Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
18.10.2018 02:25

Deň Prešovského samosprávneho kraja v každom meste


Ilustračný výrez pozvánky.


Vyskúšajte si županskú stoličku a príďte na kus reči s úradníkmi!


Utorok 23. októbra bude v celom Prešovskom samosprávnom kraji výnimočným dňom. Od desiatej do sedemnástej hodiny sa otvoria dvere verejnosti menej formálnym spôsobom na Úrade PSK v Prešove i v inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy. Sprievodný program ponúknu múzeá, galérie, divadlá i knižnice. Špeciálne aktivity pre návštevníkov chystajú školy i zariadenia sociálnych služieb po celom kraji.

Úrad Prešovského samosprávneho kraja so sídlom na Námestí mieru 2 v Prešove pripravil v tento deň komentované prehliadky priestorov, predstavenie činnosti jednotlivých odborov a ich najvýznamnejších aktivít. Na jednotlivých poschodiach si tak návštevníci budú môcť vymodelovať kraj 3D technológiami, zoznámiť sa s podobou nového územného plánu, konzultovať možnosť získania eurofondov priamo s pracovníkmi regionálnych kontaktných bodov či v improvizovanej obývačke pri káve sa informovať o činnosti zariadení sociálnych služieb.

Na kus reči i neformálne otázky budú pripravení nielen úradníci, ale aj samotné vedenie kraja. Verejnosť si bude môcť pozrieť zblízka kanceláriu predsedu PSK, vyskúšať si županskú stoličku alebo nahrať svoj videopozdrav či odkaz pre kraj. V novozrekonštruovanej zasadacej miestnosti sú s predsedom PSK Milanom Majerským a jeho spolupracovníkmi naplánované dve hodinové diskusie – o 11.00 h simulované zastupiteľstvo pre školy, o 15.30 h stretnutie s verejnosťou.

Nebudú chýbať ani sprievodné akcie – o 10.00 h v rámci otvorenia kultúrny program so speváckym zborom Gaudeaumus a tanečnou skupinou Diridonky, o 15.00 h s legendárnym PUĽS-om. Pred budovou úradu bude možné nahliadnuť do bibliobusu či zblízka si obzrieť starú i novú techniku cestárov, dopravcov i hasičov. Tým je venovaná osobitná pozornosť, keďže vďaka podpore krajskej samosprávy bude v rámci Dňa PSK do života uvedená unikátna publikácia Dejiny hasičstva v Prešovskom kraji. Pre návštevníkov sú pripravené i propagačné materiály a infobrožúra s užitočnými informáciami o regióne a samospráve. Bonusom bude od 16. do 17. hodiny bezplatné korčuľovanie v prešovskej PSK Aréne.

Zaujímavý program ponúknu v tento deň aj inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK po celom kraji. Už tradične vstupné zdarma chystajú múzeá a galérie, bezplatné zápisy a odpustenie sankčných pokút regionálne knižnice. Novinkou Dňa Prešovského samosprávneho kraja sú podujatia župných stredných škôl, ktoré chystajú okrem mnohých aktivít stretnutia s významnými osobnosťami regiónu, besedy s poslancami PSK , otvorené hodiny občianskej náuky so zameraním na predstavenie kompetencií vyšších územných celkov, ale aj na zaujímavosti regiónu. Pripravené budú výstavy, tvorivé dielne či ochutnávky regionálnych jedál.

Verejnosti svoje dvere netradične otvoria aj zariadenia sociálnych služieb, ktoré okrem prehliadky priestorov, predstavia svoje ergodielne, pracovné terapie a výrobky svojich klientov. Návštevníci si budú môcť vo vybraných zariadeniach vyskúšať napríklad tkanie kobercov na krosnách, prácu s hlinou, pletenie košíkov, výrobu mydiel či maľovanie na hodváb. Súčasťou aktivít budú aj vystúpenia samotných prijímateľov sociálnych služieb, medzi inými aj víťazov regionálnych kôl prehliadky Krídla túžby.

Pri príležitosti Dňa PSK krajská samospráva vyhlási facebookovú súťaž o zaujímavé ceny.

Podrobný prehľad podujatí je uverejnený na webovej stránke samosprávneho kraja www.po-kraj.sk/den-psk/.

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2019
Svetový deň cestovného ruchu uzavrie letnú kampaň Prešovského kraja
Svetový deň cestovného ruchu si Prešovský kraj pripomenie 28. septembra v Bachledovej doline. Podujatie je spojené s oslavou druhých narodenín Chodníka korunami stromov Bachledka a s vyhodnotením súťaže Legendarium, ktorá v tomto roku dosiahla rekordný počet účastníkov.
viac
17.09.2020
Výzva pre subjekty zo ŽSK z Programu Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020
Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so Zväzkom Euroregión „Tatry” vyhlásil výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Termín uzávierky je 30. september 2020.
viac
12.02.2022
Hľadá sa kniha kraja. Vyhlásený je už v poradí piaty ročník súťaže
Už 5. ročník súťaže o najlepšie knižné tituly Prešovského samosprávneho kraja je spustený. Jubilejná „Kniha roka“ prináša tento rok aj niekoľko zmien.
viac
04.01.2024
Prešovský samosprávny kraj spustil svoje dotačné programy
Široká verejnosť sa môže znova uchádzať o finančnú podporu svojich zmysluplných projektov v rámci grantového programu Prešovského samosprávneho kraja. Termín na podanie žiadostí je do 19. februára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %