásením mimoriadnej situácie v SR.
viac
05.01.2021
Refundácie nákladov počas mimoriadnej situácie
Ministerstvo vnútra avizuje, že postupne vyplatí mestám a obciam vyše 16 miliónov eur na výdavky počas mimoriadnej situácie a za celoplošné testovanie.
viac
30.06.2022
Obec vyhlásila pre nedostatok vody mimoriadnu situáciu
Obec Pača v okrese Rožňava vyhlásila v utorok (28. 6.) pre kritickú situáciu so zásobovaním obyvateľstva pitnou vodou mimoriadnu situáciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %