Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
10.08.2023 12:35

Desiatky koscov opäť ručne pokosia vzácne Kopanecké lúky


Ručné kosenie Kopaneckých lúk v NP Slovenský raj, archívne foto. Snímka zdroj: (tasr).


V strede leta už tradične ručne kosia vzácne lúky v Národnom parku (NP) Slovenský raj a inak to nebude ani tento rok.


Desiatky koscov zo slovenských, českých a poľských národných parkov a chránených oblastí piatykrát spoločne pokosia Kopanecké lúky v nadmorskej výške 1000 metrov v katastri obce Vernár. Informoval o tom riaditeľ Správy NP Tomáš Dražil s tým, že tento rok sa stretnú v piatok 11. a v sobotu 12. augusta.

"Akcia má svoju jedinečnú atmosféru, okrem nádhernej lúky a scenérie ide aj o príbehy zaujímavých ľudí," upozornil Dražil. Časť územia medzi Hrabušicami a Dobšinskou ľadovou jaskyňou bude kosiť približne 80 koscov. Ide o druhovo najbohatšie a pre ochranu prírody naj­cennejšie lúky v Slovenskom raji. Riaditeľ upozornil, že na základe opakovaných dlhoročných výskumov ide o unikát: "V rámci štvorca 0,5 krát 0,5 metra tu máme svetový rekord, nachádza sa tam až 52 vyšších druhov rastlín. Na svete nie je známa lokalita, kde by ich na ploche takejto veľkosti rástlo viac." Lúky je nutné kosiť v strmom teréne ručne a pravidelne každý rok, inak by ich zarástol les.

Toto vzácne územie ešte koncom minulého storočia vyčistili od náletových drevín a začalo sa pravidelné mechanizované a ručné kosenie druhovo najvýznamnejších a najdostupnejších plôch. Myšlienka usporiadať spoločné ručné kosenie Kopaneckých lúk vznikla v roku 2019.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2019
Ľadový expres sa vracia na trať
Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus aj tento rok spúšťa mimoriadny turistický vlak Ľadový expres. Premávať začne už od tejto soboty (29.6.2019) na trase Košice – Dobšinská ľad. jaskyňa – Červená Skala.
viac
10.02.2022
Na Čingove v Slovenskom raji vybudujú autokemping
Na Čingove v Slovenskom raji chcú vďaka dotácii z Košického samosprávneho kraja vybudovať autokemping. Projektová manažérka Gabriela Hajduková uviedla, že práce by sa mali začať v apríli a celkové náklady na jednotlivé aktivity sú na úrovni takmer 87 000 eur. Zámer vítajú aj ochranári.
viac
03.08.2022
Kopanecké lúky v Slovenskom raji opäť pokosia ručne
V Národnom parku (NP) Slovenský raj budú po roku opäť kosiť ručne vzácne Kopanecké lúky. Pre ochranárov je to podľa riaditeľa správy NP Tomáša Dražila jeden z vrcholov roka.
viac
11.04.2023
V severnej časti Slovenského raja chcú vybudovať návštevnícke centrum
V Slovenskom raji chcú v najbližších rokoch vybudovať nové návštevnícke centrum. Na predprojektovú prípravu získala Správa Národného parku (NP) Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi zdroje z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %