Streda 26.01.2022
Dnes má meniny 
Tamara
°C
05.05.2017 12:52

Dnes je Svetový deň čistých rúk


Ilustračná snímka: (int).


Šíreniu a vzniku infekcií možno najjednoduchšie zabrániť dôkladným umývaním rúk. Predchádza sa tým žltačke typu A či rôznym hnačkovým ochoreniam, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Mnohí podľa hygienikov nedodržiavajú pri tejto činnosti správne zásady, súhlasí s nimi aj Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku. "Základné hygienické návyky nie sú takou samozrejmosťou, akou si myslíme. Mnohé deti si nevedia správne umyť ruky, no dokážu narábať s tabletmi," povedala Darina Sedláková z Kancelárie WHO na Slovensku.      

"Je to chyba, tento návyk treba budovať už v ranom detstve, človek je vtedy náchylnejší na ochorenia, keďže imunita sa ešte len vyvíja," vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR.      

Pravidlá umývania rúk sú pritom podľa neho jednoduché. "Treba ich navlhčiť teplou vodou, potom mydliť asi minútu. Nemožno vynechať chrbát rúk, priestory medzi prstami i pod nechtami," opísal Mikas. Oplachovanie má trvať najmenej 20 sekúnd.      

Hlavný hygienik odporúča vysušiť ruky jednorazovou utierkou mimo domácnosti, doma treba použiť čistý uterák. Prúd tečúcej vody na dôkladnú hygienu nestačí, podotkol Mikas. Vtedy treba radšej použiť dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze. Ruky si treba umývať bez prsteňov, náramkov či hodiniek.      

"Treba to robiť pred manipuláciou s nebalenými potravinami, prípravou a konzumáciou jedla, po návrate domov, použití toalety, manipulácii s odpadom, kontakte s infekčne chorým pacientom, návšteve nemocnice a lekára či pri akomkoľvek pocite nečistých rúk," uviedol Radoslav Herda z občianskeho združenia Slovenský pacient.      

Svetový deň čistých rúk bol pôvodne zameraný najmä na bezpečnosť pacienta v nemocniciach, predchádzanie nozokomiálnych nákaz a propagovanie správnej praxe v oblasti hygieny rúk u zdravotníkov. Myšlienka sa neskôr rozšírila aj pre verejnosť. "Medzi čistými rukami bežného človeka a zdravotníka je rozdiel," vysvetlila Sedláková. Bežný človek si ich umýva v priemere 10- až 15-krát denne, zdravotník asi 70-krát.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.10.2016
Svetový deň zvierat v Košiciach
Sprevádzajú nás od nášho počiatku, pomáhajú nám a slúžia. Je na čase im to vrátiť. V nedeľu bude v Košiciach akcia pri príležitosti Svetového dňa zvierat: Nájdite sa!... so zvieratkom z útulku.
viac
15.03.2018
Tohtoročný Svetový deň vody na tému Príroda pre vodu
Príroda pre vodu – to je tohtoročná téma Svetového dňa vody (World Water Day) ktorá skúma, ako môžeme využiť prírodu na prekonanie nových výziev 21. storočia. Škody na životnom prostredí spolu s klimatickými zmenami spôsobujú vodné krízy, ktoré vidíme na celom svete.
viac
12.10.2018
V obci realizujú podujatie v rámci Svetového dňa vidieckych žien
V rámci Svetového dňa vidieckych žien pripravili obec Košúty a OZ Vidiecky parlament na Slovensku v kultúrnomo dome konferenciu s názvom Ženy do voza aj do koča spojenú s vyhlásením výsledkov súťaže Vidiecka žena roka – Líderka 2018 v kategóriách politička, podnikateľka, aktivistka a remeselníčka.
viac
01.12.2020
Vezmi si ma mapuje nadšencov – bojovníkov proti pohodenému odpadu
Nielen počas aktivít ako Deň zeme, Naše mesto či Svetový čistiaci deň stovky dobrovoľníkov, združených v projekte Vezmi si ma, vyhľadávali a čistili prírodu od voľne vyhodených odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %