Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
29.07.2021 01:40

Debaty o budúcnosti národných parkov pokračujú


Ilustračná snímka.


Odborné diskusie pod gesciou ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva o premene národných parkov na životaschopné organizácie po vzore moderných parkov Európy pokračovali v Malej a Veľkej Fatre.


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pozorne počúva názory aktérov v regiónoch a vníma miestnych lesníkov a zamestnancov ako kľúčových partnerov pre úspešné zvládnutie reformy ochrany prírody. Primárnou ambíciou odborných rokovaní je vysvetliť, že každé územie je výnimočné.  V rámci transformácií národných parkov je ministerstvo životného prostredia otvorené intenzívnym konzultáciám a dáva priestor pre diskusie s verejnosťou, samosprávami aj lesníkmi. K tomu cieľu majú dopomôcť aj neštátni majitelia lesov a práve tí sú nevyhnutým partnerom pri nastavení presných podmienok transformácie národných parkov s územiami, kde neštátni vlastníci lesov majú svoje pozemky.

Regióny navštevujú hneď dve ministerstvá a poslanci zároveň – Ministerstvo životného prostredia SR s Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Do debaty v NP Malá Fatra sa zapojili starostovia obcí, zástupcovia Lesov SR a neštátni vlastníci lesných pozemkov.

Pomocou reformy ochrany prírody sa Slovensko dostane na štandardnú európsku úroveň.

Treba zdôrazniť, že MŽP SR odmieta dezinformácie, že sa plánuje vyvlastňovanie pozemkov v súkromnom vlastníctve. Práve naopak, neštátnym vlastníkom bude zachovávané právo podieľať sa na rozhodovacom procese.

MŽP si od reformy národných parkov sľubuje adresnejšie a masívnejšie investície do prírode blízkych foriem obhospodarovania slovenských lesov. Dôležitou časťou transformácie národných parkov je aj nakladanie so samotným drevom, ktoré bude vykonávané prírode blízkym spôsobom.

Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s myšlienkou, aby národné parky boli zdrojom lacného dreva a plánuje postupný útlm ťažby. Zároveň opäť ubezpečili lesníkov, že proces ráta s plnou zamestnanosťou všetkých dotknutých zamestnancov štátneho lesníctva. Transformácia NP zabezpečí komplexný rozvoj regiónov z čoho bude profitovať hlavne mäkký turizmus.

Hlavný zámerom prevodu správy štátu majetku lesných pozemkov MPRV na MŽP je zachovať a postupne obnoviť prirodzené ekosystémy. Novela zákona o ochrane prírody a krajiny má zabezpečiť nerušený proces biodiverzity na územiach Slovenska, kde je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti s možnou účinnosťou od 1. januára 2022.

Autor: (MŽP SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2020
Minister J. Budaj prichádza s reformou Štátnej ochrany prírody SR
Z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja vznikla expertná komisia na prípravu reformy Štátnej ochrany prírody SR.
viac
20.04.2021
Program záchrany pre kriticky ohrozeného motýľa pokračuje
Program záchrany pre kriticky ohrozený druh motýľa žltáčika zanoväťového pokračuje. Cieľom je zabrániť jeho vyhynutiu, dosiahnuť zvyšovanie jeho počtu a získanie stabilnej životaschopnej populácie. Informovali o tom z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
23.07.2021
Odborná diskusia k reforme ochrany prírody
Ministerstvo životného prostredia spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.
viac
09.12.2021
Slovensko sa v reforme národných parkov inšpiruje aj príkladom z Poľska
Správne fungujúce národné parky prinášajú rozvoj regiónov, podporujú udržateľný turizmus, zamestnávajú stovky pracovníkov a predovšetkým zachovávajú prírodné dedičstvo pre ďalšie generácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %