Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
10.08.2023 12:35

Desiatky koscov opäť ručne pokosia vzácne Kopanecké lúky


Ručné kosenie Kopaneckých lúk v NP Slovenský raj, archívne foto. Snímka zdroj: (tasr).


V strede leta už tradične ručne kosia vzácne lúky v Národnom parku (NP) Slovenský raj a inak to nebude ani tento rok.


Desiatky koscov zo slovenských, českých a poľských národných parkov a chránených oblastí piatykrát spoločne pokosia Kopanecké lúky v nadmorskej výške 1000 metrov v katastri obce Vernár. Informoval o tom riaditeľ Správy NP Tomáš Dražil s tým, že tento rok sa stretnú v piatok 11. a v sobotu 12. augusta.

"Akcia má svoju jedinečnú atmosféru, okrem nádhernej lúky a scenérie ide aj o príbehy zaujímavých ľudí," upozornil Dražil. Časť územia medzi Hrabušicami a Dobšinskou ľadovou jaskyňou bude kosiť približne 80 koscov. Ide o druhovo najbohatšie a pre ochranu prírody naj­cennejšie lúky v Slovenskom raji. Riaditeľ upozornil, že na základe opakovaných dlhoročných výskumov ide o unikát: "V rámci štvorca 0,5 krát 0,5 metra tu máme svetový rekord, nachádza sa tam až 52 vyšších druhov rastlín. Na svete nie je známa lokalita, kde by ich na ploche takejto veľkosti rástlo viac." Lúky je nutné kosiť v strmom teréne ručne a pravidelne každý rok, inak by ich zarástol les.

Toto vzácne územie ešte koncom minulého storočia vyčistili od náletových drevín a začalo sa pravidelné mechanizované a ručné kosenie druhovo najvýznamnejších a najdostupnejších plôch. Myšlienka usporiadať spoločné ručné kosenie Kopaneckých lúk vznikla v roku 2019.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2016
Deti sa môžu v Slovenskom raji a na Spiši vydať po Šťastíkových stopách
Pre rodiny s deťmi pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš letnú prázdninovú súťaž s názvom Šťastíkova cesta za poznaním a dobrodružstvom.
viac
21.09.2017
Počas letnej sezóny navštívilo Slovenský raj viac turistov ako vlani
Počas ešte stále prebiehajúcej letnej turistickej sezóny navštívilo Národný park Slovenský raj zhruba 127 000 ľudí. V porovnaní s uplynulým rokom ide o nárast o viac ako 3000 ľudí. Potvrdila to starostka obce Hrabušice Jana Skokanová.
viac
03.08.2022
Kopanecké lúky v Slovenskom raji opäť pokosia ručne
V Národnom parku (NP) Slovenský raj budú po roku opäť kosiť ručne vzácne Kopanecké lúky. Pre ochranárov je to podľa riaditeľa správy NP Tomáša Dražila jeden z vrcholov roka.
viac
17.04.2023
Ochranári pokračujú v záchrane stepi na travertínovej kope Sobotisko
Ochranári zo Správy národného parku (NP) Slovenský raj pokračujú v záchrane vzácnych stepných spoločenstiev na travertínovej kope Sobotisko v katastri mesta Spišské Podhradie. Tá je prírodnou pamiatkou a je zároveň súčasťou územia Natura 2000.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %