Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
30.09.2020 11:20

Deň polície bol iný ako za posledné roky


Graf zobrazujúci aktuálnu personálnu obsadenosť v Policajnom zbore - ženy 17,8 % (3 415), muži 82,2 % (15 739).


29. september sa na Slovensku už niekoľko rokov spája s Dňom polície, ktorý MV SR ustanovilo nariadením v roku 2014 práve na sviatok sv. Michala Archanjela – patróna všetkých policajtov a záchranárov.


V minulosti sa pri tejto príležitosti konali aj samostatné akcie pre verejnosť – Dni polície, kde príslušníci PZ predstavovali naživo svoju prácu, zložky policajného zboru či technické vybavenie. Tento rok sa verejná akcia Deň polície aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu nekonala.

Od vypuknutia pandémie boli príslušníci PZ nasadení do terénu v oveľa vyššom počte. Policajný zbor (PZ) kontinuálne informuje verejnosť o všetkých témach súvisiacich s koronavírusom prostredníctvom svojich stránok na Facebooku a Instagrame. Na oboch sociálnych sieťach bol zaznamenaný rekordný nárast návštevnosti, čitateľnosti obsahu a počtu fanúšikov. PZ patrí v rámci Európy medzi najsledovanejšie polície, pričom v prepočte na počet obyvateľov je najsledovanejší. V rámci všetkých štátnych inštitúcií sa Polícia SR stala lídrom v kvalite, kvantite a celkovom zásahu na sociálnych sieťach ohľadom informovania verejnosti o pandémii v Slovenskej republike za čo získala i nomináciu v Social Awards Slovakia.

Ministerstvo vnútra SR intenzívne pracuje na reforme Policajného zboru SR, od ktorej očakávame najmä posilnenie dôvery občanov v Policajný zbor. Reformou sledujeme najmä zefektívnenie vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, boj proti korupcii a zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Minister vnútra SR Roman Mikulec preto pravidelne absolvuje stretnutia s policajtmi po celom Slovensku. Informácie z výjazdov z regiónov zužitkuje rezort vnútra pri tvorbe koncepcie, ktorá bude základom pre reformu Policajného zboru.  „Jednotlivými krokmi v rámci reformy máme v pláne zefektívniť systém policajnej práce tak, aby sa odbúrala zbytočná byrokratická záťaž a policajt sa mohol venovať činnostiam, ktoré budú pre jeho prácu podstatné,” skonštatoval minister vnútra R. Mikulec.

Polícii sa koncom mája podarila spustiť nová bezplatnámobilná aplikácia„Pomáham chrániť“pre obete domáceho násilia na privolanie polície v prípadoch domáceho násilia, ktorá je zatiaľ v prvej fáze dostupná na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Aplikácia nie je náhradou núdzovej linky 158, ale slúži na situácie, kedy obeť domáceho násilia nemôže privolať pomoc polície prostredníctvom tiesňovej linky 158.

Za uplynulé obdobie zaznamenala veľké úspechy aj NAKA.  Do väzby vyšetrovatelia dostali vysokopostavené osoby od sudcov, cez bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov až po osoby, ktoré mali vplyv na vývoj diania v krajine. Policajti NAKA vyčistili napr. drogovú scénu v Seredi, ktorá bola roky najznámejším drogovým miestom v rámci západného Slovenska.

Autor: (Michaela PAULENOVÁ, MV SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2020
Preventívna kampaň polície „Nezabudni na mňa v aute“
Polícia prostredníctvom preventívnej kampane „Nezabudni na mňa v aute“ upozorňuje, aby sme nenechávali v letných horúčavách v zaparkovaných autách deti ani zvieratá.
viac
01.10.2020
Doplňujúce komunálne voľby počas mimoriadnej situácie
V sobotu 3. októbra 2020 sa uskutočnia doplňujúce komunálne voľby v 48 obciach.
viac
02.10.2020
Upravený režim na pracoviskách MV SR počas núdzového stavu od 5. októbra
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu prijalo viacero opatrení pri poskytovaní služieb evidencie vozidiel na dopravných inšpektorátoch, oddelení dokladov, pracovísk okresných úradov a klientskych centier.
viac
13.10.2020
Minister vnútra podporil 11. ročník Dňa bielej palice
Minister vnútra SR, Roman Mikulec osobne podporil 11. ročník Dňa bielej palice. Napriek obmedzeniam, v súvislosti s pandémiou COVID19, si aj tento rok pripomenieme dôležitú tému, akou je bezpečnosť ľudí so zrakovým postihnutím v cestnej premávke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %