Štvrtok 22.10.2020
Dnes má meniny 
Sergej
°C
19.11.2018 06:35

Deti zo znevýhodneného prostredia dostanú šancu na lepšiu budúcnosť


V Základnej škole Lajosa Mocsáryho. Ilustračná snímka MsÚ.


Samospráva Fiľakova požiadala o regionálny príspevok vo výške 100-tisíc eur z Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec. Tie chce investovať do spustenia inkluzívneho vzdelávania v Základnej škole Lajosa Mocsáryho, v ktorej 96 percent žiakov pochádza z marginalizovaných komunít.


V rámci projektu chcú dievčatá a chlapcov zo znevýhodneného prostredia naučiť základným zručnostiam zameraným na domácnosť.

Ako priblížila zástupkyňa riaditeľa ZŠ L. Mocsáryho Ildikó Kotlár, väčšina žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. Pre tieto deti je podľa jej slov nevyhnutné vytvárať špecifické podmienky vzdelávania s individuálnym prístupom. „Pri nástupe detí do školy je u nich badateľná absencia skúseností s knihou, ceruzkou a papierom či konštrukčnými a didaktickými hrami. Ich sociálne prostredie im neposkytuje dostatok podnetov pre rozvoj ich osobnosti, ich telesný, psychický či rečový vývin,“ vysvetlila zástupkyňa. Podľa jej slov deťom chýbajú aj hygienické a pracovné návyky či rebríček spoločnosťou uznávaných hodnôt. „Nie sú zvyknuté ani samostatne riešiť úlohy a individuálne sa rozhodovať, čo im spôsobuje problémy pri samostatnej práci a úlohách rozvíjajúcich ich tvorivosť,“ dodala.

„Sú tam aj deti z ťažko skúšaných rodín,“ povedal primátor Attila Agócs. V rámci projektu im chce mesto pomôcť nadobudnúť základné zručnosti a nasmerovať ich na pokračovanie štúdia na stredných školách. „Vidíme, že aj tu v miestnych fabrikách je práca, ktorá môže byť pre túto skupinu zaujímavá. Avšak, častokrát chýba práve stredná škola k získaniu týchto pozícií,“ doplnil. Projekt inklúzie má deti predovšetkým motivovať, pričom úlohu rodiča by mala suplovať škola.

Samospráva dala na vlastné náklady vypracovať projektovú dokumentáciu, s ktorou sa uchádzala o regionálny príspevok z Úradu vlády SR v rámci akčného plánu okresu. Najbližšie tri roky by malo mesto vyčerpať postupne 100-tisíc eur. Z nich zrekonštruuje štyri učebne, do ktorých nakúpia potrebné pomôcky a nástroje, zároveň pokryjú náklady na zvýšenú spotrebu energií a na odmeny pre projektových manažérov a 4 pedagógov školy, ktorí sa nad rámec svojich bežných povinností budú venovať inklúzii detí. Sociálne znevýhodnení žiaci vo veku 13 až 16 rokov budú rozdelení do dvoch skupín: Varíme, pečieme a Rodina, domácnosť. Dvakrát týždenne sa budú venovať činnostiam ako oprava domácich spotrebičov, varenie, pečenie, šitie, starostlivosť o dieťa či základná hygiena. K dispozícii k tomu budú mať z projektu nakúpené kuchynské a domáce spotrebiče ako chladničky, sporáky, mikrovlnné rúry, kuchynské roboty či šijacie stroje. Chlapci sa naučia pracovať s vŕtačkami, pílkami, kladivami či nožnicami na plech. Chýbať nebudú ani figuríny novorodencov či prebaľovacie pulty. „Obsiahneme všetky oblasti života, ktoré by mali deti ovládať k tomu, aby mohli žiť plnohodnotný život a mať šancu na lepšiu budúcnosť, ako ich rodičia,“ zakončil primátor.

Verejné obstarávanie sa v súčasnosti chýli ku koncu. S prácami by sa malo začať už v najbližších dňoch.

Autor: Klaudia Kovácsová, hovorkyňa mesta


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2016
Samospráva Fiľakova získa vďaka akčnému plánu pre okres Lučenec 950 000 eur
Dokopy 950 000 eur na rôzne rozvojové projekty získa samospráva mesta Fiľakovo vďaka Akčnému plánu rozvoja okresu Lučenec, ktorý schválila vláda na svojom výjazdovom zasadnutí v Lučenci.
viac
18.11.2016
Regionálny rozvoj sa presunie z ministerstva dopravy na úrad vlády
Koordinácia úloh v oblasti regionálneho rozvoja by sa mala od budúceho roka presunúť z ministerstva dopravy na úrad vlády. Vyplýva to z návrhu novely kompetenčného zákona, ktorý 16. novembra 2016 schválila vláda.
viac
29.05.2017
Ministerstvo vnútra SR poskytne finančné prostriedky na komunitné centrá
Obce, mestá a mimovládne organizácie môžu opäť stavať nové či rekonštruovať už existujúce komunitné centrá.
viac
20.08.2020
Otvorenejšiu vedu bude reprezentovať národná stratégia
Otvorený prístup k vedeckým dátam či lepšia infraštruktúra, aj to sú ciele pripravovanej Národnej stratégie pre otvorenú vedu. Informoval o tom odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %