Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
27.09.2023 11:40

Dnes otvoria pre verejnosť obnovenú Michalskú vežu


Michalská veža (Snímka TASR)


Jedna z dominánt Bratislavy - Michalská veža bude opäť sprístupnená verejnosti od stredy (27. 9.). Múzeum mesta Bratislavy (MMB) ju otvára po generálnej obnove, ktorá sa začala v lete 2021 a stála vyše 2,55 milióna eur. Jej súčasťou bola aj príprava novej výstavy.


Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala riaditeľka múzea Zuzana Palicová.  "Boli to dva roky nielen stavebných a remeselných prác, ale aj intenzívneho prežívania a nadšenia verejnosti z jednotlivých silných momentov obnovy. Od otvárania 176-ročnej schránky až po návrat sochy archanjela Michala na vrchol veže v závere obnovy," priblížila riaditeľka.         

Počas prác obnovili vonkajšie a vnútorné časti. Zreštaurované boli aj všetky sochárske a ďalšie dekoratívne prvky vrátane sochy archanjela Michala. Obnovené boli tiež dva zvony, ciferníky hodín, všetky kamenné a reliéfne prvky, olovená tabuľa nad bránovým vchodom či fasády a vnútorné omietky. Menili sa podlahy, teplovodné kúrenie za elektrické a inštalovali sa kompletne nové svetlá.

Na celý proces dohliadali pamiatkari. "Pre Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava sa začala príprava obnovy už v roku 2018, keď odborníci z rôznych odvetví začali postupne spracovávať architektonicko-historické a reštaurátorské výskumy, ktoré boli veľmi dôležitými podkladmi pre obnovu Michalskej veže," priblížila Eva Falbová z KPÚ.         

S obnovou zároveň pripravovali aj dočasnú výstavu Michalská veža: po rekonštrukcii. "Naším zámerom je nepotlačiť kvality tejto pamiatky, ale umožniť spoznávať jej zákutia, architektúru a históriu," spresnil kurátor výstavy Michal Augustovič. Výstava rešpektuje chronológiu vývoja veže. Najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpaním nahor sa približuje k jej súčasnosti, ako sa menila pamiatka aj s novšími nadstavbami, priblížil kurátor.         

Obnova sa začala 19. júla 2021 a bola ukončená v decembri 2022. Celkový rozpočet predstavoval viac ako 2,55 milióna eur, z toho 579.500 eur bolo z dotácie z grantového programu ministerstva kultúry. Zvyšných 1,97 milióna eur bolo financovaných z rozpočtu hlavného mesta. Po odstránení nedorobkov bola stavba definitívne skolaudovaná v júni tohto roka.         

Krov veže je momentálne verejnosti neprístupný, ale je možné ho vidieť vo videu, ktoré je súčasťou výstavy. V budúcom roku ho plánuje múzeum sprístupniť verejnosti a na prelome rokov 2024/2025 plánuje otvoriť stálu expozíciu na tému obranného systému stredovekého mesta.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.07.2018
Vyhliadkovú vežu nad Bojnicami už sprístupnili verejnosti
Novú turistickú atrakciu nad Bojnicami už sprístupnili verejnosti. Vyhliadkovú vežu, z ktorej je možné vidieť Prievidzu a Bojnice, investor otvoril v týchto dňoch. Zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
10.08.2022
Generálna obnova Michalskej veže prihliada na jej barokovú podobu
Generálna obnova Michalskej veže pokračuje, pri obnove vonkajších i vnútorných priestorov sa prihliada na jej pôvodnú barokovú podobu, ktorú získala prestavbou v roku 1758.
viac
17.09.2022
Obnovený modranský kaštieľ otvoria už v októbri
Kaštieľ v Modre, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel komplexnou rekonštrukciou vonkajších, ako i vnútorných priestorov. BSK tu vytvorí centrum pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskové organizácie, ale i širokú laickú a odbornú verejnosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %